X بستن تبلیغات
5. Fixed

سازمان ملل در بررسی حملات شیمیایی در سوریه به پیشرفت‌هایی رسیده است

یک گروه از سازمان ملل در انجام تحقیقات درباره 9 حمله شیمیایی در سوریه به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده اما هنوز موفق نشده عاملان این حملات را شناسایی کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تیم تحقیقات سازمان ملل که از سوی شورای امنیت این سازمان سال گذشته میلادی تشکیل شد خواستار اطلاعات بیشتر از سوی دولت‌های جهان شامل دولت سوریه شد تا افرادی را که عامل اصلی این حملات بودند، شناسایی کند.

تشکیل این تیم دقیق‌ترین اقدام سازمان ملل برای بررسی حملات و جنگ داخلی سوریه است که پنج سال از آغاز آن می‌گذرد و باعث کشته شدن 280 هزار تن و بی‌خانمانی بیش از 11 میلیون تن دیگر شده است.

این تیم در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد:‌ تحقیقات از 9 مورد حمله شیمیایی در سوریه صورت گرفته است و ما به پیشرفت‌هایی در این زمینه رسیده‌ایم.

در ادامه گزارش این تیم آمده است: برای یافتن و شناسایی عاملان این حملات ما به اطلاعات بسیار دقیق نیاز داریم.

این تیم 24 نفره قرار است یافته‌های خود را در اوت سال جاری میلادی و زمانی که مامورت یک ساله آن به اتمام می‌رسد،‌ ارائه کند اما شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند از این تیم بخواهد در صورتی که یافته‌هایش به جایی نرسیده باشد، به فعالیتش ادامه دهد تا عاملان این حملات شیمیایی شناسایی شوند.

این تیم در حال بررسی 9 حمله شیمیایی است که در 2014 و 2015 در حماة، ادلب و حلب رخ داد.

در این گزارش به جزئیات اشاره نشده اما اکثر موارد مربوط به استفاده از گاز کلر مورد استفاده در بمب‌های بشکه‌ای است که دولت‌های غربی دمشق را مقصر و عامل استفاده از آنها می‌دانند.

این تیم به ریاست "ویرجینیا گامبا" کارشناس آرژانتینی به هفت کشور که سه تای آنها در خاورمیانه است، سفر کرده تا اطلاعات بیشتری را درباره حملات شیمیایی مذکور به دست بیاورد و قصد دارد تا در ژوئن سال جاری میلادی نیز به سه کشور دیگر سفر کند.

کارشناسان این تیم در سال جاری میلادی دو بار در ماه‌های مارس و مه به سوریه رفته تا از مقام‌های دولت و شاهدان تحقیق کنند.

این تیم همچنین با کارشناسان پزشکی قانونی برای تحلیل مواد به دست آمده همکاری کرده و با تعدادی از آزمایشگاه‌ها برای بررسی مواد شیمیایی و مهمات برجای مانده رایزنی کرده‌ است.

اگر این تیم موفق به شناسایی عاملان این حملات شود، شورای امنیت سازمان ملل باید قطعنامه جدیدی را برای اعمال تحریم‌ها یا اقدام علیه عاملان تصویب کند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار