گلایه شرعی و انتقاد حقوقی از آمار سقطِ روزی هزار کودک / سزارین 6 درصد کاهش یافت

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، محمداسماعیل مطلق - مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اظهار داشت: بندهای 1، 3، 4، 6، 7 و 14 از سیاست‌های کلی جمعیت مرتبط با وزارت بهداشت هستند که برای تک تک آنان برنامه داشته و در حال اجرای این برنامه‌ها هستیم.

مطلق افزود: وزارت بهداشت امسال تنها دستگاهی بود که در روز ملی جمعیت همایش کشوری برگزار کرد و به مدت یک هفته در تمام شهرهای کشور نمایشگاه «پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت» را باشکوه تر و گسترده تر از سال گذشته برگزار کرد که حجم بازدید از این نمایشگاه میلیون‌ها نفر بود.

وی تنوع برنامه‌هایی که وزارت بهداشت در خصوص جمعیت دنبال می‌کند را چنین توضیح داد: این برنامه‌ها در انطباق با چند محور در حال اجراست، محورهای منطبق با وظایف وزارت بهداشت، محورهای منطبق با سیاست‌های کلی جمعیت و محورهای با سیاست‌های کلی سلامت که دو مورد اخیر ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب هستند.

مطلق گفت: وزارت بهداشت یکی از دستگاه‌هایی است که در مقایسه با سایر دستگاه‌ها بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیار زیادی در زمینه فرهنگسازی، آموزش و ارائه خدمات در کشور دنبال کرده است.

فرهنگسازی و طرح تحول میزان عمل سزارین را 6 درصد کاهش داد

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس بیان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند یکی از مهم ترین مسایل جمعیت فرهنگسازی است و وزارت بهداشت تمام انرژی و توان خود را برای تحقق فرهنگسازی و آموزش و ارائه خدمت به کار بسته است.

مطلق افزود: کم شدن میزان سزارین حدود 5 تا 6 درصد طی فاصله زمانی یک و نیم سال یکی از دستاوردهایی است که متناسب با سیاست های کلی جمعیت پیگیری و محقق شده است.

وی ادامه داد: میزان تولد در سال 94 بالغ بر یک میلیون و 570 هزار تولد بود و مرگ‌ها نیز بالغ بر 70 هزار مورد کاهش یافت. در این سال یک میلیون و 195 هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شد.

سال گذشته از افزایش طلاق در کشور پیشگیری شد

مطلق اظهار داشت: تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بحث ازدواج سالم و نقش ازدواج در افزایش امید به زندگی در سال 93 و 94 برنامه داشته و همایش برگزار کردند. همچنین در خصوص عواقب طلاق و پیامدهای منفی آن بر روی سلامت فرد، فرهنگسازی شده و می‌شود، به گونه ای که سال گذشته بر خلاف سال های پیش از آن شاهد افزایش طلاق در کشور نبودیم.

کاهش موارد مرگ‌ها

مطلق اظهار داشت: با برنامه های انجام شده مرگ و میر نوزادان در سال 94 به 9.5 نفر در هر هزار تولد زنده رسید، مرگ کودکان زیر یک سال نیز به 13.6 و مرگ کودکان زیر 5 سال نیز به 15 در هر هزار تولد زنده کاهش یافته است. همچنین علیرغم افزایش تولدها مرگ مادران باردار ضمن دستیابی به اهداف توسعه هزاره و کاهش 75 درصدی، در سال 94 نسبت به سال 93 افزایشی نداشته است.

برخی فقط سیاه نمایی می‌کنند

وی با اشاره به برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در رابطه با برنامه‌های وزارت بهداشت درباره جمعیت، گفت: به رغم همه این زحمات و فعالیت‌هایی که انجام می‌شود و بر اساس سیاست‌ها وظیفۀ ماست، متأسفانه برخی از افراد بدون هیچ تخصصی صرفاً با هدف سیاه نمایی زحمات پرسنل خدوم وزارت بهداشت از بهورز تا فوق تخصص را زیر سئوال می‌برند.

مطلق با اشاره به سخنان یکی از این افراد مبنی بر اینکه «وزارت بهداشت امروز سقط جنین را تحت پوشش غربالگری بارداری دنبال می‌کند و پوشش قانونی برای آن ساخته است»، ادامه داد: این سخنان  به هیچ عنوان قابل اثبات نیست. وزارت بهداشت برای مرگ هر نفر پرونده تشکیل می‌دهد و این مرگ‌ها را مورد به مورد بررسی می‌کند تا از تکرار موارد مشابه جلوگیری شود، در حالیکه شاهدیم متأسفانه اعلام می‌کنند این وزارتخانه «از کنار مرگ روزانه 1000 کودک بی پناه» به علت سقط جنین به راحتی عبور می‌کند!

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: این عدد، یعنی سقطِ روزی هزار کودک خود جای سئوال دارد که از کجا آمده و باید مرجع رسمی آن مشخص شود، زیرا سقط فقط مطابق با قانون مصوب مجلس (سقط درمانی) و مجوز پزشکی قانونی در بیمارستان انجام می‌شود و هدف از انجام آن نیز حفظ سلامتی مادر یا فرزند است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار پزشکی قانونی میزان سقط درمانی در سال رقمی حدود 10 تا 12 هزار مورد برآورد می‌شود، گفت: بدیهی است افرادی که تولد یک فرد منگل را فاقد هرگونه مشکل اعلام کرده و این افراد را دارای پتانسیل تبدیل شدن به یک فرد نمونه می‌دانند، هرگونه غربالگری را مترادف با سقط جنین تلقی می‌کنند.

مطلق افزود: در حالیکه غربالگری برنامه ای با پشتوانۀ بسیار مقتدر علمی و مستند به فتاوای مربوطه و قوانین مجلس است. بنابراین تلقی آن به عنوان سقط جنین و پوششی برای سقط، بیانگر عدم اشراف این افراد به مباحث دینی و قانونی است.

وی اضافه کرد: برنامه وزارت بهداشت برای سقط از سطح پیشگیری تا درمان شامل مواردی همچون فرهنگسازی و آموزش عمومی، مشاوره‌های پیشگیری، تبیین پیامدهای منفی و عواقب سقط های غیرقانونی و غیربهداشتی در جامعه برای افراد و در نهایت درمان عوارض آن است.

پزشکان نظام جمهوری اسلامی از اتهامات مبرا هستند

مطلق با اشاره به اینکه پزشکان متعهدی که متولد و یا فارغ التحصیل نظام جمهوری اسلامی هستند را نمی‌توان جملگی دست اندرکار چنین اقدامات خلاف شرع و قانون دانست، گفت: مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با مباحث سلامت، پزشکان و پرسنل نظام سلامت چنین مفهومی را کاملا نشان می‌دهد که پزشکان نظام جمهوری اسلامی مسئولانه عمل می‌کنند و از این اتهامات مبرا هستند.

وی افزود: جامعۀ پزشکی و پیراپزشکی در 8 سال دفاع مقدس هزاران شهید و مجروح تقدیم نظام کردند و همواره اثبات کردند که پیرو نظام و رهبری بوده و با همه مشکلات، بیشترین جانفشانی‌ها را در همه مقاطع از جمله جنگ تحمیلی داشتند. به همت این پزشکان سن امید به زندگی از 54 سال در پیش از انقلاب به 74 سال رسیده است.

مطلق افزود: مرگ و میر مادران از 245 مورد در هر صد هزار تولد زنده به 19 مورد در هر 100 هزار تولد زنده رسیده که این موفقیت‌ها نشان می‌دهد پزشکان، ماماها و پرستاران و کارشناسان نظام سلامت ضمن مساعی فراوان برای حفظ جان حتی همه انسان‌ها از چنین اتهاماتی مبرا هستند. ناجوانمردانه و غیر شرعی خواهد بود که رفتار برخی افراد سودجو را مترادف رفتار همه جامعه پزشکی و پیراپزشکی کشور قلمداد کنیم.

وی ادامه داد: اگر گفته‌های این افراد ناآگاه درست باشد، چگونه طرح تحول سلامت توانسته است رضایت گیرندگان خدمت را به گونه ای فراهم کند که مردم به بیمارستان‌های دولتی بیش از پیش مراجعه کنند؟ چگونه این برنامه‌های سلامت اگر صرفاً در راستای سقط جنین و کنترل جمعیت بوده است باعث کاهش مرگ نوزادان و کودکان شده است؟ آیا برای این سوال‌ها پاسخی دارند؟

مطلق گفت: از نظر این عده ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری و فرهنگسازی برای ارتقای نرخ باروری مترادف با کنترل جمعیت است.

وی افزود: این افراد بدون اینکه اطلاع داشته باشند اعتبارات لازم برای این برنامه‌ها چقدر است مبلغ 600 میلیارد تومان را در مصاحبه‌های خود 6 هزار میلیارد تومان اعلام می‌کنند و آن را منحصر به برنامه‌های کنترل جمعیت، سقط جنین و عقیم سازی می‌دانند!

مطلق تصریح کرد: به راستی اگر روزی قرار به پاسخگویی در محاکم قضایی باشد این افراد با چه مستنداتی از گفتههای خود دفاع خواهند کرد؟

گوشه ای از برنامه‌های سلامت در دولت تدبیر و امید

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید که تمام نگاهش معطوف به سلامت آحاد مردم جامعه از نوزاد تا سالمند است، گفت: اجرای برنامه‌های سلامت برای حاشیه شهرها در حالیکه طی سالیان گذشته هیچ توجهی به آن نمی‌شد یکی از اقدامات اساسی این دولت برای ترویج سلامت بوده است. در این برنامه برای تمام حاشیه نشینان پرونده الکترونیک سلامت تدوین شد و به تمام حاشیه نشینان خدمات فعال به‌خصوص به مادر و نوزاد ارائه می‌شود. زایمان‌های طبیعی رایگان بوده و آموزش‌های حین بارداری رایگان ارائه می‌شود و بعد از زایمان نیز تا 42 روز مراقبت‌های رایگان انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس بیان کرد: امسال در استان‌های یزد، قم، زنجان، مازندران و فارس پرونده الکترونیک سلامت و خدمات فعال و آموزش‌های لازم برای همه افراد ارائه شده و برنامه این است که تا سال 96 بالای 90 درصد مردم دارای این پرونده شوند و به 90 درصد خدمات ارائه شود و 90 درصد مردم از آگاهی‌های لازم درباره بیماری‌های فشار خون، چاقی، دیابت، سرطان و تغذیه برخوردار شوند.

مطلق با اشاره به واکسیناسیون کودکان از بدو تولد تا 6 سالگی در سراسر کشور، بیان داشت: به کودکان تا 6 سالگی در چند نوبت 16 واکسن تزریق می‌شود. تمام خانم‌های باردار که هر ساله بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر هستند 6 تا 8 بار مراقبت می‌شوند و به آنها داروهای مکمل و آموزش رایگان داده می‌شود.

وی ادامه داد: برای کل آحاد مردم از نوزاد، کودک، نوجوان، جوان، میانسال و سالمند و مادران باردار بسته‌های خدمتی مراقبت تدوین شده و در پایگاه‌ها و مراکز سلامت شهری و مراکز بهداشتی، درمانی روستایی و خانه‌های بهداشت این خدمات به صورت رایگان ارائه می شود.

مطلق با اشاره به اینکه تمام این خدمات در راستای سلامت جمعیت، افزایش امید به زندگی، افزایش جمعیت و داشتن جمعیتی جوان، شاداب و بالنده است، گفت: انتشار اطلاعات سلامتی از افراد فاقد تخصص مربوطه آن هم از مراکزی که متولی فرهنگ بوده و دسترسی فراوانی به رسانه دارند، می‌تواند منجر به فرهنگسازی معکوس و غلط در جامعه شود.

وی گفت: علیرغم اینکه بهترین سن باروری در فاصله سنی 18 تا 35 سال است و این مسئله بارها از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، از سوی برخی از این متولیان فرهنگی بهترین سن بارداری 25 سالگی اعلام می‌شود.

مطلق افزود: ضمن اینکه وزارت بهداشت برای سنین زیر 18 و بالای 35 سال نیز با تأمین مراقبت‌های پیشرفته متعدد تمام مساعی خود را در ایجاد بهترین وضعیت سلامتی برای مادر و کودک به کار بسته است.

امیدواریم به زودی به نرخ جانشینی در جمعیت کشور برسیم

مطلق عنوان کرد: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت اجرای کامل بند یک سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی است.

وی افزود: تمام تلاش وزارت بهداشت این است که میزان باروری را به بالای عدد 2.1 برساند که هم اکنون طبق اعلام جمعیت شناسان و مرکز آمار این رقم 1.9 شده است که پیش از شروع فعالیت‌های وزارت بهداشت این عدد 1.8 بوده است.

مطلق خاطرنشان کرد: امیدواریم با فرهنگسازی و مشارکت مردم، خانواده‌ها و نخبگان و آگاهی بخشی از عواقب سالمند شدن جمعیت، به زودی شاهد تحقق رقم 2.1 یعنی نرخ جانشینی باشیم.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار