سرقت از بانك در سال ۹۵ به صفر رسيد/ پيگيری سنددار کردن حاشیه شهر

به گزارش خبرنگار مهر، امیر مرتضوی ظهر چهارشنبه در نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه قضاییه که در دادگستری کل استان برگزار شد، اظهار كرد: با توجه به نامگذاری سال ۹۵ به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، بخشنامه‌ای از دادگستری کل مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید به طور مستقیم به منویات رهبر توجه كند، صادر شد.

وی با بيان اينكه توجه به سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده‌ها یکی از اهداف اصلی دادگستری خراسان رضوی است، گفت: یکی از مباحث مهم در دادگستری، صیانت از بیت‌المال است و اگر هم مشکلی در این رابطه وجود داشته باشد باید در اسرع وقت رفع شود.

معاون دادگستری خراسان رضوی ادامه داد: درباره جرایم خاص مانند سرقت‌های مسلحانه و تجاوز به عنف که آرامش شهروندان را مختل می‌کند، برنامه‌ریزی‌های دقيق و ويژه‌ای انجام شده است.

مرتضوی به حوزه منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: صیانت از منابع طبیعی، حوزه جرایم اقتصادی، صنعت و تولید، کارآفرینی، قاچاق کالا و انسداد چاه ها برخوردهای قاطع و جدی با مظاهر فساد از جمله مسائلی است كه در مدت اخير توجه ويژه‌ای به آنها شده است.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با طلاق به خصوص طلاق توافقی افزود: به منظور کاهش نرخ طلاق، جلساتی را با مسئولان مربوطه برگزار کردیم و دستورالعملی از طرف معاونت اجتماعی مبنی بر تاسیس مراکز مشاوره صادر شد که براساس این دستورالعمل باید چهار مشاور و روانشناس مذهبی و حقوقی به منظور از بین رفتن واسطه‌ها در این مراکز مستقر شوند.

معاون فرهنگی اجتماعی دادگستری خراسان رضوی با اشاره به آمار طلاق گفت: آمار طلاق در بهمن ماه سال گذشته ۱۰.۳ درصد، اسفند ماه  ۹.۷ درصد، فروردین ماه سال جاری  ۲۶.۸ درصد  و اردیبهشت ماه ۱۸.۳ درصد کاهش داشته است همچنين در سال ۹۴،  ۷.۷ درصد در انواع طلاق سال نسبت به ۹۳ كاهش داشته‌ايم.

وی با بیان اينكه کمیسیون ۵ نفره حل اختلاف در حوزه صنعت و کارآفرینی در کلات و فریمان در یک بازه زمانی ۲۰ ماهه از تعطیلی ۴۰۰ مرکز تولیدی و صنعتی جلوگیری کرده‌اند، گفت: ۱۴ تیرماه سال جاری ششمین دفتر حل اختلاف در حوزه صنعت و کارافرینی را در نیشابور در شهرک صنعتی به بهره‌برداری می‌رسد.

مرتضوی خاطرنشان كرد: کارگروه پیشگیری از بحران زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل بازرسی خراسان رضوی در حوزه انسداد چاههای غیرمجاز فعال بوده و انسداد چاه‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۹۳، ۱۵۷ درصد افزایش یافته است.

معاون دادگستری خراسان رضوی با اشاره به اينكه در سال گذشته شاهد کاهش ۹۰ درصدی سرقت درپوش چاه‌ها و پروژه‌های حوزه آبفا بوده‌ایم، گفت: در حوزه برق نيز شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم و سه میلیارد تومان سرقت تجهیزات برقی در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد تومان در سال ۹۴ کاهش یافته است و این آمار در ۵ ماهه آخر سال ۹۴ به صفر رسیده است.

وی به نزاع‌های دسته‌جمعی اشاره کرد و گفت: متاسفانه آمار نزاع‌های فردی و جمعی در سال گذشته رو به رشد بوده است و اين امر نشان‌دهنده خشونت در جامعه است اما در ۳ ماهه اول سال ۹۵ شاهد کاهش ۵۰ درصدی نزاع‌های فردی و جمعی هستیم.

مرتضوی درباره آمار سرقت از بانك‌ها نيز گفت: در سال ۹۵ سرقت از بانکها به صفر رسیده است، در بحث قتل عمد ۶.۶ درصد، تجاوز به عنف ۴۰ درصد، کلاهبرداری دو درصد و جعل سه درصد کاهش داشته‌ايم.

معاون دادگستری خراسان رضوی بیان کرد: در زمینه جمع‌آوری قلیان‌ها از اماکن عمومی و طرح پیشگیری از تصرف‌های غیر قانونی و همچنین کاروان‌های عروسی نظارت داشته‌ایم و اقداماتی در اين زمينه‌ها نيز  انجام شده است.

مرتضوی با بيان اينكه اولویت اول دادگستری جمع‌آوری قلیان‌ها از اماكن عمومی است، گفت: دليل اين امر هم آن است كه فساد عمومی اهمیت بیشتری دارد.

وی درباره حاشیه شهر مشهد نيز گفت: از طرف معاونت اجتماعی، کارگروهی در استان به نام پیش‌بینی و پیشگیری از تشكيل بافت‌های ناکارآمد تشکیل شد و برنامه سنددار کردن حاشیه شهر را دنبال نيز می‌كند.

مرتضوی خاطرنشان كرد: در رابطه با مسئله بدحجابی و بی‌حجابی، دستگاه قضایی در حد توان خود در حال انجام اقداماتی است و باید دید متولیان امور فرهنگی و حوزه گسترش حجاب چه کارهایی انجام داده‌اند زیرا مبارزه با بدحجابی و بی‌حجابی اقدامی است كه با همکاری سایر ارگان‌ها قابل اجرا است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار