خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد در معرض آسیب‌های اجتماعی

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته قوه قضائیه و گرامیداشت شهدای هفتم تیر شهرستان اهر در حالی پیش از ظهر شنبه برگزار شد که موضوعاتی چون آخرین جایگاه و اقدامات دستگاه قضایی این شهرستان، احداث ساختمان جدید دادگستری اهر و نیز لزوم حمایت از خانواده های زندانیان جرائم غیرعمد و نیازمند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لزوم حمایت بیش از پیش از خانواده های زندانیان نیازمند و جرائم غیرعمد

یعقوب شهبازپور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهر در این جلسه اظهار داشت: جشن گل‌ریزان و جشن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان که هر یک از این جشن‌ها عنوان جداگانه‌ای دارد با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان اهر این جشن‌ها را هم‌زمان برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری جشن گل‌ریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد و زندانیان نیازمند است، افزود: فلسفه جشن حمایت، حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان بوده و این خانواده‌ها عمدتاً در معرض انواع ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی قرارگرفته‌اند، اگر فردی مرتکب جرائم شده تحمل مجازات برای این افراد حق آن‌هاست و اینکه خانواده‌های آن‌ها در این زمینه چه گناهی دارند، به همین منظور و جهت حمایت از خانواده‌های زندانیان جشن حمایت برگزار می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهر بابیان اینکه انجمن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان شهرستان اهر هیچ‌گونه اعتبارات دولتی نداشته و توسط خیرین اداره می‌شود، اظهار کرد: انجمن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان شهرستان اهر حتی ریالی در قانون بودجه کشور ندارد و تمامی هزینه‌های صرف شده از سوی خیرین تأمین می‌شود.

شهبازپور ادامه داد: انجمن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان شهرستان اهر رفته‌رفته با کمک‌ها و مساعدت‌ها به جایگاه اصلی خود دست می‌یابد و امسال تصمیم بر این شد که جشن گل‌ریزان و جشن حمایت را از حالت دولتی خارج کرده و به‌صورت مردمی برگزار کنیم و بر این اساس جشن‌ها در مکانی عمومی برگزار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم چندین صندوق در نقاط مختلف شهر اهر دایر می‌شود، گفت: برای این‌که بتوانیم کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم در راستای حمایت از خانواده‌های زندانیان و آزادی زندانیان جرائم غیر عمد با همکاری کمیته امداد اهر چندین صندوق در نقاط مختلف شهر اهر ایجاد می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهر با اشاره به اینکه انجمن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان شهرستان اهر هرساله حداقل برای ۳۰۰ خانواده خدمات ارائه می‌دهد، افزود: قبوضی در راستای حمایت از خانواده‌های زندانیان در بین ادارات توزیع‌شده هرچند مبالغ ناچیزی دارد ولی همین کمک‌های مردم می‌تواند بخشی از مشکلات خانواده‌های زندانیان را رفع کند.

شهبازپور تاکید کرد: فردی که دارای چندین نفر عائله اعم از همسر و فرزند بوده و روزهای خود را در زندان سپری می‌کند درمجموع همین افراد سرپرست خانواده هستند و غیر از آن‌ها کسی حاضر به تأمین مایحتاج خانواده نیست به همین منظور انجمن با توجه به اینکه ریالی اعتبار دولتی ندارد از تمامی اقشار مردم خواهشمندیم از کمک‌ها و مساعدت‌های خود را از خانواده‌های زندانیان دریغ نکنند.

وی یادآور شد: اگر در بحث گل‌ریزان نیازی به مبالغ باشد بخشی از این کمک را می‌توانیم تأمین کرده و بخش دیگری را ستاد دیه استان تأمین کند تا زندانی جرائم غیر عمد از زندان رهایی یابد ولی انجمن حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان شهرستان اهر از هیچ محلی حمایت نمی‌شود و تنها منابعی که از این خانواده‌ها حمایت می‌کنند همین مردم هستند.

تخصیص اعتبارات لازم برای ساخت ساختمان جدید دادگستری اهر

معاون فرماندار شهرستان اهر نیز در این جلسه اطلاعاتی از آخرین وضعیت اقدامات انجام شده برای احداث ساختمان جدید دادگستری ارائه کرد و گفت: قطعه زمینی که برای احداث ساختمان جدید دادگستری شهرستان اهر در شهرک شیخ شهاب‌الدین اهری خریداری‌شده و بر اساس پیگیری‌های انجام‌شده اعتبارات موردنیاز نیز تخصیص‌یافته و از زمانی که کلنگ این ساختمان بر زمین زده‌شده عملیاتی اجرایی بلافاصله شروع‌شده و اکنون در حال انجام است.

مدد سمندری در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته قوه قضائیه اظهار داشت: شهدای هفتم تیرماه سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان باید یاد و خاطره شهدا را گرامیداشت و حضرت امام خمینی(ره) فرمودند که بهشتی یک ملت بود برای ملت، و درعین‌حال که شهید آیت‌الله بهشتی خار چشم دشمنان بود که تصمیم به ترور آن‌ها گرفتند.

وی افزود: اگر نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی داشته باشیم که آیت‌الله بهشتی دارای چه افکار و خط و خطوطی بود، دشمنان داخلی و خارجی به جامعیت شهید بهشتی اذعان می‌کردند و منافقین و استکبار فکر می‌کردند که با ترور شهید بهشتی انقلاب نوپای جمهوری اسلامی و قوه قضائیه متحمل آسیب خواهد شد و در حال حاضر انقلاب اسلامی با رهبری امام خامنه‌ای و با پشتیبانی مردم نظام جمهوری اسلامی همچنان در مقابل دشمنان ایستاده است.

معاون فرماندار شهرستان اهر قوه قضائیه را ستون مستحکم نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد، گفت: حضور مسئولان هم پای مقامات دستگاه قضایی در برنامه‌های هفته قوه قضائیه ضروری بوده و در انتخابات اخیر دادگستری با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی امنیت مثال‌زدنی را به ارمغان آوردند.

سمندری نقش دستگاه قضایی در تأمین امنیت و آرامش مردم با همکاری دولتمردان را بی‌بدیل دانست، اظهار کرد: طبق سنوات گذشته تمامی دستگاه‌ها در برگزاری برنامه‌های هفته قوه قضائیه با دادگستری شهرستان اهر همکاری مستمری خواهند داشت و حفظ ارزش‌های شهدا و انقلاب اسلامی کمترین کاری است که می‌توان انجام داد درحالی‌که ما هرچه داریم از ایثار و فداکاری‌های شهداست.

وی بابیان اینکه برگزاری نماز جمعه در جوار شهدای گمنام ازجمله اقدامات بسیار عالی ستاد اقامه نماز جمعه شهرستان اهر است، بیان داشت: ستاد اقامه نماز جمعه شهرستان اهر با فراهم کردن زمینه مناسب جهت برگزاری نماز جمعه در جوار شهدای گمنام قابل‌تحسین بوده و از طرفی حضور پرشور مردم در صفوف نماز جمعه مناسب‌ترین بستر برای ارائه گزارش عملکرد دستگاه قضایی است.

معاون فرماندار شهرستان اهر با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی در اجرای عدالت نقش کلیدی از خود ایفاء می‌کند، تصریح کرد: رسیدگی به بیش از ۳۰ هزار فقره پرونده با موضوعات مختلف نشان‌گر تلاش‌های بی‌وقفه دستگاه قضایی است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار