با رای اعراب، برای اولین بار؛ اسرائیل رئیس کمیته حقوقی سازمان ملل شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اسرائیل برای نخستین بار به ریاست یکی از کمیته های دائم سازمان ملل متحد انتخاب شد.

به گزارش انتخاب به نقل از رویترز، این برای نخستین بار است که اسرائیل به ریاست یکی از 6 کمیته دائم سازمان ملل متحد از زمان پیوستنش به این سازمان در سال 1949 انتخاب می شود.

با وجود اینکه این ریاست نمادین و سمتی تشریفاتی است، ریاست این کمیته از سوی نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحده به این رژیم این فرصت را خواهد داد تا نقش بیشتر و موثرتری را در  سازمان ملل ایفا کند.

 کمیته حقوقی سازمان ملل، بر مسائل مربوط به قوانین بین الملل نظارت می کند مجمع عمومی سازمان ملل متحد 6 کمیته دائم دارد که گزارش هایی را به آن ارائه می دهد. این کمیته ها شامل خلع سلاح، اقتصاد و مسائل مالی، حقوق بشر، مبارزه با استعمار، بودجه سازمان ملل و مسائل حقوقی است.

ریاض منصور رئیس هیئت فلسطین در سازمان ملل متحد با انتقاد از نتایج این انتخابات که به انتصاب نماینده اسرائیل منجر شد، گفت که اعراب و کشورهای مسلمان برای جلوگیری از ریاست اسرائیل تلاش کردند.

وی در گفت وگو با خبرنگاران اسرائیل را بزرگترین ناقض حقوق بین الملل خواند. 

اسرائیل توانست در انتخابات کمیته حقوقی سازمان ملل از مجموع 175 رای 109 رای کسب کند و پیروز شد. 193 کشور جهان در سازمان ملل نماینده دارند. سوئد با 10 رای در جایگاه دوم پس از اسرائیل قرار گرفت.

با وجود تلاش کشورها عربی برای جلوگیری از پیروزی نماینده اسرائیل اما 4 کشور عربی به نفع ریاست تلآویو بر این کمیته رای دادند.

منصور تاکید کرد که اتحادیه عرب و 57 عضو سازمان همکاری اسلامی با انتخاب اسرائیل مخالفت کردند.

منبع: عصرخبر

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار