طبیعت عروس زاگرس و تولید یک «اکسیر» پرارزش/ایلام قطب تولید عسل شد

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: عسل یک محصول غذایی مفید و یک اکسیر پر ارزش است که از قرنها پیش به عنوان عالیترین و مقوی ترین غذاها شناخته شده و همچنین به واسطه ویژگی های شفابخش خود به عنوان دارو در دمان اکثر بیماری‌ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است.

ماده اصلی آن شهد گلها و گیاهان معطر و شفابخش است که توسط زنبور داران عسل پس از مکیدن ، تغلیظ و تغییر شکل دادن ساخته شده و به عنوان یک غذای خوشمزه و کامل در دسترس انسان قرار می گیرد.

وجود طبیعت بی نظیر و گیاهان متوع در ایلام باعث شده این استان یکی از قطب های اصلی عسل با کیفیت در غرب کشور باشد، با توجه به گونه های گیاهی که در سطح استان وجود دارد و چهار فصل بودن ایلام، بستر مناسبی برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده که هم اکنون نیز میزان تولید عسل در ایلام به واسطه بارندگی های خوب افزایش یافته است.

استان ایلام به علت وجود جنگل هاى انبوه، مراتع سرسبز، و گلها و گیاهان متنوع در فصل بهار تا اوایل تابستان از مناطق مساعد براى پرورش زنبور عسل است، در استان به سبب وجود تنوع گونه‌های گیاهی پرورش زنبور و زنبورداری رونق خاصی داشته و پیشترها عسل کوهی در آن به فراوانی یافت می‌شد اما با گذشت زمان عده‌ای از ایلامی ها رو به سوی زنبورداری صنعتی آورده‌اند که هم‌اکنون افراد زیادی در استان به این شغل مشغول هستند که موجب ایجاد اشتغال و تولید عسل مرغوب در استان شد.

بخش مهمی از عسل تولید شده در استان ایلام به دیگر نقاط کشور ارسال می شود چراکه عسل این استان به عنوان سوغات منطقه نیز شناخته می شود.

در استان ایلام فقط عسل تولید نمی‌شود بلکه فرآورده‌های زنبور نیز تولید می‌شود که این فرآورده‌ها بیماری‌های ریوی را کاملا درمان می‌کند که از نمونه‌های آن می‌توان به قرص «بره‌موم »و «ژل رویال»اشاره کرد.

وجود ۵۵۰ گونه گیاهی مناسب برای تولید عسل

طبق گفته رضا احمدی مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر، بیش از ۷۸ درصد مساحت استان ایلام را منابع طبیعی تشکیل می دهد که این مهم باعث ایجاد ظرفیت های بسیار یزرگی در حوزه اقتصاد استان شده است.

وی می گوید: یکی از مهمترین ظرفیت های طبیعی استان ایلام، وجود گونه های گیاهی، دارویی و شهدزا در استان است که باید بیشتر مورد استفاده اقتصادی قرار گیرند.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام می افزاید: در حال حاضر هزار گونه گیاهی در استان ایلام شناسایی شده که ۳۵۰ گونه از این تعداد دارویی هستند و ۵۵۰ گونه گیاهی شهدزا نیز در استان شناسایی شده است.

احمدی تصریح کرد: ظرفیت بسیار بزرگ وجود گیاهان شهدزا در استان ایلام باعث رونق زنبورداری و کیفیت بالای عسل در استان شده است.

وی افزود: منابع طبیعی استان ایلام آماده همکاری با مردم و بخش خصوصی برای استفاده اقتصادی و چند منظوره از گیاهان دارویی است که باعث اشتغالزایی نیز در استان می شود.

تولید عسل در استان ایلام به ۶۵۷ تن می رسد

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان ایلام نیز در این ارتباط به خبرنگار مهر می گوید: میزان تولید عسل تا پایان سال گذشته ۵۷۰ تن بوده که تا پایان سال جاری به ۶۵۷ تن خواهد رسید.

مجتبی شیرخانی با بیان اینکه در بخش معاونت تولیدات دامی نیز برنامه‌هایی با محوریت اقتصاد مقاومتی برای سال جاری منظور شده است، افزود: از جمله این طرح‌ها می‌توان به پروژه توسعه پرورش زنبور عسل در روستا و مزارع استان اشاره کرد.

وی از مهمترین نواحى پرورش زنبور عسل در این استان به طولاب میشخاص و چوار در شهرستان ایلام، بخش ملکشاهى در شهرستان مهران، بخش شیروان شهرستان شیروان و چرداول و میمه رزین آباد در شهرستان دهلران اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش تولید عسل و سایر محصولات شامل ژله رویال، بره‌موم و موم از طریق آموزش و اعطای تسهیلات به زنبورداران جهت خرید کلنی برای ۲۵۰ نفر و هر نفر ۵۰ کلنی است، تصریح کرد: میزان تولید عسل تا پایان سال گذشته ۵۷۰ تن بوده که تا پایان سال جاری به ۶۵۷ تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: میزان اعتبار مورد نیاز در این بخش در حوزه تسهیلاتی یک هزار و ۸۷۵ میلیون ریال و در حوزه عمرانی ۵۰۰ میلیون ریال جهت آموزش و تشویق زنبورداران منظور شده است.

در ایلام عسل های کوهی در بین مردم رواج داشته و هم اکنون کلنی های زنبور عسل نیز به آن اضافه و باعث شده عسل در ایلام از جایگاه بالایی برخوردار باشد و مناطقی از جمله مانشت، بانکول، گچان، سورگه از بهترین نقاط پرورش زنبور و تولید عسل هستند و عسل طبیعی کبیرکوه چه عسل درختی و چه صخره ای بهترین نوع عسل طبیعی در غرب ایران و حتی در ایران است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار