انتقاد فریدمن از مواضع ترا 

 
حادثه اورلاندو  با 50 کشته  فضای انتقادی از جامعه مسلمانان در آمریکا  را  باردیگر تشدید کرد و شخصیت ها سیاسی و رسانه ای این کشور از زوایای مختلف به نسبت رفتار مسلمانان واکنش نشان دادند.
 
به گزارش انتخاب، برخی رسانه های آمریکایی شکل گیری موج انتقادی علیه مسلمانان را نتیجه مواضع ترامپ علیه مسلمانان آمریکا  دانستند برخی  دیگر از  مواضع وی حمایت کردند.
 
"دونالد ترامپ" نامزد جمهوری خواهان در انتخابات آتی ریاست حمهوری آمریکا بعد از وقوع حادثه اورلاندو گفته بود که  "موجی از مهاجران و پناهندگان مسلمان غربال نشده به داخل ملت رخنه کرده است و رفتار دمکرات ها هم آنها را تحریک می کند".
 
وی پیش از این از باراک اوباما  رئیس جمهور آمریکا و هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود انتقاد کرده بود که در واکنش به تیراندازی اخیر از عبارت "اسلام افراطی" استفاده نکرده‌اند.
 
هیلاری کلینتون نامزد احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از اظهارات ترامپ تأکید کرد که دولت آمریکا باید راهی برای امن نگاه داشتن کشور بدون ایجاد فضای مسلمان‌هراسی پیدا کند.
 
"توماس فریدمن" تحلیلگر برجسته آمریکایی طی یادادشتی در  روزنامه نیویورک تایمز(26 خرداد /  15 ژوئن ) با اشاره به حادثه اورلاندو  تصریح کرده  که ذات اسلام نجیب است و اقدام فردی از جامعه مسلمانان به اصل این دین الهی ربطی ندارد.
 
فریدمن در یادداشت خود با عنوان "درس هایی از هیروشیما و اورلاندو" ضمن  انتقاد از مواضع  ضد اسلامی دونالد ترامپ؛ می گوید: "من به مدت طولانی در کشورهای اسلامی زندگی  کرده ام  و  نجابت از مشخصه های ذاتی جوامع اسلامی است".
 
وی با بیان این سووال که چه اتفاقی در این زمان رخ داده که در یک مقایس کوچکتر از هیروشیما؛ فردی قادر باشد اسلحه  تهیه کند و  شماری از مردم  را به قتل برساند؟ تصریح می کند: خشونت و تبلیغ علیه همجنسگرایی؛ زنان و ... از سوی  برخی  افراد و گروه های  رادیکال منتسب به مسلمانان  در برخی کشورهای عربی؛ پاکستان و افغانستان  وجود دارد و این ایده ها در برخی وب سایت ها  و شبکه های اجتماعی  هم ترویج می شود و البته ربطی به کلیت جامعه اسلامی ندارد.
 
فریدمن درباره  راه حل توقف خشونت های موجود  می گوید: شگل گیری جنبش سراسری علیه خشونت های فردی برخی مسلمانان از سوی دولت ها؛ روحانیون و علمای اسلامی جهان ضرروری  است و آنها باید  مشروعیت اقدامات این افراد را زیر سوال ببرند.
 
ستون نویس برجسته  روزنامه نیویورک تایمز معتقد است ما به شکل گیری احساس مشترک درباره قوانین خرید اسلحه؛ برابری جنسیتی؛ تکثر گرایی دینی و حقوق فردی نیاز داریم تا حوادثی مانند ارولاندو دیگر تکرار نشود.
 
فریدمن با اشاره به اطهارات  و مواضع  مخرب ترامپ درباره مسلمانان تاکید دارد که این مواضع به شکل گیری ترس و انزوای  بیشتر مسلمانان در آمریکا منجر خواهد شد و  پیامدهای دیگر آن خشنودی دولت اسلامی "داعش" و  رادیکال تر شدن  جامعه مسلمان در سراسر جهان   است.
 
فریدمن در پایان این یادداشت می نویسد: اظهارات و مواضع ترامپ درباره مسلمانان؛ توهین و برای جامعه متکثر آمریکا مضر است؛  ترامپ دروغ می گوید و  اظهارات و مواضعش تنها به گسترش نفرت و خشونت  بیشتر در جامعه آمریکا  منجر می شود و  تهدیدی علیه  شهروندان این کشور در سراسر جهان  است.

منبع: فرارو

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار