وظیفه ما اقدام و عمل است، نه تکرار فرمایشات رهبری

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ حسین مجتبی‌زاده, مشاور عالی دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس دانشگاه جامع استان قم در نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و اقتصاد مقاومتی گفت: وقتی شنیدم رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که شرمندگی من از بی‌کاری جوانان، کمتر از خود آنان نیست، بسیار متأسف و متأثر شدم چون، این ما هستیم که به علت کم‌کاری باید شرمنده باشیم و اگر ما وظیفه خودمان را به خوبی انجام داده بودیم امروز از زبان مقام معظم رهبری نمی‌شنیدیم که بیان کنند شرمنده جوانان هستم.

وی افزود: به اقتصاد مقاومتی از چند جنبه می‌توان نگاه کرد. نخست آنکه اقتصاد مقاومتی نقد وضع موجود کشور و راهکاری برای عبور از بحران فعلی است و رویکرد دوم این است که اقتصاد مقاومتی را به عنوان مکتب سومی در اقتصاد جهانی به اثبات برسانیم.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در هر دو رویکرد لازم است بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی را جست‌و‌جو کنیم و بایسته‌ها را استخراج کنیم؛ پس از آن بر اساس بایسته‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل کنیم و این طور نباشد که صرفأ فرمایشات مقام معظم رهبری را تکرار، ترجمه و تفسیر کنیم.

رئیس دانشگاه جامع قم افزود: رسانه‌ها در این میان می‌توانند نقش مطالبه‌گری داشته باشند؛ باید تلاش کنند گفتمان اقتصاد مقاومتی را به یک گفتمان مسلط تبدیل کرده و عملکرد افراد و مسئولین را در حوزه اقدام و عمل در چارچوب اقتصاد مقاومتی نقد و بررسی کنند.

مجتبی‌زاده با اشاره به اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است ابتدا داراییهای خودمان را شناسایی کنیم، گفت: اگر ما در دانشگاه جامع با وجود برخورداری از اساتید متخصص برای آموزش راهکارهای تولید ثروت به عنوان یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی به همکاران خودمان و بعد دانشجویان ناکام باشیم، قطعأ در آموزش ثروت آفرینی به عموم مردم جامعه هم ناکام خواهیم ماند.

وی افزود: مراکز علمی ـ کاربردی باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی راهکار عینی داشته باشند و از تمام ظرفیتهای موجود از جمله تعامل با رسانه‌های جمعی استفاده کنند که البته تجربه نشان داده است تعامل با رسانه بدون برخورداری از سواد رسانه‌ای منجر به شکست قطعی خواهد شد.

عضو شورای سیاستگذاری همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی با اشاره به این موضوع که یکی از وظایف ما مهارت آموزی است تأکید کرد: برای تحکیم اقتصاد داخلی و ارتقاء توانمندیهای جامعه نقش رسانه‌های جمعی به عنوان مکمل مراکز دانشگاهی، غیر قابل انکار است و یکی از کارکردهای هر رسانه آموزش است.

مشاور عالی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطر‌نشان کرد: با توجه به ظرفیتهای متعدد مذهبی، فرهنگی و رسانه‌ای استان قم و مسئولیت‌پذیری شهروندان قمی در طول تاریخ اسلام و شیعه، دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور پس از بررسیهای متعدد به این نتیجه رسید که دانشگاه قم را به عنوان مرکزی برای تحقق گفتمان اقتصاد مقاومتی تعیین کند و قرار است ان شاء الله از طریق تعامل با حوزه‌های عملیه، کانونهای فرهنگی هنری مساجد و رسانه‌های جمعی بتوانیم گامی عملیاتی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کل کشور برداریم که قطعأ این امر مستلزم توجه همزمان به موضوع سواد رسانه‌ای در عصر ارتباطات و بازار پیام است.

لازم به ذکر است همزمان با برگزاری همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در استانهای مختلف کشور، علاقه‌مندان برای ارسال آثار و شرکت در همایش می‌توانند به نشانی اینترنتی saramad.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار