طرح پایلوتی پرورش کرم ابریشم در استان ایلام اجرا شد

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان ایلام، مجتبی شیرخانی افزود: در خصوص اجرا طرح مذکور مدیریت امور طیور این معاونت در اویل اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به توزیع تعدادی جعبه تخم نوغان بین متقاضیان اقدام کرد و پس از طی پنج مرحله رشد و بلوغ طرح پایلوت آن در منطقه پاکل گراب از توابع بخش سیوان شهرستان ایلام با همکاری مجری طرح خانم زینب جعفری به مرحله اجرا در آمد.

وی اضافه کرد: با توجه به بازدهی ۴۵ روزه طرح و نقش آن در اشتغال زنان به عنوان یکی از مشاغل خانگی کوچک پیشنهاد می شود به لحاظ مساعد بودن شرایط محیطی (دما و رطوبت) در اوایل هر سال (فروردین و اردیبهشت) نسبت به اجرایی کردن طرح مذکور در مناطقی که دارای درخت توت هستند اقدام شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان تصریح کرد: در شرایط مناسب پیش بینی می  شود که از هر جعبه تخم نوغان حدو ۳۰ تا ۴۴ کیلوگرم پیله ابریشم حاصل شود که به ازای هر کیلوگرم ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار ریال از هر جعبه (۶۰۰-۸۵۰ هزار ریال) درآمدزایی داشته باشد که این امر نقش به سزایی در اقتصاد خانواده خواهد داشت.

شیرخانی در پایان گفت: با اجرای موفق این پروژه در استان ایلام می توان امیدوار بود که در اواخر زمستان آتی نسبت به کاشت و ایجاد توتستان اصلاح شده و توسعه نوغانداری در استان به عنوان یک کمک خرج خانوار روستایی برنامه ریزی کرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار