شترگلوی ماهان ؛ یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی کرمان -آکا

آکاایران: بنای شتر گلوی ماهان یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی دوره قاجار است که به لحاظ معماری خاص از جاذبه های منحصر به فرد جنوب شرق کشور محسوب می شود.

,[categoriy]

شترگلوی ماهان ؛ یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی کرمان -آکاشترگلوی ماهان ؛ یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی کرمان -آکا

آکاایران: شترگلوی ماهان ؛ یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی کرمان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، محمدجهانشاهی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان کرمان، افزود :در گذشته برای اینکه امنیت باغ ها و خانه هایی که در مسیر آب قنات ها و چشمه ها قرار داشتند تامین شود، ورودی و خروجی آب را به گونه ای طراحی می کردند که هیچ موجود زنده ای نتواند وارد شود.

وی خاطر نشان کرد:در این راستا در زیر دیوار خانه ، کانالی به شکل زاویه منفرجه می ساختند تا آب از یک سمت با ارتفاع مناسبی پایین رفته و از سمت دیگر بنا به قاعده ظروف مرتبط بالا بیاید و از آنجا که شکل این کانال ها به گردن و گلوی شتر شباهت دارد به چنین سازه ای شترگلوه می گفتند.

جهانشاهی با بیان اینکه در مرکز ساختمان شترگلو ماهان حوض خانه ای زیبا که با سقف بلند و گنبدی شکل قرار دارد، تصریح کرد: این ساختمان به جهت استفاده از آجرهای سفالی و شیب بندی مناسب از آفت نفوذ آب باران در امان مانده است وسازمان میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی استان عزم خود را برای مرمت و بازسازی آن جزم کرده است.

وی یادآورشد: سالانه هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی از این بنای ارزشمند بازدید می کنند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار