X بستن تبلیغات
5. Fixed

اسکان دانشجویان دختر و پسر در یک اتاق در یک اردوی مختلط!

اسکان دانشجویان دختر و پسر در یک اتاق در یک اردوی مختلط! به گزارش جهان به نقل از تسنیم، با شروع به کار وزارت علوم در دولت یازدهم و با حاشیه‌های فراوانی که در این وزارتخانه ایجاد شد، مقوله فرهنگ تا حدود زیادی مورد غفلت دست‌اندرکاران این وزارتخانه قرار گرفت و کم و بیش شاهد انتشار اخباری در زمینه برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی در دانشگاه‌ها بودیم.

اردوهایی که بعضاً با عنوان "اردوی علمی" برگزار شده و از تحقیقات و پژوهش علمی به "سرگرمی" و ابتذال تبدیل شدند.

در حالی که مسئولان وزارت علوم تعداد تخلفات صورت گرفته در اردوهای دانشجویی را کم توصیف کردند، اما یک حساب سرانگشتی و جستجوی اندک در سایت‌ها کافی است که ما را نسبت به وضعیت فرهنگی حاضر در دانشگاه‌ها و به‌خصوص اردوهای دانشجویی بیشتر آشنا کند.

در کنار برگزاری جشن‌ها، کنسرت‌ها و بعضاً شوی لباس در دانشگاه‌ها که فی‌النفسه امر پسندیده‌ای در محیط علمی دانشگاه نیست، اختلاط موجود در این برنامه‌ها بین دانشجویان دختر و پسر مسئله را حادتر می‌کند.

برگزاری اردوی‌های دانشجویی مختلط که تقریباً در همه دوران مورد دغدغه مسئولان فرهنگی و دانشگاهی کشور است، از سال 93 با افزایش چشم‌گیری روبه‌رو شد تا جایی که تقریباً هر هفته شاهد اخباری در این زمینه هستیم. نکته دیگر برگزاری این اردوها در دانشگاه‌‌های دور از مرکز کشور بود که تا پیش از این کمتر به چشم می‌خورد.

دانشگاه صنعتی بابل از جمله برگزارکنندگان اردوهای مختلط دانشجویی بود. این اردو که در ظاهر مجوز دانشگاه را داشت، در نهایت به‌دلیل وضعیت نابهنجار از سوی نهادهای مربوطه با مانع روبه‌رو شد و نا‌تمام به پایان رسید.

برگزاری اردوی مختلط دانشجویی در ارتفاعات جیرفت با حضور دانشجویان دانشگاه پیام‌نور از دیگر اردوهای مختلط دانشجویی بود که طی دو سال گذشته برگزار شد؛ با این حال مسئولان این دانشگاه برگزاری این اردو را از سوی دانشگاه تکذیب کردند.برگزاری جشن و پایکوبی مختلط از سوی یکی از کانون‌های دانشگاهی در دانشگاه صنعتی اصفهان، اردوی دانشجویی مختلط به‌بهانه پیاده‌روی از سوی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و برگزاری اردوی مختلط دانشجویی در دانشگاه صنعتی اصفهان از دیگر اردوهایی بود که با نام اردوی علمی و تحقیقاتی در فضایی کاملاً مختلط برگزار شد.

در این میان وضعیت فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد که پس از انتخابات 92 به‌طرز گسترده‌ای دچار تغییر و تحول شد در حوزه اختلاط و زیر پا گذاشتن هنجارها از دانشگاه‌های دولتی عقب نیفتاد.

در دانشگاه آزاد اردوهایی تفریحی بعضاً با حضور یک استاد و با عنوان علمی برپا می‌شد. برگزاری اردوهایی مانند اردوی مختلط دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد قائم‌شهر با حضور یکی از اساتید واحد با عنوان اردوی علمی، اردوی مختلط دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دزفول و اردوی مختلط دانشگاه آزاد بجنورد به‌مقصد مجموعه تفریحی و گردشگری "بابا امان" با حضور یکی از اساتید دانشگاه از موارد این‌چنینی در فضای دانشگاهی کشور بود.حکایت اردوهای مختلط دانشجویی به این دانشگاه‌ها ختم نشد. دانشگاه‌های بزرگی چون تهران و صنعتی امیرکبیر با نصب تبلیغاتی با عنوان اردوهای "اروپاگردی دانشجویی" ویژه نوروز، اردوی کوهنوردی توسط یکی از دانشکده‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اردوی مختلط دانشکده فنی دانشگاه تهران که پیش از این نیز برگزاری اردوی مختلط در این دانشکده مورد انتقاد بسیاری از دانشجویان بود، در کنار اردوی مختلط دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از دیگر رفتارهای ناهنجار در فضای دانشجویی بود.

در این میان واکنش مسئولان فرهنگی وزارت علوم و دانشگاه‌ها مورد توجه بود. مسئولان وزارت علوم که از اساس منکر برگزاری این اردوها در دانشگاه‌ها بودند در مقابل برخی اخبار، استاد مربوطه را مقصر دانستند و در مقابل برگزاری برخی اردوهای این‌چنینی تنها به سکوت بسنده کردند.

برخی از مسئولان دانشگاه‌‌ها مدعی بودند این اردوها توسط دانشگاه برگزار نمی‌شود و تنها در دانشگاه تبلیغ شده است. مسئولان فرهنگی وزارت علوم که تعداد تخلفات صورت گرفته در اردوهای دانشجویی را کم توصیف کردند، برای توجیه برخی از این اردوها آنها را در قالب "اردوی علمی" قابل توجیه می‌دانند، اما آمارهای غیررسمی که بعضاً در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود گویای این واقعیت است که نه‌تنها طی یک سال گذشته برگزاری این اردوها لغو نشده، بلکه هر از چندگاهی با ابعاد تازه‌تری خبری می‌شود.

برگزاری حدود 12 اردوی مختلط دانشجویی طی یک سال گذشته پدیده ناخوشایندی است، اما این واقعیت وقتی تلخ‌تر می‌شود که باخبر شویم اخیراً اردوی مختلط 2روزه‌ای با عنوان اردوی علمی طی چند روز گذشته و در غفلت مسئولان دانشگاه با حضور یکی از اساتید پردیس دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شده است. مسئولان دانشگاه تهران در این ماجرا سکوت کرده و از پاسخگویی به افکار عمومی طفره می‌روند.

در این اردوی به‌ظاهر علمی دانشجویان دختر و پسر در یک اتاق اسکان داده شده‌اند.فیاضی نماینده مجلس دهم چندی پیش در این زمینه گفته بود که برخی از دانشگاه‌ها در سال گذشته در چند نوبت و همچنین یک مرتبه هم در سال تحصیلی جدید اقدام به برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی در یکی از کشورهای اروپایی کردند که این مسئله تخلف بوده و به وزیر علوم تذکر داده شد.

شاطری رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها هم در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه مسئولان وزارت علوم در زمان تدوین گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اردوهای دانشجویی گزارشی را به این شورا اعلام کردند، گفت: آمار اردوها بیان نشد و بیشتر در گزارشی، توضیحاتی کلی ارائه شد.

هرچند برخی اردوهای مختلط را با نقاب روشنفکری می‌بینند، اما واقعیت این است که اردوهای مختلط ممکن است آسیب‌های مهمی را به دانشجو و خانواده‌اش تحمیل کنند، لذا به‌جاست مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها و وزارت علوم این مسئله را با دقت نظر و دلسوزی بیشتری مدنظر قرار دهند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار