برجام برای روشن شدن ماهیت خصومت آمریکا با ایران بود

به گزارش پارس نیوز،

مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای در پاسخ به این سؤال که مهمترین تجربه حاصل از برجام چیست؟، اظهار داشت: چند نکته مهم در این باره وجود دارد که قابل تامل است.

وی با بیان اینکه "نکته اول این است که کاملاً روشن است برای رهبری مسئله اجرای برجام است نه اصل و متن برجام"، تصریح کرد: در حوزه اجرا هم تمرکز روی بدعهدی طرف مقابل است نه ایجاد شکاف و اختلاف در داخل. منتهی مسئله‌ای که اینجا هست این است که آیا دولت در سطوح عالی و مخصوصا آقای روحانی این بدعهدی را قبول دارد یا دائما آن را توجیه می کند؟.

محمدی در ادامه گفت: نکته دوم این است که ریشه های بدعهدی امریکا چیست؟. نظر حضرت آقا این است که این ریشه ها مربوط به مسائل جاری یا رفتارهای ایران نیست که با تغییر رفتار ایران در یک حوزه دیدگاه آمریکا هم عوض شود. مسئله اصلی از نظر آمریکا موجودیت نظام اسلامی در ایران است. اگر اینطور فکر کنیم دیگر اصلا پروژه برجام های بعدی منفی است و همین برجام هم برای این بوده که ماهیت خصومت آمریکا با ایران روشن شود نه اینکه مشکل کشور حل شود.

وی در پایان گفت: یک گروهی در داخل اینطور فکر نمی‌کند؛ آنها می‌گویند به هر میزانی ما رفتارمان را تغییر بدهیم رفتار آمریکا بهتر خواهد شد. نشانه های عملی پس از برجام چنین چیزی به ما نمی گوید و در واقع این دیدگاه یک دیدگاه ایدئولوژیک مبتنی بر تقدیس آمریکاست نه یک دیدگاه واقع گرایانه.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار