خوردن ریشه تا ساقه این 7 گیاه خطرناک است! + تصاویر

مصرف ریشه تا ساقه این گیاهان برای شما خطرناک است

مصرف ریشه تا ساقه برخی از گیاهان به دلیل ضررهایی که برای بدن انسان دارد توصیه نمیشود چرا که ریشه تا ساقه برخی از گیاهان دارای مواد سمی و آسیب زننده به انسان است از این رو خوردن ریشه تا ساقه چند گیاه به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

خوردن محصولاتی که از ریشه تا ساقه یک گیاه به دست می آید، یک روش عالی برای کاهش ضایعات است. با این همه، قسمت های خوردنی و خوشمزه برخی از گیاهان همچون برگ های چغندر قرمز نادیده گرفته می شوند زیرا افراد هرگز به فکر خوردن آن نمی افتند. اما قبل از اینکه بخواهید ریشه، ساقه و دانه های گیاهان را در آشپزخانه خود نگهداری کنید، باید در مورد آن ها اطلاعات مناسبی کسب کنید. برخی از قسمت های گیاهان خوردنی نیستند و باید از مصرف آن اجتناب کنید. در این مقاله قصد داریم 7 گیاهی را معرفی کنیم که مصرف ریشه تا ساقه آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ساقه و جوانه سیب زمینی:ساقه و ریشه ، ریشه خوردنی خطرناک ، گیاهان

سیب زمینی متعلق به خانواده بادنجانیان است که همه آن ها حاوی ترکیبات سمی به نام سولانین هستند. در حقیقت، پادشاه معروف اسکاتلند به نام مکبوث ازشابیزک یا همان بلادونا( متعلق به همین خانواده) برای کشتن دشمنان دانمارکی استفاده کرده است. در سیب زمینی، سولانین عمدتا در ساقه و جوانه های آن یافت می شود. بنابراین باید قبل از پختن آن، این قسمت ها را برش دهید. سولانین، بیشتر در سیب زمینی های سبز دیده می شود.

برگ های گوجه فرنگی:ریشه تا ساقه  ، گیاهان ، ساقه گیاهان

گوجه فرنگی متعلق به شاخه دیگری از خانواده بادنجانیان است. گوجه فرنگی در اروپا به مدت بیش از 200 سال مورد استفاده قرار نمی گرفت. برگ های آن حاوی مقادیر اندکی از سولانین و توماتین است که اگر زیاد مصرف گردد می تواند باعث شکم درد شود.

دانه های سیب: ریشه تا ساقه  ، ساقه گیاهان ، ریشه گیاهان

همانطور که ممکن است شنیده باشید، دانه های سیب حاوی سیانور سمی است. به طور خاص، این دانه ها حاوی آمیگدالین هستند. آمیگدالین ماده ای است که به هنگام برخورد با آنزیم های گوارشی در روده، سیانور سمی آزاد می کند. قسمت خارجی و سخت دانه های سیب، معمولا از بروز این عمل جلوگیری می کند مگر اینکه به هنگام خوردن آن را بجوید. با جویدن 200 عدد دانه ی سیب، سیانور به دوز کشنده خود می رسد. بهتر است این دانه ها را دور بیندازید زیرا طعم خوبی ندارد و مصرف آن ممکن است خطرناک باشد.

میوه مارچوبه:ریشه تا ساقه ، ریشه گیاهان ، ریشه و ساقه سیب زمینی

اگر تا به حال مارچوبه را پرورش داده باشید، حتما می دانید که گیاه ماده آن نوعی میوه قرمز رنگ توتی شکل تولید می کند. نباید این میوه ها را لمس کنید. این میوه ها باعث کشته شدن انسان نمی شود اما می تواند باعث ایجاد بیماری شدید شود زیرا در آن ساپوژنین وجود دارد. ساپوژنین نوعی از ترکیبات است که سمیت خفیفی دارد.اگر این میوه ها را بخورید ممکن است استفراغ و اسهال داشته باشید.

برگ های روبارب(از سرده ریواس):مصرف ریشه تا ساقه ، ریشه و ساقه سیب زمینی ، ریشه و ساقه خوراکی

ساقه های این گیاه می تواند به همراه توت فرنگی شیرین یک پای تابستانی خوشمزه باشد اما برگ های آن خوردنی نیست. برگ های روبارب حاوی اگزالیک اسید و گلیکوزیدهای آنتراکینون است که به هنگام قورت دادن برای انسان سمی هستند. نشانه های مسمومیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به مقدار مصرف بستگی دارد اما برخی از نشانه ها شامل استفراغ ، درد شکمی و تشنج است.

برگ و گل بادمجان: مصرف ریشه تا ساقه  ، ریشه و ساقه خوراکی ، بادمجان

بادمجان عضو دیگری از خانواده بادنجانیان است. برخی از اوقات افراد فکر می کنند که مصرف بادمجان خام می تواند سمی باشد ولی چنین نیست. با اینحال، برگ و گل های آن به احتمال زیاد باعث بیماری شما خواهد شد زیرا سولانین سمی بیشتری در این قسمت ها یافت می شود.

درخت آقطی:مصرف ریشه تا ساقه  ، بادمجان ، درخت آقطی

تقریبا همه قسمت های درخت آقطی برای انسان و حیوانات سمی است. ریشه، برگ، شاخه ها و پوست آن سمیت بیشتری دارد. تمامی قسمت های آن حاوی ترکیباتی است که می تواند اسید هیدروسیانیک تولید کند که سیانور سمی آزاد می کند. شما باید از مصرف این درخت خودداری کنید. مصرف انواع مختلف توت های نپخته نیز می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود. بنابراین باید مراقب باشید و به جای تجربه کردن از دستورهای پخت صحیح استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

خوردن ریشه تا ساقه این 7 گیاه خطرناک است! + تصاویر

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار