دادگاه‌های خانواده وقت حل مشکلات زوجین را ندارند/حاشیه‌نشینی برای کشور مشکل‌ساز می‌شود

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر الفت در ادامه نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه قضائیه و تشریح اقدامات و عملکرد معاون پیشگیری از وقوع جرم در سال 94 به موضوع حاشیه‌نشینی اشاره کرد و گفت: واقعیت امر این است که ما در معاون پیشگیری از وقوع جرم تا سال گذشته به صورت خیلی ویژه به حاشیه‌نشینی نپرداختیم و آماری از عملکردمان نداریم.

وی افزود: اتفاق خوبی که سال گذشته افتاد، امضای تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی بود و امر پیشگیری در خصوص حاشیه‌نشینی به معاونت اجتماعی دستگاه قضایی محول شد. 

این مقام مسئول در قوه قضائیه افزود: امسال در خصوص حاشیه‌نشینی برنامه داریم و دنبال کشف راهکارها هستیم و در سال 95 به این موضوع خیلی مهم خواهیم پرداخت.

الفت تاکید کرد: کار بسیار گسترده‌ای باید در این حوزه صورت گیرد و با اقدامات سطحی حاشیه‌نشینی از چهره شهرهای ما پاک نمی‌شود و این مسئله هم امری نیست که 5 یا 8 سال پیش ایجاد شده باشد بلکه یک سابقه تاریخی 50 ساله دارد و متاسفانه روند آن حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متوقف نشد بلکه تشدید هم شده است. 

وی تاکید کرد: به طور قطع حاشیه‌نشینی در آینده کشور را آزار می‌دهد و مدیریت کلان کشور را دچار دردسر می‌کند که امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها و تاکید رهبر معظم انقلاب در سال 95 به صورت ویژه به این مسئله بپردازیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضائیه در خصوص برنامه‌های انجام شده در راستای پیشگیری از اعتیاد گفت: از سال 90 برنامه پیشگیری از تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر سنتی، صنعتی و داروهای روانگردان در دستور این معاونت است و با ستاد مبارزه موارد مخدار در خصوص پیشگیری از توزیع مواد مخدر داشتیم. 

وی ادامه داد: در سالهای گذشته هجوم مواد مخدر به کشور ما غیرقابل تصور است و به قدری ورود مواد مخدر به کشور زیاد بوده که فعالیت‌های ما در اثر این هجمه خنثی شده است. 

وی تصریح کرد: متاسفانه مجاورت ما با کشور تولید کننده مواد مخدر آن هم کشوری که پهنه خاک جمهوری اسلامی ایران را محل مناسبی برای توزیع و ترانزیت قرار داده و مسیر دیگری را به غیر از مسیر جمهوری اسلامی ایران به صرفه نمی‌داند، تصمیم‌گیرندگان  را دچار سختی کرده است به طوری که امروز مردم ما آماج اقدامات قاچاقچیان مواد مخدر هستند. 

الفت افزود: کشور ما از نظر قاچاقچیان محل خوبی برای توزیع مواد مخدر است و ما  در امر مواد مخدر با سایر کشورها تفاوت اساسی داریم و آن این است که  از نظر اعتقادی توزیع‌کنندگان مخدر سعی می‌کنند جمعیت شیعه را مورد آماج قرار دهند. 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضائیه در ادامه با اشاره به معضل طلاق افزود: در سالهای گذشته برنامه‌های مختلف و متعددی برای این آسیب داشته‌ایم و عوامل گوناگونی باعث بروز پدیده طلاق می‌شوند، عواملی مانند خشونت در محیط خانواده، عدم مهارت زوجین، آماده نبودن زوجین برای ورود به زندگی مشترک و برخی مسائل دیگر مشکلات جدی را در مسیر زندگی آنها قرار می‌دهد. 

وی با بیان اینکه عوامل وقوع پدیده طلاق شناسایی و سعی شده است گفت: تلاش می‌کنیم در مراکز مشاوره براساس علت‌هایی که سبب بروز اختلاف می‌شود، مشکلات را حل کنیم. و تنها اقدام عملی و موثر برای کاهش پدیده طلاق تشکیل مراکز مشاوره است. 

الفت تاکید کرد: طلاق مبتنی بر یک اختلاف است که باید حل و مشکلی که ا ختلاف را ایجاد کرده مرتفع شود. متاسفانه دادگاه‌های خانواده وقت ندارند مشکلات زوجین را حل کنند و به قدری کارهایشان زیاد است که فقط به دعاوی رسیدگی می‌کنند. 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضائیه اضافه کرد: باید یک مرکز تخصصی ایجاد شود تا زوجین برای مشکلات خود راه‌حل علمی و کارساز دریافت کنند و اگر هم تا به امروز، راه‌اندازی این مراکز به تاخیر افتاده، در واقع به رشد آسیب طلاق تبدیل شده است. برای کمتر شدن رشد طلاق باید سازوکار لازم ایجاد شود و با حرف زدن ظاهری و توصیه‌های ظاهری به زوجین این اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد:‌البته در استانهایی مانند یزد، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال‌وبختیاری که مراکز مشاوره به صورت خودجوش و زیر نظر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌ها فعالیت می‌کنند به دست آمده است و آمار طلاق در این استانها کاهش یافته است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار