از ظرفیت صنایع دستی شهرستان برای ایجاد اشتغال استفاده شود

خبرگزاری ایرنا: بیرجند – ایرنا – فرماندار درمیان گفت: نیاز است از ظرفیت صنایع دستی شهرستان برای ایجاد اشتغال مردم خصوصا جوانان منطقه استفاده شود.
محمدبشیری زاده روز سه شنبه در آیین افتتاح مرکز آموزش مهارت های عمومی کوتاه مدت صنایع دستی شهرستان افزود: توسعه صنایع دستی در افزایش اشتغال در روستاها تاثیرگذار است و مانع مهاجرت روستاییان می شود.
وی بیان کرد: بیشتر روستاییان شهرستان در امور کشاورزی فعالیت دارند، با توجه به مشکل کم آبی، میزان درآمد روستاییان کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: با توجه به نیاز کم صنایع دستی به آب، ایجاد مشاغلی در این زمینه مهم ترین راهکار برای ایجاد اشتغال در روستاهاست.
وی افزود: راه اندازی مراکز (خانه های) صنایع دستی اقدامی در راستای رونق کسب و کار هنرمندان و حمایت از فعالیت های هنری در شهرستان است.
وی با بیان اینکه صنایع دستی مزایای بسیاری در توسعه اشتغال و تولید و ارتقای فرهنگ دارد، اضافه کرد: صنایع دستی سیستم اقتصادی شهرستان را رونق می بخشد.
این مسئول بیان کرد: با فرهنگ سازی، آموزش و تبلیغات و اطلاع رسانی هنرهای صنایع دستی در روستاها ترویج می شود.
بشیری زاده افزود: باید فرهنگ استفاده از صنایع دستی و تولیدات بومی برای مردم تبیین و ترویج شود، مسئولان شهرستان هدایای خود را از صنایع دستی بومی شهرستان تامین کنند.
وی قالی، قالیچه ، گلیم ، پلاس ، گبه ، آهنگری سنتی، هنرهای سرمه دوزی ، شبکه دوزی و سکه دوزی، جاجیم بافی، بلوچی دوزی، حوله بافی و سیاه چادر را از مهترین صنایع دستی درمیان ذکرکرد و افزود: در حال حاضر دو شرکت تعاونی صنایع دستی با عضویت ۲۸ نفر در شهرستان فعالیت دارند.
وی با اشاره به پیشینه غنی شهرستان در تولید فرش دستباف، گفت: ایجاد مراکز آموزش صنایع دستی بویژه فرش دستباف، باید در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد.
وی شهرستان درمیان را سرزمین قلاع تاریخی خراسان جنوبی دانست و افزود: ظرفیت های گردشگری زیادی در شهرستان وجود دارد.
شهرستان درمیان با وسعت پنج هزار و ۷۹۷ کیلومتر مربع از شمال به شهرستان قاینات از جنوب به شهرستان سربیشه و از غرب به شهرستان بیرجند و شرق به طول۷۰ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.

برای مشاهده اخبار نقش صنایع دستی در اشتغالزایی اینجا کلیک کنید

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار