X بستن تبلیغات
5. Fixed

خدمات بزرگ تهران برای بغداد

به گزارش پارس نیوز،

نوری المالکی -- نخست وزیر سابق عراق -- در گفتگوی ویژه با برنامه لقاء خاص در شبکه العالم درباره روابط بغداد - تهران گفت: «روابط دو طرف طبیعی و خوب است، ایران خدمات بزرگی به عراق ارائه داد، روزگاری که توطئه های بزرگی که به رهبری برخی کشورها و با عناوینی چون داعش و تندروها یا تظاهرات یا تحصن علیه عراق آغاز شده بود، هیچ کشوری حتی آنانکه با ما توافقنامه شراکت امضا کرده بودند، همچون ایران در کنار عراق قرار نگرفت. روابط  ایران و عراق  ناشی از رغبت مشترک دو طرف برای همکاری بر اساس مشترکات است.»

نوری المالکی افزود: «سخن من به این معنی نیست که ایران در تعیین روند سیاسی در عراق نقش ایفا کرد یا آنکه در امور داخلی ما دخالت می کند. عراق نیازمند به همکاری با دیگر کشورهاست بر اساس همین نیازها  بود که بغداد از ائتلاف بین المللی خواست یا آنکه از دیگر کشورها کمک خواستیم اما از این کشورها پاسخی نشنیدیم  بلکه این ایران بود که به ما پاسخ داد. حتی زمانی که عراق با بحران واقعی روبرو شد این ایران بود که ابتکار عمل نشان داد در نتیجه نقش این کشور نقش بسیار موثری است.»

نوری المالکی افزود: «علاوه بر چنین اشتراکاتی، ایران و عراق در حوزه اقتصادی نیز به نوعی مکمل همدیگر هستند، تبادل تجاری میان دو کشور رقم قابل توجهی است چنانچه تبادل تجاری ما با ترکیه عالی است. ما با ایران در حوزه امنیتی هم همکاری داریم. البته در این حوزه با ترکیه همکاری نداریم.»

نخست وزیر عراق همچنین در ادامه این گفتگو، رویکرد کلی هیئت امر به معروف و نهی از منکر در عربستان را تکفیری خواند و ابراز داشت نظام سیاسی در عربستان بر نهاد دینی آن اشراف ندارد.

نوری المالکی گفت: «هیئت امر به معروف و نهی از منکر متولی امور دینی در عربستان است، این نهاد تقریبا مستقل است و نظام سیاسی بر آن اشراف ندارد، این نهاد اندیشه وهابی  و تندروانه دارد و همه مسلمانان اعم از سنی و شیعه را تکفیر می کند، آنان همه جهان اسلام را کافر می دانند، این نهاد فضایی را در عربستان به وجود آورده است که در این فضا شرایط برای ایجاد اندیشه های تندروانه مهیا شده است، این نهاد کم کم مدارس و مراکز مطالعاتی خود را در دیگر مناطق جهان دایر کرده است، وظیفه اصلی این مراکز توسعه اندیشه های تندروانه وهابیت است به همین منظور نهاد وهابیت هم در داخل و هم خارج از عربستان محیطی را خلق کرده است که در آن سازمان ها و گروههای تندرو پرورش می یابند و بر همین اساس است که معتقدیم نظام سیاسی عربستان مسئول است، نظام سیاسی باید از شیوه و افکار هیئت امر به معروف و نهی از منکر تبری بجوید. این نهاد برای همه از جمله برای کشور عربستان دردسرهای زیادی ایجاد کرده است.»

نوری المالکی: بخشی از مشکل امروز عراق مداخله های خارجی است، امروز بیش از یک کشور در عراق مداخله می کند و عربستان یکی از کشورهایی است که در امور داخلی عراق مداخله می کند.

نوری المالکی درباره امکان بهبود روابط میان بغداد و ریاض گفت: «امیدوارم چنین شود، خودم برای بهبود روابط میان دو کشور عراق و عربستان تلاش کردم زیرا عربستان را کشور بزرگی می دانیم اما متاسفانه  در این زمینه موفق نبودیم، البته در حال حاضر سفارت خانه ها فعال شده اند اما هنوز رفتار عربستانی ها با رفتار دیپلماتیک همخوانی ندارد با این حال امیدواریم این کشور به مبدا روابط درست تن دهد و دو کشور بتوانند بر اساس روابط مشترک، نه بر اساس مداخله در امور داخلی عراق، روابط خوبی با هم داشته باشند.»

وی افزود:« بخشی از مشکل امروز عراق مداخله های خارجی است، امروز بیش از یک کشور در عراق مداخله می کند و این مداخله ها تبعات سیاسی و امنیتی خطرناکی برای ما به دنبال داشته است. عربستان یکی از کشورهایی است که در امور داخلی عراق مداخله می کند.»

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار