نخست‌وزیر بریتانیا استعفا داد

در پی اعلام نتیجه نهایی رفراندوم بریتانیا مبنی بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد از سمت خود استعفا می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز،  در پی اعلام نتیجه نهایی رفراندوم مبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد از سمت خود استعفا می‌دهد.

نزدیک به 52 درصد مردم بریتانیا روز گذشته به رفراندوم خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.

بر اساس گزارش صداوسیما، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس پس از اعلام نتایج نهایی همه پرسی خروج این کشور از اتحادیه اروپا با اعلام استعفای خود گفت: بهترین فرد برای هدایت کشور در مرحله جدید نیستم. کامرون افزود: نخست وزیر جدید باید از ماه اکتبر آینده کار خود را آغاز کند.

نخست وزیر انگلیس تصریح کرد: باید به خواست مردم انگلستان احترام گذاشت و نحوه تعامل با اروپا به سرعت تغییر نمی کند.

دیوید کامرون که پس از اعلام نتایج همه پرسی در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت: کشور ما در تمرین بزرگ دموکراتیک شرکت کرد. شاید این تمرین، بزرگترین تمرین دموکراتیک در تاریخ انگلیس بوده باشد. بیش از سی و سه میلیون نفر از انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی و جبل الطارق همگی در این همه پرسی شرکت کردند. ما باید به این واقعیت افتخار کنیم که در این جزایر، ما به مردم اعتماد کرده ایم تا این تصمیم بزرگ گرفته شود. ما نه تنها دموکراسی پارلمانی داریم بلکه در حکومت بر کشور، مواقعی است که لازم است از مردم پرسیده شود تا خودشان نظر بدهند و این دقیقا همان کاری است که ما انجام داده ایم.

کامرون تاکید کرد: مردم انگلستان رای دادند تا از اتحادیه اروپا خارج شوند و باید به خواست آنها احترام گذاشته شود. من می خواهم از همه کسانی تشکر کنم که همسو با نگاه من به این مسئله، تلاش کردند ازجمله همه کسانی که اختلافهای حزبی را کنار گذاشتند و فقط در جهت مسئله ای سخن گفتند که به باورشان همسو با منافع ملی کشور قرار دارد. اجازه بدهید به همه کسانی هم تبریک بگویم که در جبهه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تلاش می کردند. آنها منظورشان را با شدت و هیجان بیان کردند.

وی در ادامه افزود: خواست مردم انگلستان، دستوری است که باید داده شود. این تصمیم به صورت سرسری تلقی نشد. سازمانهای مختلف درباره اهمیت این تصمیم، مطالب بسیاری بیان کردند. درباره نتایج ، تردیدی نیست. در سراسر جهان، همگان نظاره گر انتخابی بوده اند که انگلیسی ها انجام داده اند. من بار دیگر به بازارها و سرمایه گذاران اطمینان خاطر می دهم که اقتصاد انگلستان، به صورت بنیادی قوی است. درعین حال به انگلیسی هایی اطمینان خاطر می دهم که در کشورهای اروپایی هستند و همچنین شهروندان کشورهای اروپایی که در انگلیس زندگی می کنند مبنی براینکه وضع آنها به صورت فوری تغییر نخواهد کرد و هیچ تغییری زودهنگام درباره نحوه مسافرت افراد، نحوه جابجایی کالاها یا ارائه خدماتمان، به وجود نخواهد آمد.

در پی انتشار نتایج رفراندوم روز گذشته، ارزش برابری پوند در مقابل دلار آمریکا به پایین ترین سطح خود از سال 1985 رسید. هر پوند که ساعاتی قبل از پایان رفراندوم در برابر 1.5 دلار معامله می شد، تا کمتر از 1.35 دلار پایین آمد.

از آنجا که آخرین نظرسنجی‌های قبل از این همه‌پرسی حاکی از قرار داشتن هر یک از دو طرف حامی و مخالف خروج از اتحادیه اروپا در موضعی برابر برای پیروزی بود، این نتیجه حیرت بریتانیا، اروپا و ائتلاف ترانس‌ آتلانتیک را در پی داشته است. این نتیجه به نوعی نشان‌دهنده قدرت فزاینده احساسات پوپولیستی و ملی‌گرایانه در انگلیس است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار