وزیربهداشت:‌طرح تحول سلامت بیمارستان های کشور را از ورشکستگی نجات داد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح تحول سلامت، بیمارستان های کشور را از ورشکستگی نجات داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، سید حسن هاشمی روز یکشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت بهداشت در دولت یازدهم گفت: تمام بیمارستان های کشور پیش از طرح تحول سلامت ورشکست بودند.
وی افزود: قیمتی که دولت برای یک تخت می پرداخت از یک مسافرخانه کمتر بود بنابراین تعرفه های پزشکی به 2 برابر افزایش یافته و برای اولین بار بیمارستان ها به تزار مثبت رسیدند و این موفقت بزرگی است که ناشی از اجرای کتاب جدید تعرفه های پزشکی است.
هاشمی ادامه داد: مساله دیگری که خیلی درباره آن صحبت می کنند، زیرمیزی است که متاسفانه در همه بخش‌ها در کشور یا اکثریت بخش‌ها رواج دارد اما جامعه پزشکی بیشتر مورد هدف است.
وی گفت: طبق برآوردها قبل از اجرای طرح تحول سلامت مردم سالانه بین هفت تا 10 هزار میلیارد تومان بابت زیرمیزی پرداخت می کردند؛ اما با اجرای این کتاب با تغییر نرخ ها و هزینه کرد 700 میلیارد تومان برای بیمه سلامت و هیمن مقدار برای سازمان تامین اجتماعی از محل اعتبارات طرح تحول سلامت، مردم دیگر در بسیاری از مناطق کشور زیرمیزی پرداخت نمی‌کنند.
وزیر بهداشت افزود: ببینید وضعیت زیرمیزی سه سال قبل چطور بود، دولت ها چون پول برای سلامت نداشتند، تعرفه ها را ثابت نگه داشته بودند، 2 هزار خدمت پزشکی اصلا تعرفه نداشت اما در این دولت این مسائل اصلاح شد.
هاشمی اظهار کرد:گاهی مطالبی در رسانه ها می‌نویسند که ظلم به سلامت مردم می شود، نه اینکه صرفا به وزارت بهداشت و مدیران نظام سلامت ظلم شود، در گذشته ویزیت جراحی آپاندیس در بیمارستان دولتی 35هزار تومان بود و کسی جراحی نمی کرد،‌ مردم به بخش خصوصی می رفتند و در بخش خصوصی چند میلیون تومان، پول پرداخت می کردند.
‌وی ادامه داد: عمل جراحی در بخش خصوصی قبل از طرح تحول سلامت 40 یا 50 میلیون تومان بود، حالا با 256 هزار تومان در بخش دولتی انجام می شود، اما گفتند، تعرفه ها را 300 درصد رشد دادند.
به جامعه پزشکی ظلم می کنند
وزیر بهداشت اضافه کرد: از تریبون های کشور به جامعه پزشکی ظلم می شود، این کارها به صلاح کشور نیست، باید انصاف داشت، در کشورهای دیگر ببییند با اقشار زحمتکش جامعه شان چطور رفتار می‌کنند.
هاشمی ادامه داد:‌ وزارت بهداشت همه پرداختی ها به کارکنان نظام سلامت را کنترل می کند، الان می دانیم در همه جای کشور چه کسانی با چه حقوقی کار می کنند و هیچ پرداختی غیر قانونی وجود ندارد.

کاهش پرداخت از جیب مردم برای سلامت
وی خاطرنشان کرد:‌ فقیر شدن به خاطر هزینه های درمان یکی از مهم ترین مشکلات مردم است؛ مسائلی همچون ابتلا به سرطان یا مجروح شدن به دلیل تصادف و یا به دنیا آوردن بچه ناقص در گذشته باعث می شد مردم زیر خط فقر بیافتند اما ‌این دولت کمک کرد، بیمه ها کمک کردند، هفت هزار میلیارد تومان منابع تزریق شد تا سهم پرداخت مردم از جیب برای سلامت از 60 تا 70 درصد به زیر 40 درصد کاهش یابد.
وی ادامه داد: هزینه های کمرشکن درمانی کم شده است، پرداخت مستقیم به بیمارستان‌ها در بیمارستان های دولتی 26درصد و در بیمارستان های خصوصی 28 درصد و در بیمارستان های تامین اجتماعی 18 درصد کم شده است، البته در بیمارستان های خیریه خیلی تغییر نکرده است که این موضوع به علت مشکل نظارتی است .
هاشمی افزود:‌ اتهام می زنند که با مجانی کردن درمان، تقاضای القایی درمانی افزایش یافته است، این نیز دروغ است از سال 89 تا 90 مراجعه به پزشک زیاد بود اما از سال 90 تا 92 به علت تحریم و کاهش توان مالی مردم، مراجعات ‌مردم برای سلامت کاهش یافت و اکنون با اصلاح تعرفه ها و افزایش حمایت مالی، هنوز به عدد مراجعات سال 89 نرسیده ایم بنابراین تقاضای القایی وجود ندارد یک دلیل آن هم این است که تخت بیمارستانی نداریم که مردم بیشتر مراجعه کنند.

رتبه 89 در حوزه سلامت، شایسته ایران نیست
وی گفت: با این همه، اقدامات هنوز وضعمان در حوزه سلامت در مقایسه با کشورهای اطراف و دنیا مناسبت نیست، عقب هستیم، رتبه ما در دنیا 89 است در حالی که از نظر درآمدی رتبه 17 را در دنیا داریم و در منطقه هفتم هستیم.
وزیر بهداشت افزود: فکر نکنیم خیلی برای سلامت مردم پول دادیم و به گردن مردم منت بگذاریم. اولویت همه دولت ها در دنیا، سلامت است، اگر سلامت نباشد تحصیل، آموزش و حتی عبادت هم وجود ندارد.
هاشمی گفت: سرانه سلامت در ایران رتبه 84 را در دنیا و رتبه 11 را در منطقه دارد و از نظر سرانه سلامت با وجود همه تلاش های دولت و مجلس، جایگاه مناسبی نداریم.
وی افزود:‌ در آمریکا که کل دنیا را زیر چکمه نظامی خود قرار داده است، بودجه سلامت 28 درصد کل بودجه کشور است در حالی که بودجه نظامی این کشور 25 درصد است بنابراین ما در ایران آن قدر که انتظار هست برای سلامت مردم هزینه نمی کنیم.
هاشمی گفت: سهم سلامت از تولید ناخالص ملی باید به 8.4 درصد و به بالاترین میزان در منطقه برسد، در حالی که اکنون حدود 6رصد است و فاصله زیادی داریم؛ یعنی اعتبارات دولت برای سلامت باید افزایش یابد.
وزیر بهداشت گفت: به علت همین بودجه ناکافی با وجود کاهش مرگ و میر نوزادان، کودکان زیر پنج سال و مادران باردار نسبت به کشورهای منطقه و دنیا عقب هستیم و اغلب کشورهای منطقه مثل اردن، ترکیه، پاکستان، مصر و عربستان از این نظر از ایران جلوتر هستند.
هاشمی شرایط کشور را درنظام سلامت در حد متوسط ارزیابی کرد و در عین حال گفت که وضعیت ایده آلی در منطقه نداریم.
وی گفت: از نظر تعداد پزشک به ازای هزار نفر کمتر از اردن، سوریه و مصر هستیم البته
30 درصد ظرفیت های پذیرش را بالا بردیم و بیش از این نیز ظرفیت نداریم به خصوص اینکه کیفیت آموزش پزشکی نیز مهم است.
وزیر بهداشت افزود: ایران از نظر شاخص پرداخت از جیب، جزو 37 کشور بدترین بوده است، بیش از 50 درصد هزینه ها را مردم می پرداختند؛ از عراق و لبنان، اردن و عربستان بدتر بوده ایم؛ در ترکیه مردم فقط 16درصد هزینه های سلامت پرداخت می کنند بنابراین اجرای طرح تحول سلامت برای کاهش هزینه های مردم از 65 درصد به 40 درصد یک ضرورت بود.
هاشمی گفت: دولت با وجود هزار و یک گرفتاری و تحریم به حسب قولی که داده بود از حوزه سلامت حمایت کرد. اما ببینید چقدر پول گرفتیم و چه حرف هایی زدند، در مجلس قبل گفتند یک چهارم درآمد کشور را به سلامت مردم دادند، نمی دانم اگر این طور بود دولت چطور حقوق کارکنانش را می داد.
وی افزود: کل پول طرح تحول سلامت 6 هزار و 900 میلیارد تومان بود و 28 اسفند 92 من تعهد کردم که با نرخ تورم کنترل شده و این بودجه، طرح تحول سلامت را جرا کنیم و تا ‌آخرین روز در این دولت این طرح را اجرا می کنیم، مردم را تنها نمی گذاریم و با کمک دولت به پیش می رویم.
وزیر بهداشت گفت: حدود ‌54 درصد اعتبارات طرح تحول سلامت در سال 94 تامین نشد، ردیف پزشک خانواده تامین نشد،‌ بدهی دولت پرداخت نشد، البته دولت هم حق داشت فکر می‌کرد برجام زودتر به نتیجه می رسد، پیش بینی نمی‌کرد قیمت نفت به یک سوم کاهش یابد ، بنابراین با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشتیم.
هاشمی افزود: با توجه به تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستان ها ‌از خرداد 94 هنوز هفت هزار و 800 میلیارد تومان از بدهی بیمارستان ها را نتوانسته ایم پرداخت کنیم.

قول رئیس جمهوری برای پرداخت مطالبات بیمارستان ها
وی گفت:‌ البته رئیس جمهوری دیروز تصمیم مهمی گرفت و امیداریم تا دو سه هفته آینده گشایشی در مطالبات بیمارستان ها انجام شود.
هاشمی افزود:‌ کل پول طرح تحول سلامت، 6 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است و بارها گزارش عملکرد آن را داده ایم الان نیز از خدا می خواهیم بیایید گزارش تهیه کنید اما ‌مردم را ناامید نکنید،‌اتهام نزید، جمهوری اسلامی بدون اخلاق چه ارزشی دارد، اگر اخلاق نباشد که دیگران بهتر کشور اداره می کنند.
وزیر بهداشت ادامه داد: انقلاب اسلامی و امام به خاطر اخلاق آمدند چون پیغمبر ما به خاطر اخلاق آ‌مد،‌ اتهام نزنید،همه را بررسی و گزارش کنید.
هاشمی گفت: سه ماه از سال را گذرانده ایم اما سهم وزارت بهداشت از یارانه ها صفر و از مالیات بر ارزش افزوده تاکنون صفر است و از ردیف سیاست های جمعیتی و پزشک خانواده ، چهار درصد؛ اما در بیمارستان ها را نمی توانیم ببندیم بنابراین با چهار درصد اعتبارات سه ماه را اداره کردیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر تورم را کنار بگذارید، پولی که دولت و مجلس برای سلامت می‌دهد هنوز کمتر از سال 89 و 90 است و اعتبار هزار میلیارد تومانی در برابر 11 هزار و 800 میلیارد تومانی هنوز کمتر است.
وزیر بهداشت افزود: کسانی که امروز در وزارت بهداشت هستند تیمی از وزرای سابق و مدیران 30 ساله کشور هستند که در تاریخ وزارت بهداشت سابقه ندارد. این افراد اگر پول می خواستند به بخش دولتی نمی آمدند.
وی همچنین به پژوهش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) درباره رضایت مردم از دستگاه های دولتی اشاره کرد و گفت:‌ این سازمان ‌سه بار (بهار ، تابستان و پاییز 94 ) نظرسنجی کرده است و در همه این نظرسنجی ها وزارت بهداشت همیشه در نگاه مردم بالاتر از وزارت خارجه و در جایگاه اول قرار گرفته است؛ در هر سه نظرسنجی نیز به ترتیب رضایتمندی مردم افزایش پیدا کرده است، در حالی که در گذشته رضایتمندی مردم از سلامت در جایگاه 26 و 27 بود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار