ظرفیت تولید برق نیروگاه پارس جنوبی به ۱۵۰۰ مگاوات می‌رسد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح‌های نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شركت نفت و گاز پارس با بیان اینكه این شركت هم اكنون در حال احداث بخش بخار نیروگاه سیكل تركیبی متمرکز پارس جنوبی در قالب قرارداد EPC( مهندسی، تامین كالا و ساخت) با مشاركت پیمانكاران داخلی است گفت: این پروژه شامل كلیه عملیات طراحی، خرید، ساخت، نصب، اجرا و راه اندازی سه واحد توربین بخار به ظرفیت نامی ۵۰۰ مگاوات است كه با تكمیل این طرح، مجموع ظرفیت تولیدی نیروگاه پارس جنوبی ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. 

محمد مهدی توسلی پور عنوان كرد: براساس طراحی انجام شده، اجرای این طرح بدون افزایش میزان سوخت مصرفی در بخش گازی و تنها با افزایش راندمان و استفاده از بویلرهای بازیافت حرارتی صورت می گیرد كه در این قالب تولید ۵۰۰ مگاوات انرژی الكتریكی بدون افزایش آلاینده های هوا و در عین حفاظت از محیط زیست محقق خواهد شد.

وی گفت: طرح مذكور با تمركز و پیگیری های مستمر در حوزه طراحی و اجرا به ویژه از نظر پیاده سازی استانداردهای زیست محیطی به عنوان یكی از پروژه های سبز صنعتی و متعهد به الزامات و مقررات بین المللی «پروتكل كیوتو» به ثبت رسیده است.

وی هدف از احداث بخش بخار این نیروگاه را تأمین برق پالایشگاه‌های گازی فازهای ۱۱ ،۱۲، ۱۳ ، ۱۴ ،۱۹ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی و همچنین «پروژه آبگیر» منطقه پارس۲ واقع در منطقه كنگان اعلام كرد و افزود: با بهره برداری از این پروژه نیروگاهی، روزانه حدود ۷۵ مگاوات برق در اختیار هر یك از فازهای یادشده قرار خواهد گرفت. 

توسلی پور با اشاره به روند كنونی پیشرفت این پروژه گفت: با در نظرگرفتن تقاضای برق فازهای جدید در سال ۱۳۹۷ و نیز لزوم پشتیبانی و آماده سازی انجام عملیات تولید و پالایش گاز مطابق با ظرفیت نهایی طراحی شده هر یك از پالایشگاههای این حوزه، لازم است تا منابع مالی مورد نیاز برای ساخت، اجرا و بهره برداری از این پروژه به موقع در اختیار سازمان اجرایی طرح قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خط انتقال برق ۴۰۰ كیلوولت دو مداره پارس جنوبی نیز به طول ۶۸ كیلومتر و با ظرفیت انتقال توان به میزان هزار مگاوات در هر مدار توسط شركت‌ها و پیمانكاران داخلی كشور احداث شده است كه با راه اندازی این طرح، امكان انتقال انرژی الكتریكی از محل این نیروگاه تا منطقه پارس۲ (كنگان) با استفاده از تمامی ظرفیت خط فراهم خواهد شد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار