اصفهان میزبان بزرگترین گردهمایی آب کشور می شود

جهانگیر عابدی کوپایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به قرارگیری کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک و نیز اهمیت تولید محصولات کشاورزی به عنوان اولویتی اجتناب ناپذیر برای حفظ امنیت غذایی کشور و به دلیل سهم بالای مصرف آب در این بخش، مدیریت و برنامه ریزی علمی – عملی در آبیاری و زهکشی، نقش مؤثری در کاهش فشارهای وارده به منابع آب ایفا می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم ارائه راهکارهای مطمئن، دقیق و پایدار برای مواجه با این چالش ملی تصریح کرد: جامع‌نگری و همگرایی بخش‌های علمی و اجرایی کشور در حوزه آب و با مشارکت بهره برداران، از طریق گفتمان علمی در همایش‌های علمی میسر خواهد بود.

دبیر دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران ادامه داد: این کنگره به عنوان بزرگترین گردهمایی آب کشور، از دوم تا چهارم شهریورماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود.

وی با بیان این که تمام متخصصان بخش آب کشور با هدف بررسی مشکل بحران آب به ویژه در بخش کشاورزی و فضای سبز و بستر سازی برای ارائه راهکارهای اجرایی در این کنگره ملی شرکت می کنند، اضافه کرد: برگزاری ۱۶ همایش مستقل علمی، چهار نشست تخصصی بخش‌های علمی و اجرایی، نمایشگاه‌های فنی و صنعتی آب و آبیاری، کارگاه‌های علمی- اجرایی- حرفه‌ای، جشنواره فرهنگی هنری رسانه‌ای آب و بازدیدهای علمی تفریحی از جمله بخش‌های این کنگره  است.

عابدی کوپایی برگزاری ۱۶ همایش مستقل را در راستای شش محور کلی توصیف کرد و افزود: شش محور اصلی این کنگره درخصوص بررسی ابعاد فنی و علمی طرح‌هایی چون طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، مدیریت و بهره‌وری آب - انرژی در کشاورزی، سامانه‌های آبیاری و زهکشی و اثرات زیست محیطی آبیاری با آب‌های نامتعارف، کاربرد فناوری‌های نوین در مدیریت منابع آب و آبیاری و زهکشی، بررسی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در آبیاری و زهکشی خواهد بود.

وی نشست‌های تخصصی این کنگره را جامع نگر توصیف کرد و ادامه داد: این نشست ها با چهار موضوع راهکارهای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، راهکارهای افزایش بهره وری آب-انرژی (Watergy) در کشاورزی، چالش‌های پیش رو و راهکارهای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و چشم انداز توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در کشور به گونه‌ای برگزار می‌شود که محورهای کنگره را پوشش دهد.

دبیر  دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران اضافه کرد: این کنگره با همکاری انجمن آبیاری و زهکشی ایران، کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران و کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی زاینده رود و با حمایت استانداری اصفهان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و شهرداری اصفهان، و نیز مشارکت نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی و با مشارکت بیش از ۲۰ مرکز علمی و دانشگاهی برگزار خواهد شد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار