سوء‌تغذیه به "وضعیت عادی" دž

کارشناسان سلامت هشدار دادند که سوء‌تغذیه با شتابی چشمگیر به وضعیت عادی مردم در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل می‌شود.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، در "گزارش جهانی تغذیه" آمده است که تعداد افراد دارای اضافه وزن و مبتلایان به چاقی تقریبا در تمام نقاط جهان با شتابی نگران کننده رو به افزایش است که نتیجه آن بالا رفتن شمار مبتلایان به مرض قند و سایر امراض مرتبط با اضافه وزن است.

سوء تغذیه دامنه‌ای وسیع از مشکلات سلامت، از کمبود ویتامین‌ها و املاح ضروری به دلیل ناکافی و نامناسب بودن کمیت و کیفیت غذا گرفته تا بالا بودن قند، نمک، چربی یا کلسترول در افراد چاق را شامل می‌شود.

براساس این گزارش، دست کم ٥٧ کشور از ١٢٩ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته با مشکلات جدی ناشی از کمبود غذا و همزمان، مشکلات ناشی از چاقی بزرگسالان دست به گریبان هستند که نتیجه آن، ایجاد فشار بر امکانات بهداشتی و درمانی است.

به گزارش بی‌بی‌سی، یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقات سیاست‌گذاری غذایی و از نویسندگان این گزارش گفته است: ما در جهانی زندگی می کنیم که سوء تغذیه در آن به تدریج به وضعیت عادی تبدیل می شود. وی گفته است که چنین وضعیتی قطعا قابل قبول نیست.

مطالعه انجام شده برای تهیه این گزارش نشان داده است که به غیر از برخی نقاط آفریقا و اقیانوسیه، تاخیر رشد کودکان زیر پنج سال کاهش یافته که نتیجه بهبود در تغذیه نوزادان و کودکان خردسال است.

در همین حال در زمینه مقابله با سایر انواع سوء تغذیه پیشرفت چندانی دیده نشده و تقریبا در تمامی کشورهایی که مورد مطالعه قرار گرفته، اهداف تعیین شده از جمله کاهش درصد مبتلایان به دیابت و کم‌خونی در زنان محقق نشده است.

در حال حاضر در دنیا از هر ۱۲ نفر یک نفر مبتلا به دیابت است و تقریبا دو میلیارد نفر اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

نویسندگان این گزارش خواستار تخصیص منابع دولتی بیشتر به برنامه های مقابله با سوء تغذیه شده‌اند. به تخمین آنان، در حال حاضر برنامه‌های مبارزه با تاخیر رشد، سوء تغذیه شدید و کم خونی تا سال ۲۰٢۵ حدود ۷۰ میلیارد دلار کمبود بودجه دارد.

آثار منفی وضعیت کنونی بر شرایط اقتصادی کشورهای کم درآمدتر جهان کاملا چشمگیر بوده است و به گفته نویسندگان این گزارش، برای مقابله با این وضعیت به "اراده سیاسی" نیاز است.

این گزارش تاکید می کند که سوء تغذیه، با وجود عوارض وخیمی که به دنبال دارد، اجتناب ناپذیر نیست و در صورت وجود "همت سیاسی" و منابع مادی کافی، می توان با موفقیت با آن مقابله کرد.

گزارش جهانی تغلیه به طور سالانه و به منظور ارزیابی اهداف تعیین شده توسط "مجمع جهانی بهداشت" در سال ۲۰۱۳ تهیه می شود.

این اهداف شامل ۴۰ درصد کاهش تاخیر رشد در کودکان، ۵۰ درصد کاهش کم‌خونی در زنان در سن باروری، توقف روند افزایش شمار افراد دارای اضافه وزن یا چاق و مبتلایان به دیابت است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار