مشاهده هفت گروه خونی نادر در اصفهان/۱۲۸ هزار نفر سال ۹۴ خون دادند

وی در ادامه با بیان اینکه از هر سه نفر در کشور یک نفر نیازمند خون و فرآورده‌های خونی است، ابراز داشت: بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز طی یک ماه بین دو الی سه بار نیازمند دریافت خون هستند.

۱۶۰ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان در ادامه با بیان اینکه در سال ۹۴ بیش از ۱۶۰ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند، افزود: از این تعداد ۲۰ درصد که شامل ۱۲۸ هزار نفر می‌شوند موفق به اهدای خون شدند.

وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد از اهدا کنندگان خون در استان اصفهان مرد و تنها سه درصد خانم هستند، اضافه کرد: همچنین باید توجه داشته باشیم که ۵۵ درصد از اهدا کنندگان خون استان اهدا کننده مستمر هستند.

زینلی با اشاره به اینکه در جهان ۱۴ فرآورده خونی وجود دارد، اضافه کرد: هشت نوع از فرآورده‌های خونی جهان در کشور ایران وجود دارد.

وی کاهش عوارض ناشی از تزریق فرآورده‌های خونی را از برنامه‌های در دستور کار سازمان انتقال خون عنوان کرد و بیان داشت: با اقدامات صورت گرفته عوارض ناشی از تزریق فرآورده‌های خونی با کاهش چشمگیری روبرو شده است.

هفت هزار و ۸۰۰ واحد فرآورده‌‌های خونی در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان اضافه کرد: در سال جاری هفت هزار و ۸۰۰ واحد انواع فرآورده‌های خونی تهیه و در اختیار بیمارستان‌های استان قرار گرفته است.

وی به وجود یک هزار و ۶۰۰ بیمار تالاسمی و هموفیلی در استان اصفهان اشاره کرد و افزود: همچنین مازاد نیاز بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی برای مصدومان تصادفات و جراحات درمانی مصرف می‌شود.

زینلی در ادامه به کمبود مراکز اهدای خون در استان و به ویژه شهر اصفهان اشاره داشت و گفت: در حال حاضر در شهر اصفهان دو پایگاه اهدای خون کم داریم ضمن اینکه در سطح استان اصفهان نیز تنها در شهرستان‌های کاشان، نجف‌آباد، شهرضا و خوانسار پایگاه انتقال خون داریم.

وی اضافه کرد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در دیگر شهرستان‌های استان اصفهان شرایط راه‌اندازی پایگاه انتقال خون ثابت وجود ندارد.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان در ادامه به وجود ۳۰ گروه خونی نادر در جهان اشاره کرد و افزود: از این تعداد هفت نوع گروه خونی نادر در استان اصفهان مشاهده شده است.

تنها یک مورد بیمار ایدزی در بین اهدا کنندگان مشاهده شد

وی در خصوص وضعیت مراجعات افراد مبتلا به بیماری ایدز در بین اهدا کنندگان استان اصفهان نیز گفت: در سال گذشته تنها یک مورد از این بیماران در بین اهدا کنندگان خون استان مشاهده شده است.

زینلی در پایان تعداد مراجعات روزانه افراد به مرکز اهدای خون اصفهان را در روزهای عادی ۳۰۰ نفر اعلام کرد و بیان داشت: در ماه رمضان نیز به صورت میانگین روزانه ۱۸۰ نفر به مرکز اهدای خون میدان خواجد مراجعه می‌کنند.

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار