همایش ملی غار کرفتو با آیین اختتامیه به کار خود پایان داد -آکا

آکاایران: نخستین همایش ملی غار کرفتو روز جمعه با آیین اختتامیه در حاشیه این غار باستانی در شهرستان دیواندره به کار خود پایان داد.

,[categoriy]

همایش ملی غار کرفتو با آیین اختتامیه به کار خود پایان داد -آکاهمایش ملی غار کرفتو با آیین اختتامیه به کار خود پایان داد -آکا

آکاایران: همایش ملی غار کرفتو با آیین اختتامیه به کار خود پایان داد

به گزارش خبرنگار ایرنا، در روز پایانی این همایش ملی که در حاشیه این غار باستانی برگزار شد جمعی از محققان و صاحب نظران بر جسته حوزه غارشناسی کشور و اقشار مختلف مردم و مسوولان این استان حضور داشتند.

آیین اختتامیه این همایش ملی دارای چندین بخش متنوع بود و بخش نخست آن بازدید میدانی از قسمت های بیرونی و داخلی این غار بود که در آن کارشناسان و محققان از بخش های مختلف غار بازدید کردند و توضیحاتی از تغییر و تحولات این غار در طول تاریخ را بیان کردند.

در بخش دوم آیین اختتامیه نیز چند قطعه موسیقی محلی کُردی، اجرای نمایش کُردی با موضوع غار کرفتو و هه لپرکی (رقص کردی) توسط هنرمندان این استان برگزار شد که این بخش با استقبال گرم شرکت کنندگان و بازدید کنندگان غار روبرو بود.

در این بخش فرماندار شهرستان دیواندره از حضور گرم و استقبال خوب محققان و شهروندان این شهرستان برای برگزاری این همایش قدردانی کرد.

بهرام فاتحی ابراز امیدواری کرد یافته ها و نتایج این همایش علمی بتواند به ثبت جهانی این اثر تاریخی کمک کند و این اثر که یکی از آثار منحصر به فرد در بخش غارهای دست کن کشور است در یونسکو ثبت شود.

وی اضافه کرد: ثبت شدن این اثر باستانی در یونسکو می تواند در بخش گردشگری این استان تاثیر بسیار خوبی داشته باشند و مانند ایجاد کردن بیش از پنج هزار فرصت شغلی برای جوانان این شهرستان است.

در حاشیه آیین اختتامیه نخستین همایش ملی غار کرفتو و در قسمتی از فضای اقامتی غار نمایشگاه صنایع دستی شامل 20 غرفه، ارغوان بافی، معرق کاری، گلیم بافی و ساخت غذاهای محلی استان کردستان توسط هنرمندان این استان برپا شده بود.

این همایش با حضور مهمانان ویژه و برجسته کشوری از جمله رضا شعبانی، چنگیز شیخلی، قطب الدین صادقی و اسماعیل شمس برگزار است.

اولین همایش ملی کرفتو روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسوولان، صاحبنظران، اساتید دانشگاه، استاندار کردستان و اقشار مختلف مردم در تالار دیار شهرستان دیواندره آغاز به کار کرد و تا امروز جمعه هفتم خرداد ادامه داشت.

بیش از80 مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که از این تعداد 29 مقاله توسط هیات داوران به عنوان مقاله برتر انتخاب شده است.

غار کرفتو یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته و بخش هایی از این غار دست کن است.

غار کرفتو کتیبه هایی از دوران پیش از تاریخ دارد. این غار در بخش کرفتو از توابع دیواندره واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار کرفتو حدود 750 متر طول دارد و کشف تراشه های سنگی در طبقهٔ چهارم و محوطهٔ بیرون غار می تواند نشانه ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار بوده و نمونه سفال ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و سده های ششم تا هشتم هجری را مسجل می سازد.

شهرستان دیواندره با 85 هزار نفر جمعیت در شمال کردستان و در 100 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار