X بستن تبلیغات
5. Fixed

نگرانیم طرح تحول سلامت با پایان وزارت هاشمی تمام شود

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز شورای اسلامی و پس از ارائه گزارش وزیر بهداشت از آخرین مشکلات و چالش‌های نظام سلامت کشور، چهار نفر از نمایندگان به بیان دیدگاه‌های خود در این رابطه و طرح سؤالاتی از وزیر پرداختند.

مشکلات و ناهماهنگی‌های موجود میان بیمه‌ها و مراکز درمانی، نگرانی از ناپایداری منابع نظام سلامت، انتقاد از تمرکز طرح تحول سلامت در بخش درمان و غفلت از سایر بخش‌ها، مشکلات درمانی به ویژه اورژانس در روستاها و عدم اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از مهمترین نکاتی بود که این نمایندگان در سخنان خود به آن اشاره کردند.

سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در سخنان خود با اشاره به درگیر بودن ۱۵ استان کشور با پدیده ریزگردها و با بیان اینکه مردم استان‌های غربی دچار یک مرگ تدریجی شده‌اند، اظهار داشت: این پدیده ۱۲ برابر حد نرمال بوده و باعث بروز انواع سرطان‌ها شده است.

وی تاکید کرد: در این شرایط حداقل کمکی که می‌توان به این مردم کرد، قرار دادن ماسک در اختیار آنهاست.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تاکید بر تقویت طرح تحول سلامت و رفع اشکالات آن، گفت: در اجرای این طرح باید به نقاط محروم و کمتر برخوردار توجه ویژه‌ای شود.

اصغر مسعودی نماینده مردم ممسنی و رستم نیز با اشاره به مشکلات روستاها و مناطق محروم در حوزه بهداشت و درمان، اظهار داشت: در جامعه اسلامی ما هنوز روستاهای بسیاری هستند که مردم مجبورند در وقت اداری و ایام غیرتعطیل بیمار شوند! چون در روزهای تعطیل مراکز درمانی تعطیل است.

وی ادامه داد: در کشور اسلامی ما به خاطر کمبود متخصص رادیولوژی و سونوگرافی، زنان ما مجبورند به متخصص مرد مراجعه کنند یا از خیر آن بگذرند.

مسعودی با انتقاد از توجه صرف به درمان به جای پیشگیری، از تأخیر در پرداخت بیمه‌ها به پزشکان نیز یاد کرد و گفت: این مسئله باعث نارضایتی پزشکان شده است.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس خطاب به وزیر بهداشت گفت: طرح پزشک خانواده در استان‌های فارس و مازندران به طور آزمایشی اجرا می‌شود؛ اگر موفق بوده است آن را به کل کشور تعمیم دهید و اگر اشکالی داشته است، برطرف کنید.

در ادامه علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس نیز با بیان اینکه کسی منکر نتایج طرح تحول سلامت نیست، تصریح کرد: در عین حال این نگرانی وجود دارد که این طرح بعد از وزارت آقای قاضی‌زاده هاشمی متوقف شود.

وی با تاکید بر اختصاص ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت، ادامه داد: تعدد بیمه‌ها، مردم را سرگردان کرده است؛ وزیر مردم در هنگام رأی اعتماد وعده ساماندهی این موضوع را داده بود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده نیز هنوز آن‌طور که باید و شاید اجرا نشده و توریسم‌درمانی نیز مورد غفلت واقع شده است.

سلیمی همچنین افزود: افزایش تعرفه‌ها بدون تعریف منابع مشخص، در دراز مدت باعث مشکل می‌شود.

در نهایت محمدنعیم امینی‌فرد نماینده حوزه انتخابیه ایرانشهر با اشاره به ضرورت حفظ کرامت انسانی بیمار، گفت: اگر یک نقطه مثبت از طرح تحول سلامت را یادآوری کنیم، این است که خیال خانواده‌ها از بابت هزینه‌های درمان راحت شد.

وی خاطرنشان کرد: در طی یک دهه هیچ استراتژی روشنی در بخش پزشکی و سلامت کشور نبود و وزیر بهداشت در چنین شرایطی ریسک کرد که مسئولیت را پذیرفت و خدمات خوبی هم انجام شد.

امینی‌فرد با تاکید بر اینکه کم‌کاری در بخش بهداشت را من نیز قبول دارم، در عین حال اظهار داشت: به دلیل تغییر الگوی بیماری‌ها در دو دهه اخیر، برنامه‌های بهداشتی نیز پیچیده‌تر شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار