حراج وسایل شخصی هیتلر و گورینگ در مونیخ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حراجی هرمن هیستوریکا در شهر مونیخ آلمان با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود از حراج مجموعه‌ اشیائی متعلق به رهبران حزب نازی، از جمله هرمن گورینگ و آدولف هیتلر خبر داده است.

به گزارش «انتخاب»، این مجموعه قرار است ۵ تیر عرضه شود و به گفته حراجی هرمن هیستوریکا متعلق به یک پزشک آمریکایی به نام جان کی. لاتیمر بوده است. این پزشک در جریان دادگاه نورنبرگ مسئول مراقبت‌ پزشکی از متهمان بوده است. دادگاه نورنبرگ پس از شکست‌ نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد.

ولفگانگ هرمن، یکی از مالکان حراجی هرمن هیستوریکا به روزنامه "فرانکفورته آلگماینه" گفته است که دختر لاتیمر این مجموعه را به حراجی داده است.

این مجموعه از قرار شامل یک قوطی مسی است که حاوی کپسول سیانوری بوده که گورینگ پیش از اجرای حکم اعدام خود در نورنبرگ با خوردن آن خودکشی کرد.

نرخ پایه این قوطی ۲۵ هزار تعیین شده است. چکش قاضی دادگاه نورنبرگ، عکس‌های رادیوگرافی هیتلر و گزارش‌های پزشکی او پس از ترور ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۴۴ هم از قرار در این مجموعه هستند.

آندرآس میکس، مورخ یادوارهای دادگاه نورنبرگ به خبرگزاری آلمان گفته است: «درحاشیه دادگاه نورنبرگ افراد زیادی حضور داشتند، نگهبان‌ها، پزشکان، روانشناسان و در نتیجه ممکن است که کسی این اشیاء را برداشته باشد.»

او در عین حال تأکید کرده است که اصالت این اشیاء باید با دقت بررسی شود.

آندرآس میکس معتقد است برخی از این اشیاء تاریخی مانند چکش قاضی نورنبرگ می‌توانند جالب باشند اما نگهداری برخی از این اشیاء کج‌سلیقه‌ای، غریب و حتی ترسناک است.

گردانندگان حراجی هرمن هیستوریکا که تأکید کرده‌اند این اشیاء "تحت شرایط سخت‌گیرانه‌ای" به موزه‌، آرشیو و مجموعه‌داران واقعی خواهند فروخت در مقابل معتقدند که حراج این اشیاء برای موزه‌ها و مجموعه‌داران فرصت خرید "اسناد تاریخ معاصر" را فراهم می‌کند تا "به درک بهتری از تاریخ" دست پیدا کنند.

اما منتقدان حراج این مجموعه، از جمله شهردار مونیخ خواستار لغو این حراجی یا اطمینان از این موضوع هستند که این اشیاء به دست کسانی نخواهد افتاد که با سوءاستفاده از آنها در پی تجلیل از ایدئولوژی حزب نازی باشند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار