طرحی برای افزایش کیفیت تاکستان‌های خراسان شمالی

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: خراسان شمالی با داشتن ۱۶ هزار هکتار سطح انگور، ۴۱ درصد از سطح باغات ‌و با تولید ۱۷۵ هزار تن انگور در سال گذشته ۶۳ درصد از تولیدات باغات استان را به خود اختصاص داده است.

به دلیل ارزش انگور و فرآورده‌های آن به‌عنوان عمده‌ترین محصول تولیدی در استان کشت مدرن و اصولی آن اهمیت پیدا می‌کند.

بابازاده یکی از نخستین کشاورزان انگور در خراسان شمالی که در چندین سال گذشته طرح فراز را در باغ انگور خود اجرا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح را دریک هکتار از باغ انگور خود اجرا کرده می‌گوید: این طرح را به‌شدت به باغداران انگور توصیه می‌کنم چراکه با این کار ازنظر باردهی تا سه چهار برابر افزایش تولید خواهند داشت درحالی‌که باغ‌های سنتی مجاور باغ من یک تا دو تن تولید کشمش در هر هکتار از باغ خوددارند من از یک هکتار چهارتا پنج‌تن کشمش برداشت می‌کنم.

وی اظهار می‌کند: باغداران می‌ترسند که با اجرای این طرح باغات آن‌ها به دلیل فاصله تاک‌ها از زمین سرما بزند و از بین برود.

بابازاده می‌افزاید: در این طرح جمع‌آوری انگور، هرس، سم‌پاش به‌راحتی با دستگاه انجام می‌شود و علاوه بر آن تاک‌های انگور به دلیل خفگی و رطوبت پوسیده نمی‌شوند درنتیجه انگور تولیدی با این طرح از کیفیت بسیار بالایی نسبت به باغات سنتی دارد.

محمود فخرایی یکی از باغ داران انگور است که امسال طرح فراز را در یک هکتار از باغات انگور خود اجرا کرده است.

وی می‌گوید: با توجه به اینکه سال گذشته ۱۰ تن انگور از یک هکتار از باغ انگور برداشت کردم امسال با اجرای طرح فراز پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۲۰ تن انگور برداشت کنم.

فخرایی بابیان اینکه از اجرای این طرح بسیار راضی هستم و هزینه‌های تولید در این طرح برایم بسیار کاهش‌یافته است، اظهار می‌کند: در حال حاضر کشاورزی با روش سنتی به دلیل هزینه‌های بالای تولید، جمع‌آوری و سم‌پاشی‌ها و غیره اصلا به‌صرفه نیست.

وی می‌افزاید: با اجرای این طرح به دلیل فاصله تاک انگور از زمین ابتلا به بیماری‌های انگور ازجمله سفیدک و پوسیدگی و دیگر بیماری‌ها بسیار کاهش می‌یابد و با توجه به اینکه بسیاری از مردم با بیماری سفیدک دست‌وپنجه نرم می‌کنند و مجبورند هر هفته سم‌پاشی کنند باغ من هیچ بیماری ندارد و حتی یک‌بار هم سم‌پاشی نکرده‌ام. 

بالا رفتن کیفیت محصول انگور با اجرای طرح فراز

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در خصوص مزیت‌های اجرای این طرح می‌گوید: افزایش عملکرد و مکانیزاسیون، بالا رفتن کیفیت محصول، تحقق درآمد بیشتر کشاورزان، کاهش هزینه تولید، افزایش سه برابری محصول از دستاوردهای اجرای طرح فراز است.

 محمدعلی شریکیان اظهار می‌کند: متوسط عملکرد تولید انگور در کشت سنتی در استان ۱۳ تن برای هر هکتار است که میانگین تولید این محصول در کشت با اجرای طرح فراز بیش از ۲۵ تن برای هر هکتاراست که با اعمال مدیریت به بیش از چند برابر افزایش می‌یابد.

وی می‌افزاید: هم‌اکنون طرح فراز شامل داربستی کردن انگور با پایه‌هایی عمودی با ارتفاع ۸۰ تا ۲۲ متر از سطح زمین و بافاصله پنج‌تا هشت متر در سطح باغ نصب می‌شود که این طرح بسته به نوع کشت باغ و شرایط محیطی متفاوت است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح می‌کند: این طرح از ده سال گذشته به‌صورت یک تا دو مورد در خراسان شمالی اجراشده بود که به‌صورت جدی در سال گذشته کلید خورد و هم‌اکنون در ۲۰ هکتار از اراضی سطح استان اجراشده است.

شریکیان می‌گوید: انگور کاران که تمایل به اجرای طرح فراز در باغات خود رادارند می‌توانند با مراجعه به کارشناسان جهاد کشاورزی از مشاوره و کمک آنان برای اجرای اصولی طرح استفاده کنند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار