تاکید گاتیلوف بر هماهنگی نظامی مستحکم میان واشنگتن و مسکو در سوریه

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که پیشرفت مشخص و عملی در زمینه هماهنگی میان نظامیان روسیه و آمریکا در سوریه حاصل شده است.

به گزارش ایسنا، گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری نووستی روسیه گفت: مکانیزم‌های ارتباطی دوجانبه میان روسیه و آمریکا وجود دارد و ما تماس‌هایی مستحکم و رایزنی‌هایی در سطح نظامی داریم.

وی افزود: تبادل اطلاعاتی میان نظامیان روس و آمریکایی صورت می‌گیرد و مرکز هماهنگی مشترک در ژنو در حال فعالیت است و تماس‌هایی میان نظامیان روس در پایگاه حمیمیم در سوریه با آمریکایی‌ها در مرکزشان در امان، پایتخت اردن صورت می‌گیرد.

گاتلیوف خاطرنشان کرد: بنابراین می‌توان گفت که هماهنگی مستحکمی میان دو طرف در مورد سوریه وجود دارد و تلاش‌هایی برای تعیین مناطق فعالیت گروه‌های تروریستی صورت می‌گیرد که این امر دلالت بر حصول پیشرفت مشخصی در سطح عملی دارد.

وی خاطرنشان کرد که یک گروه از مخالفان سوری شروط خود را در جریان مذاکرات میان طرف‌های سوری دیکته کردند.

وی تاکید کرد: روند مذاکرات نباید در گرو خواسته‌های برخی از گروه‌های مخالف باشد چراکه وضعیت حتی بدون آن نیز پیچیده است. جامعه بین‌الملل باید دست به تلاش‌‌های بیشتری بزند تا مذاکرات سوری – سوری از سرگرفته شود. وضعیت در حال حاضر مبهم باقی مانده است، چراکه هیات عالی مذاکرات مخالفان دور پیشین را در ژنو ترک کرد و این اقدام در حالی بود که هیات دولت در ژنو ماند و آمادگی خود را بر ادامه مذاکرات اعلام کرد.

گاتیلوف تاکید کرد که مذاکرات باید در سریع‌ترین زمان ممکن ازسرگرفته شود و نباید تاخیر در مذاکرات پیش بیاید و این ترجیح وجود دارد که مذاکرات میان مخالفان و دولت به صورت مستقیم صورت بگیرد.

وی در عین حال به این امر اشاره کرد که تاکنون پایگاه مشترک یکپارچه‌ای وجود ندارد که گروه‌های مختلف سوری را دور هم جمع کند و این مساله مانع جدی را در مقابل ادامه مذاکرات به وجود می‌آورد.

این مقام روسی اعلام کرد: تعیین سقف زمانی سفت و سخت در مورد تدوین قانون اساسی جدید سوریه نتایج معکوس خواهد داشت. قطعنامه 2254 شورای امنیت پاسخ کاملی را به این موضوع می‌دهد. این قطعنامه عملا سقف زمانی را تعیین کرده است که می‌توان آن را در پیش گرفت، اما نباید گفت که باید دقیقا بر این تاریخ پافشاری ورزید. چراکه زمان‌ها مرتبط با روند مذاکرات و وجود هیات یکپارچه و فراگیری از مخالفان است که مذاکرات را ادامه دهد. این هیات وجود ندارد و به همین دلیل نباید بر زمان اول اوت آتی اصرار ورزید.

گاتیلوف تصریح کرد: مذاکرات پیرامون قانون اساسی هنوز شروع نشده است، همانطور که مذاکرات پیرامون ساختار هیات انتقالی آغاز نشده است و به همین دلیل نمی‌توان با قاطعیت در مورد احتمال حصول پیشرفتی ملموس با فرارسیدن یکم اوت صحبت کرد.

این مقام روسی تصریح کرد: روسیه به همکاری با دولت سوریه برای دستیابی به اجازه‌ای جهت انتقال کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده در سوریه ادامه می‌دهد و طرف روسی بیشتر خواسته‌ها در این زمینه را برآورده کرده است.

 

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار