جهادکبیر باید از مسئولان آغاز شود/ مسئولی که خدا را قدرت مطلق بداند با آمریکا دست نمی‌دهد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، «جهاد کبیر» یکی از مسائل مورد توجه دین اسلام است که می‌تواند تمام مسائل زندگی انسان‌ها را شامل شود.

به عقیده کارشناسان مذهبی، جهاد کبیر نوعی خداشناسی و خود شناسی است و زمانی که انسان از طریق جهاد کبیر بتواند خود و خدای خود را بشناسد در تمام ابعاد زندگی قدرت مطلق خدا را درک می‌کند و برای به دست آوردن عزت تن به خواری و ذلت نمی‌دهد.

جهاد کبیر در روایات دینی ما حتی از جهاد اصغر نیز بیشتر مورد تاکید است چرا که اگر ما در جهادکبیر موفق باشیم می‌توانیم در جهاد اصغر هم به نصرت و پیروزی دست یابیم.

با توجه به اینکه جهاد کبیر به نوعی سبب بروز سعادت در تمام ابعاد زندگی انسان است بنابراین از اهمیت والایی برخوردار است که شاید تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است.

تاکید مقام معظم رهبری به «جهاد کبیر» در بازدید اخیر ایشان از دانشکده افسری سبب شد تا در این رابطه از اساتید دانشگاه جویا شویم تا علت ضرورت توجه به جهاد کبیر را بیشتر بدانیم.

در این زمینه با احمد چلداوی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت گفت‌وگو کردیم.

فارس: مفهوم جهاد کبیر که در دین اسلام مورد تاکید بسیار قرار گرفته است، چیست؟ 

چلداوی: به طور کلی در مفهوم جهاد کبیر می‌توان گفت اگر شما یاور خداوند باشید کسی نمی‌تواند بر شما غلبه کند، خداوند فرمود آنهایی که برای ما جهاد می‌کنند ما راه سعادت و پیروزی را به آنها نشان می‌دهیم بنابراین اساسا برای غلبه بر دشمنان خدا تنها راه این است که به خدا نزدیک شویم، برای خدا کار کنیم و برای خدا باشیم.

می‌توان گفت مفهوم جهاد اکبر خودسازی و قرار گرفتن در راهی برای رسیدن به خداست و جایگاه این خودسازی در جهاد کبیر مشخص می‌شود.

جهاد اکبر که رسول خدا فرمود جهاد نفس است که ما را به خدا نزدیک می‌کند، ما با جهاد اکبر لایق آن می‌شویم که خداوند به ما اهمیت دهد، ما را امت وسط که وعده اعتدال است قرار دهد و ما را امت غالب قرار دهد. خداوند به ما وعده نصرت داده و در صورت جهاد اکبر ما را لایق نصرت، سعادت و پیروزی قرار می‌دهد.

فارس: در جامعه امروزی جهاد کبیر را به چه صورت باید پیاده‌سازی کنیم؟

چلداوی: اگر ما به مفهوم دقیق جهاد کبیر که همان خودشناسی و خداشناسی است برسیم در هر زمینه و در هر زمانی می‌توانیم جهاد کبیر را در زندگی فردی و اجتماعی پیاده‌سازی کنیم.

بنابراین از طریق جهاد کبیر می‌توانیم متوجه شویم که بحث تجمل گرایی و حقوق چند صد میلیون تومانی که اخیرا رایج شده است، رانت خواری، بچه پولداربازی و خودروهای آنچنانی مانع از رسیدن انسان به خداوند می‌شود.

جمع انسان‌ها جامعه است و خیر جامعه هم ابتدا باید از مسئولان شروع شود بنابراین جهاد کبیر ابتدا باید از مسئولان آغاز شود.

فارس: مسولان باید چه کارهایی انجام دهند تا جهاد کبیر را عملیاتی کنند و در حال حاضر شرایط در این زمینه به چه صورت است؟

چلداوی: مسئولان جمهوری اسلامی زمانی که سمت می‌گیرند باید بپذیرند که در سطح متوسط جامعه زندگی کنند و اگر نمی‌توانند کاندیدای مسئولیت نشوند.

متاسفانه در حال حاضر عکس این قضیه اجرا می‌شود، مسئول می‌شوند که وضعشان بهتر شود، این خلاف دستور اسلامی و حکومت اسلامی است.

فکر می‌کنم منظور مقام معظم رهبری از پیاده‌سازی جهاد کبیر ابتدا با مسئولان بوده است که خودشان را اصلاح کنند و وضع زندگی خود را در سطح متوسط مردم قرار دهند تا مردم هم به تبع آنها همین کار را انجام دهند تا جامعه امام زمانی شود و لایق ظهور امام زمان(عج) باشد.

* مسئولان ما باورشان نشده که خدا از آمریکا بزرگ‌تر است

فارس: در زمینه مقابله با دشمن از طریق جهاد کبیر چگونه می‌توان عمل کرد؟

چلداوی: ما انسان‌ها وقتی خدایی شویم عزت پیدا می‌کنیم اما اگر خدایی نشویم برای عزت به دنبال حکومت‌هایی مانند آمریکا می‌رویم تا عزیز شویم در حالی که خداوند می‌فرماید قدرت مال خداست و اگر به خدا نزدیک شویم و بتوانیم از طریق جهاد اکبر به منبع قدرت برسیم دیگر در سیاست خارجه نیز دست به طرف آمریکا دراز نمی‌کنیم.

مشکل اساسی مسئولان ما این است که خودسازی ندارند، جهاد اکبر ندارند، مسئولان ما باورشان نشده است که خدا از امریکا بزرگتر است و باور ندارند که خداوند می‌تواند آمریکا را شکست دهد و از نظر آنها آمریکا قدرت برتر جامعه است و باید به آن بپردازد. در حالی که اگر خودسازی کرده بودند با تمام ذرات وجود می‌فهمیدند که هیچ قدرتی جز قدرت خدا نیست و هیچ عزتی جز عزت او نیست و اگر به دنبال قدرت و عزت هستیم فقط و فقط باید آنرا از خدا بجوییم.

فارس: در زمینه اقتصادی چگونه می‌توان جهاد کبیر را اجرایی کرد؟

چلداوی: یکی از ارکان جهاد اکبر ساده زیستی است که یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی نیز همین است، بنابراین می‌توان گفت اقتصاد مقاومتی می‌تواند در عملیاتی شدن جهاد اکبر موثر باشد.

کسی که به جهاد اکبر متصل می‌شود جنس تجملی مصرف نمی‌کند جنس وطنی مصرف می‌کند به اندازه لازم مصرف می‌کند و دست دیگران را می‌گیرد بنابراین جهاد اکبر از جنبه اقتصادی به طور مستقیم به اقتصاد مقاومتی متصل می‌شود.

البته جهاد اکبر جنبه‌های عبادی، سیاسی و حتی جنبه نظامی هم دارد، زمانی که احساس می‌کنیم قدرت فقط مال خداست آنگاه از اسرائیل نمی‌ترسیم از آمریکا نمی‌ترسیم آنگاه مانند سرداران سپاه، آمریکایی‌ها را در خلیج فارس دستگیر می‌کنیم و به گریه می‌اندازیم.

انتهای پیام/

http://fna.ir/GC2RJO

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار