تولید کنندگان جانبی داروهای «بیوتک» باید حمایت شوند

مهندس محمد صفاریون در گفتگو با خبرنگار مهر، به اهمیت ساخت داروهای بیوتکنولوژی اشاره کرد و اظهارداشت: از نشانه های پیشرفت بیوتکنولوژی در ایران این است که علاوه بر تولید داروی بیوتکنولوژی پزشکی، دانش فنی دو قسمت که مکمل تولید این داروها هست نیز بومی شده اند. اگرچه توان تولید و دانش ماده اولیه و محیط کشت این دارو توسط شرکت های تولید کننده وجود دارد اما هنوز به سطح مورد نیاز شرکتهای تولید کننده نرسیده اند.

این متخصص بیوشیمی دارویی، ادامه داد: این شرکت ها باید تقویت شوند و یا شرکت های دیگری وارد عرصه شوند.

وی گفت: شرکت هایی هستند که تجهیزات تولید می کنند در حقیقت اگرچه بیوتک پزشکی از تحریم های خارجی ضربه ناپذیر شده است، ولی هنوز لایه های کمک کننده به آنها ضعیف هستند و نیاز به محافظت دارند.

صفاریون افزود: شرکت هایی که تجهیزات پزشکی تولید می کنند از نظر تکنولوژیکی چیزی کم از شرکت های خارجی ندارند منتهی توان پاسخگویی به انتظارات شان پایین است. یعنی مثلا ممکن است ماهانه ۵۰ هزار لیتر محیط کشت از این شرکت خواسته شود ولی آنها بیشتر از ۲۰۰۰ لیتر نمی توانند تهیه کنند.

وی تاکید کرد: این شرکت ها نیاز به تسهیلاتی از طرف وزارت بهداشت و وزارت صنایع دارند که تقویت شوند چه به لحاظ سخت افزاری چه به لحاظ نرم افزاری.

مدیر  کیفیت داروهای بیوتکنولوژی، به مقوله اقتصاد مقاومتی در صنعت دارویی کشور اشاره کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی فقط دارو نباید مقاوم شود بلکه باید پوسته دارو در حوزه مواد اولیه و تجهیزات هم مقاوم باشد. در این صورت دیگر داروی بیوتک ضربه ناپذیر می شود. دولت می تواند بخشی از سرمایه گذاری خود را برای زنجیره ارزش بیوتکنولوژی و دانش های وابسته آن بگذارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار