توسعه پالایشگاه‌های ایران با هدف کاهش واردات بنزین

مدیر شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: ایران قصد دارد ظرفیت تولید بنزین خود را طی چهار سال‌ آینده 70 درصد افزایش دهد.

عباس کاظمی، مدیر شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد ایران قصد دارد طی 4 سال آینده ظرفیت تولید بنزین خود را 70 درصد افزایش دهد.

کاظمی تأکید کرد ایران با هدف کاهش وابستگی خود به واردات بنزین و بهبود کیفیت بنزین تولید داخل 14 میلیارد دلار در پالایشگاه‌های خود سرمایه گذاری خواهد کرد که این سرمایه‌گذاری شامل توسعه پالایشگاه‌های موجود خواهد بود.

بنا به گفته این مقام نفتی،‌در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین ایران 1.85 میلیون بشکه در روز است که در سال 2020 به 3.2 میلیون بشکه خواهد رسید.

یکی از پالایشگاه های جدید با نام ستاره خلیج فارس در ماه مارس سال‌ آینده آغاز به کار خواهد کرد که ظرفیت این پالایشگاه 360 هزار بشکه در روز است.

ایران قصد دارد تا از میعانات گازی و نفت سبک خود برای تولید بنزین و نفتا برای استفاده در تأسیسات پتروشیمی استفاده کند.

از سوی دیگر بخش خصوصی در حال ساخت یک پالایشگاه دیگر در عسلویه است که این پالایشگاه دارای هشت واحد پالایشی بوده و هر یک از این واحدها ظرفیت پالایش 60 هزار بشکه میعانات گازی را در روز دارند.

به گفته توشار تارون بنسال، کارشناس نفتی موسسه مشاوره ای FGE سنگاپور، ایران در حال حاضر فقط با کمبود بنزین مواجه است.

وی افزود تبدیل میعانات گازی به بنزین که از سه ماهه دوم سال 2017 آغاز خواهد شد می تواند به ایران برای کاهش و یا توقف واردات بنزین از خارج کمک کند.

کاظمی در سخنان خود از تصمیم ایران برای ارتقای پالایشگاه‌های تبریز، اصفهان، تهران، بندر عباس و آبادان در طول این سرمایه گذاری خبر داد.

کاظمی افزود سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ارتقای تولید پالایشگاه آبادان از سوی دولت تأمین خواهد شد و ایران قصد دارد تا برای ارتقای دیگر پالایشگاه های کشور از بخش خصوصی استفاده کند.

ایران همچنین ساخت سه پالایشگاه بهمن‌گنو با ظرفیت پالایش 300 هزار بشکه در روز در بندر جاسک، پالایشگاه آناهیتا در کرمانشاه با ظرفیت پالایش 150 هزار بشکه در روز، و پالایشگاه پارس با ظرفیت 120 هزار بشکه در روز را در دستور کار خود دارد.

منبع: فارس

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار