نگاهی به دوره هفتم جام ملت¬های اروپا 1984/ پلاتینی ستاره درخشان آسمان فرانسه

وبسایت رسمی برنامه نود - هر جا که حرف از یورو 84 زده می شود، بدون شک همه به یاد درخشش فوق العاده مثلث طلایی فرانسه یعنی میشل پلاتینی، ژان تیگانا و آلن ژیرس می افتند. فرانسه میزبانی رقابتها را به عهده داشت. در این دوره هفت شهر کشور فرانسه شامل پاریس، مارسی، لیون، سنت اتین، نانت، استراسبورگ و لن میزبان بازی های مرحله نهایی انتخاب شدند. 

به گزارش سایت نود، فرانسه با یکی از بهترین تیم های تاریخ و با حمایت تماشاگران خودی توانست با پشت سر گذاشتن حریفانی سرسخت و البته دیدارهایی دشوار، برای نخستین بار در تاریخ ورزش خود، در رشته های تیمی به یک عنوان قهرمانی دست یابد. در ادامه مروری بر این دوره از رقابتها خواهیم داشت.

تیم های شرکت کننده

32 تیم شرکت کننده در مرحله انتخابی در سه گروه چهار تیمی و چهار گروه پنج تیمی قرار گرفتند. همانند دوره قبلی، این دوره هم با حضور هشت تیم در مرحله نهایی به صورت متمرکز برگزار شد. از هفت گروه مرحله مقدماتی انتخابی، تیم های بلژیک، پرتغال، دانمارک، یوگسلاوی، رومانی، آلمان غربی و اسپانیا به عنوان تیم های سرگروه به مرحله نهایی راه یافتند تا در کنار فرانسه میزبان هشت تیم این مرحله را تشکیل دهند. فرانسه، دانمارک، بلژیگ و یوگسلاوی در گروه اول و اسپانیا، پرتغال، آلمان غربی و رومانی هم در گروه دوم مرحله نهایی قرار داشتند. فرانسه و دانمارک از گروه یک و اسپانیا و پرتغال از گروه دوم به عنوان تیم های اول و دوم به مرحله نیمه نهایی صعود کردند. در این دوره تیمهای صعود کننده به صورت ضربدری با یکدیگر روبرو شدند. فرانسه پس از تساوی یک بر یک برابر پرتغال در وقت های عادی، در وقت های اضافی این تیم 3 بر 2 شکست داد و فینالیست شد. در دیگر دیدار، اسپانیا پس از تساوی یک بر یک در وقت های عادی و اضافی برابر دانمارک، در ضربات پنالتی این تیم را 5 بر 4 شکست داد و حریف فرانسه میزبان در بازی پایانی شد. از این دوره، دیگر بازی رده بندی برگزار نشد و فقط بازی فینال انجام می شود.

دیدار فینال: فرانسه 2 اسپانیا صفر

فرانسه – اسپانیا؛ 27 ژوئن 1984؛ ورزشگاه پارک دوپرنس شهر پاریس؛ داور ووچک کریستوف (چکسلاواکی)

فرانسه میزبان به لطف مثلث طلایی خود یعنی پلاتینی، ژیرس و تیگانا در تمامی دیدارها از جمله دیدار پایانی از رقبا سرتر بود. در این دیدار هم پلاتینی در دقیقه 57 خروسها را پیش انداخت. اسپانیا که در برابر تیم میزبان و هوادارانش کاری از پیش نمی برد، در دقیقه 90 هم یک گل دیگر دریافت کرد. بلونه زننده این گل برای فرانسه بود تا میزبان جام را در خانه نگه دارد.

تیم منتخب جام

هرالد شوماخر (آلمان غربی)؛ ژائو پینتو (پرتغال)؛ کارل هاینس فورستر (آلمان غربی)؛ مورتن اولسن (دانمارک)؛ آندریاس برمه (آلمان غربی)؛ آلن ژیرس (فرانسه)؛ ژان تیگانا (فرانسه)؛ فرانک آرنه سن (دانمارک)؛ میشل پلاتینی (فرانسه)؛ رودی فولر (آلمان غربی)

برترین گلزنان جام

میشل پلاتینی با 9 گل برترین گلزن رقابتها شد.

آمار و ارقام (مربوط به مرحله نهایی بازیها)

مدت زمان برگزاری: 16 روز

تعداد بازیها: 15 بازی

تعداد گل های به ثمر رسیده: 41 گل (میانگین 73/2 گل در هر بازی)

تعداد کل تماشاگران: 599,669 نفر (میانگین 39,978 نفر به ازای هر بازی)

سریعترین گل جام: میشل پلاتینی از فرانسه دقیقه 3 برابر بلژیک

دیرترین گل جام: میشل پلاتینی از فرانسه دقیقه 119 دیدار نیمه نهایی برابر پرتغال

رویدادهای ورزشی سال

قهرمانی لیورپول در جام باشگاه های اروپا با پیروزی 4 بر 2 (1-1 در بازی) در ضربات پنالتی برابر رم ایتالیا در فینال

انتخاب میشل پلاتینی از یوونتوس به عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال اروپا

تصاحب کفش طلای فوتبال اروپا توسط یان راش از تیم لیورپول انگلیس

قهرمانی کارل لوئیس از ایالات متحده در دو صد متر المپیک 1984 لس آنجلس با زمان 9 ثانیه و 99 صدم

قهرمان نیکی لودا از اتریش در رقابت های قهرمانی فرمول یک جهان همراه با تیم مک لارن

 

 

رویدادهای غیرورزشی سال

انتخاب دسموند توتو به عنوان برنده جایزه صلح نوبل به خاطر فعالیت های ضد نظام آپارتاید

14 فوریه – یان تورویل و کریستوفر دین با ثبت رکوردی خارق العاده قهرمان مسابقات اسکی روی یخ المپیک زمستانی در سارایوو شدند.

8 می – شوروی اعلام کرد قصد کناره گیری از رقابت های المپیک پیش رو در لس آنجلس را دارد.

31 اکتبر – ایندیرا گاندی، نخست وزیر هند، در دهلی نو ترور شد.

بازیکنانی که در این سال متولد شدند

دانیل آگر

بارن بنت

دارن فلچر

فیلیپ هالوشکو

آندرس اینیستا

آرین روبن

باستین شوان اشنایگر

مارتین اسکرتل

وسلی اشنایدر

فرناندو تورس

 

تالار مشاهیر: میشل پلاتینی از فرانسه

بدون شک، میشل پلاتینی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال فرانسه و اروپاست. اوج درخشش وی در بازی های ملی، در یورو 84 بود که با 9 گل زده رکورد جاودانه از خود به جای گذاشت. وی در این دوره 2 بار هت تریک کرد. وی از دوران طلایی آن رقابتها می گوید.

موفقیت تاریخی

این قهرمانی نخستین عنوان ورزش های تیمی برای فرانسه بود، پس اهمیت خاصی هم برای ما و در مجموع ورزش فرانسه داشت. از یک جهت دیگر هم برای ما لذت بخش بود که در این بازیها توانستیم انتقام شکست برابر آلمان در جام جهانی 1982 را از این تیم بگیریم.

سکوی پرتاب

اگر تیم یا بازیکنی می خواهد ماندگار و در اوج باشد، باید زمان زیادی را در سطح بالا و عالی حضور داشته باشد. اما این تورنمنت برای من سکوی پرتابی بود چون نخستین رقابت هایی بود که مصدومیتی نداشتم.

ظهور قدرت فرانسه

پس از آنکه در جام جهانی 1982 به نیمه نهایی رسیدیم، این باور در ما شکل گرفت که می توانیم قدرت برتر اروپا باشیم. با چنین باوری به یورو 84 رسیدیم و در آنجا بود که باور خود را تحقق بخشیدیم. علاوه بر این، فرانسه یک مربی بسیار عالی و برجسته داشت که هم فوتبال زیبایی بازی می کرد و هم باور قهرمانی را به ما داده بود.

میشل هیدالگو

هیدالگو فلسفه خاصی برای فوتبال داشت. او طرفدار فوتبال زیبا بود، یک فوتبال هجومی مبتنی بر تکنیک و تاکتیک. او چهار هافبک خلاق در زمین داشت که همیشه در نبردهای تن به تن پیروز بودند. تیم هم به لحاظ تاکتیکی به هماهنگی و کیفیت خوبی رسیده بود هم در حمله و هم در دفاع. یکی از بزرگترین ویژگی هیدالگو این بود که می توانست شماره 10 واقعی در زمین را به خوبی تعیین وضعیت می کرد و از او بهترین بازی را می گرفت.

موفقیت با گذر از سختیها

ما واقعاً بهتر از سایر تیمها بودیم، اما در این راه دشواری های زیادی هم داشتیم. در نیمه نهایی برابر پرتغال، باید با 2 یا 3 گل پیروز می شدیم؛ اما بعد از زدن گل اول، دو گل دریافت کردیم. هفت دقیقه پایانی این دیدار واقعاً خاطره انگیز بود و سختی زیادی برای پیروزی متحمل شدیم. ژان تیگانا به همه گفت نباید بازی به ضربات پنالتی کشیده شود. فینال حتی از بازی نیمه نهایی هم سخت تر بود زیرا اسپانیا خیلی خوب بازی می کرد. و این فرصت را یافتیم تا از طریق ضربه آزاد به خواسته خود برسیم.

میراث ماندگار...

مقایسه تیم 1984 با تیم 2000 بسیار دشوار است زیرا بازیکنان آنها یکی نبودند و البته سیستم بازی دو تیم هم با هم فرق می کرد. به نظر من تیم سال 2000 تجربه بین المللی زیادی داشت چون بازیکنان زیادی از آن تیم در تیم های خارج از فرانسه بازی می کردند. اما تیم 1984 از دل جام های جهانی 1978 و 1982 بیرون آمده بود. در سال 1978 ما مشاوره های خیلی قوی نداشتیم. اما نتوانستیم بعد از یورو 84 تداوم خوبی داشته باشیم. اما نسل بازیکنانی که بعداً به مربیگری روی آوردند توانستند نسل خوبی را برای جام جهانی 1998 و یورو 2000 پرورش دهند مربیانی مثل تیگانا، ژیرس، فرناندز و جنتینی. به نظر من نمی توان از نقش فرانسه 1984 در موفقیت های دهه 1990 به سادگی گذشت.

آیا می دانید که ....

تا کنون تنها یک بار قهرمان دوره قبل رقابتها موفق به دفاع از عنوان قهرمانی خود شده است. اسپانیا پس از قهرمانی در یورو 2008، چهار سال بعد هم توانست دوباره قهرمان شده و از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

گردآوری و ترجمه: احمد تقی زاده

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار