سلطنت اندروید بر دنیای پلتفرم های گوشی های هوشمند ادامه دارد

سلطنت اندروید بر دنیای پلتفرم های گوشی های هوشمند ادامه دارد

سال 2008 بود که کمپانی گوگل برای اولین بار از سیستم عامل اندروید در گوشی HTC Dream استفاده کرد و کمتر کسی آن روزها تصور میکرد که روزی اندروید تبدیل به پر کاربرترین پلتفرم دنیای گوشی های موبایل تبدیل شود. هر چند اندروید آن زمان با اندروید فعلی تفاوت های بسیاری داشت و به بلوغی که امروزه شاهد آن هستیم نرسیده بود. اما اندروید پشتوانه ی قدرتمندی به نام گوگل را در پشت سر خود میدید که با پشتیبانی ایده آل از این پلتفرم، به رشد آن کمک کرد و به جایگاهی که شاهد آن هستیم رسید. اگر چه در این میان برخی سازندگان نیز مانند سامسونگ کمک بسیاری به گسترده شدن اندروید کردند و همچنین اپل نیز آنقدر iOS را خوب توسعه میداد که گوگل را مجبور کند تا اندروید را در هر نسل با ویژگی های جدید و نوآورانه ای همراه کند.

 

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز تحقیقات Kantar Worldpanel، اندروید گوگل همچنان در حال گسترش دامنه ی خود در دنیای گوشی های هوشمند است و در سه ماهه ی اخیر نیز افزایش سهم این سیستم عامل همچنان ادامه داشته است. پس از اینکه تحلیلگران بازار ، میزان فروش گوشی های هوشمند را در چند ماه اخیر زیر نظر گرفتند و شاهد گزارشات مرتبط به آن هم بودیم، اکنون نوبت آن است تا از وضعیت پلتفرم دنیای گوشی های هوشمند نیز مطلع شویم. بر اساس این گزارش، اندروید در این مدت توانسته 76 در صد از سهم بازار کل پلتفرم های موبایل را در اختیار داشته باشد و این به معنی افزایش 5.8 در صدی سهم این سیستم عامل نسبت به سه ماه قبل از آن است. نویسندگان این گزارش معتقدند که مهم ترین دلیل افزایش سهم اندروید نسبت به چند ماه اخیر، افت چشمگیر سهم ویندوزفون مایکروسافت بوده است. مشخصا منظور نویسنده این بوده است که کسانی که تصمیم به تعویض گوشی ویندوزی خود گرفتند، اندروید را به عنوان پلتفرم مقصد خود انتخاب کرده اند. در ادامه گفته شده است که 10 در صد از کاربران جدید اندروید، از ویندوزفون به این سیستم عامل کوچ کرده اند.

حدود یک سال پیش، ویندوزفون 3.8 در صد از سهم بازار امریکا و 9.3 در صد نیز از سهم بازار 5 کشور اروپایی آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا را در اختیار داشت. حال سهم ویندوزفون به 1.3 در صد در امریکا و 4.8 در صد در کشور های اروپایی نامبرده شده کاهش یافته است. ضمن اینکه در دیگر نقاط جهان نیز سهم این پلتفرم همچنان در حال کاهش است.

اما در حالی که رشد اندروید ادامه داشته است که بیشتر به واسطه ی افت سهم ویندوزفون بوده است، در سوی دیگر iOS اپل نیز در حال از دست دادن سهم خود در بازار گوشی های موبایل است. در 5 کشور اروپایی ذکر شده، اپل یک در صد از سهم خود را از دست داده است و سهم این پلتفرم در این مناطق به 18.3 در صد رسیده است. در چین هم  iOSکاهش 4.4 در صدی را تجربه کرده است و به رقم 20.1 در صد دست یافته است. اما مهم ترین قسمت این است که حتی در امریکا هم این داستان برای این پلتفرم بر قرار است. iOS در امریکا 2.5 در صد از سهم خود را از ماه آوریل تاکنون از دست داده است و 30.7 در صد از سهم بازار امریکا را در اختیار دارد. در حالی که به عقیده ی برخی، اندروید سیستم عاملی اشباع شده است، شاهد این هستیم که چگونه رشد این سیستم عامل همچنان ادامه دارد. به نظر میرسد اندروید قصد دارد تا به طور کامل رقبا را از صحنه خارج کند. به نظر شما این اتفاق خوبی به شمار میرود؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار