سایه کشتی شناسایی چینی بر مانور دریایی هند، ژاپن و آمریکا در غرب اقیانوس آرام

یکی از مقام‌های دولت ژاپن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، یک کشتی شناسایی متعلق به چین ناو هواپیمابر آمریکایی را که در مانور مشترک دریایی با ژاپن و هند در پاسیفیک غربی شرکت داشت، تعقیب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این رزمایش نظامی مشترک دریایی با حضور آمریکا، ژاپن و هند در پی نگرانی‌های توکیو و واشنگتن درباره گسترش توان نظامی پکن در پاسیفیک غربی با استفاده از زیردریایی‌ها و ناوهای نظامی صورت گرفته است.

پکن دستیابی به پاسیفیک را برای راه‌یابی به سایر اقیانوس‌ها و گسترش فعالیت‌ها و قدرت دریایی خود بسیار مهم می‌داند.

امروز یک کشتی شناسایی متعلق به دولت چین ناو هواپیمابر "جان سی.استنیس"‌ که جنگنده‌های اف-18 را حمل می‌کرد، تعقیب کرد؛ این ناو آمریکایی به 9 ناو دیگر متعلق به ژاپن که هلیکوپتر حمل می‌کنند و همچنین ناوچه‌های هند در سواحل جزایر اوکیناوا پیوسته است. همچنین هواپیماهای گشت زنی از پایگاه‌های هوایی در ژاپن به پرواز درآمدند تا در این مانور حضور یابند.

این ناو هواپیمابر آمریکایی از زمان حضور و گشت زنی در دریای چین جنوبی تحت نظارت و پیگرد چین بود.

ژاپن نیز که از اقدامات نظامی چین در منطقه بسیار ناخرسند است با پیوستن به این رزمایش نظامی مشترک به دنبال تعمیق ائتلافش با آمریکاست و امیدوار است که این روند مانعی بر سر رشد فزاینده نظامی چین باشد.

هند نیز با اعزام یگان نیروی دریایی خود به این رزمایش به دنبال ممانعت از گسترش فعالیت نیروی دریایی چین در اقیانوس هند است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار