Xبستن تبلیغات

استاد «سبزواری» تریبونی برای انقلاب بود

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رشیدیان  ظهر چهارشنبه در حاشیه مراسم خاک سپاری استاد «حمید سبزواری» که در محل بوستان جانبازان برگزارشد، اظهارکرد: از ویژگی های بارز استاد «سبزواری» در حوزه ادبیات این بود که توانست شور و تهییج اجتماعی را در دوره ای که نظام به آن نیازمند بود، تامین کند.

وی همچنین به ویژگی های شخصیتی این استاد اشاره کرد و افزود: استاد «سبزواری» شخصیتی بی بدیل در دوره معاصر انقلاب اسلامی هم به لحاظ شخصیت فردی و هم حوزه تربیتی بود.

رشیدیان تصریح کرد: این مرحوم فردی بود که ۹۰ سال از عمر با عزت خود را به طور پیوسته در حوزه های تعهد اجتماعی صرف کرد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه این مرحوم جزء شخصیت های قابل توجه عصرمعاصراست، گفت: استاد «حمید سبزواری» در سبک خراسانی از زبانی فاخر برخوردار بود.

وی افزود: اگر شعر نیمایی اخوان ثالث نمادی برای سبک خراسانی است، مضمون های تازه «حمید سبزواری» در شعر کلاسیک نمادی از همان سبک خراسانی و واژگان کهن اما مضامین تازه است.

رشیدیان با بیان اینکه حماسه سرایی با مرحوم سبزواری وارد دور تازه ای شد، گفت: این مهم در تاریخ ادبیات ایران دارای دوره های مختلفی است حماسه ما اگر در دوره های گذشته با افسانه ها و اساطیر کهن درگیر بود «سبزواری» حماسه سرایی را به دوره معاصر یعنی زندگی امروز کشاند.

وی با اشاره به اینکه «سبزواری» از معدود شاعرانی بود که با حوزه موسیقی و ترانه ارتباط نزدیک پیدا کرد، ادامه داد: حدود ۵۰۰ آثار به جا مانده از این استاد بزرگ نشان دهنده توانایی او در حوزه ادبیات است سبزواری شعر را بگونه ای می سرود که به سادگی به سرود تبدیل شود.

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار