نحوه محاسبه خمس اموال کسی که مرجع تقلید ندارد

به گزارش تراز ،یکی از واجبات مالی بسیار مهم "خمس" است که متاسفانه عده زیادی از مسلمانان در پرداخت آن اهمال و سستی می ورزند. در روایات فراوانی نسبت به این واجب مالی تاکید شده است.

حال سوال اینجاست که اگر کسی از مرجعی تقلید نمی کند وظیفه اش در خمس چیست؟

پاسخ دفاتر مراجع عظام:

دفتر مقام معظم رهبری:

براى روشن شدن وضعیّت خمس اموال خود به دفتر مقام معظّم رهبرى یا یکى از وکلاى مجاز معظم له در امر وجوهات شرعیه مراجعه نماید.

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

باید بر اساس نظر مجتهد جامع الشرائط اعمال و تکالیف خود را انجام دهد.

دفتر آیت الله العظمی سیستانی:

باید از مجتهد زنده اعلم تقلید کند وهر گونه تصرف در خمسش باید با اجازه آن مرجع تقلید باشد.

***

سه نکته:

* عذری که خدا قبول نمی کند!

در روایاتی از امام باقر علیه السلام نقل شده که حضرت فرمود:

«مَن اشتری شَیئاً مِنَ الخُمس لم یعذره الله، اشتری مالاً لا یَحلُّ لَه.»

«هرکس با مالی که خمس آن داده نشده چیزی بخرد عذر او در پیشگاه خدا پذیرفته نخواهد شد؛ زیرا چیزی خریده که [از آنِ او نیست و] بر او حلال نیست.» (تهذیب الاحکام، ج 4، ص 136، ح 381)

** سال خمسی به چه معناست؟

سال خمسی یعنی هرگاه انسان از راه زراعت، صنعت، تجارت یا از طریق کارگرى و کارمندى در ادارات و مؤسسات، درآمدى به دست آورد، خمس یا همان یک پنجم آن را به امام‏ معصوم و سادات اختصاص می یابد و باید آن را در عصر غیبت به فقیه جامع شرایط بدهند. البته به او فرصت داده شده تا یک سال صبر کند و چنانچه در این مدت، در نیازهاى خود و خانواده استفاده نکند و تمام و یا مقدارى از آن تا پایان سال زیاد بیاید، باید خمس آن را بپردازد. این امر در حقیقت نوعى ارفاق و آسان‏گیرى در زندگى فرد به شمار می رود. این فرصت یک ساله را «سال خمسى» یا «مالى» گویند.

*** به مازاد چند روزه هم خمس تعلق می گیرد؟

هر شخص، در طول سال خمسی هر آن چه از در آمدش را که مطابق شأن و بدون اسراف در مئونه زندگی از جمله خریدن مواد خوراکی برای خانواده خرج کند، خمس ندارد ولی اگر مقداری از این مواد خوراکی که در انتهای سال خمسی اضافه بیاید باید خمس آن پرداخت شود، اگرچه چند روز قبل از سال خمسی خریداری شده باشد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار