X بستن تبلیغات
5. Fixed

فاجعه‌ای در ابعاد «فاجعه منا» نمی‌تواند اتفاقی باشد

آیت‌الله حسن عالمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره لزوم پیگیری ابعاد و دلایل «فاجعه منا» توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مسئول که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، اظهار کرد: وظیفه مسئولان کشور در رابطه با جریان منا و شهدای آن بسیار سنگین است.

وی با ابراز تاثر از فاجعه منا و تعداد قابل توجه شهدای ایرانی آن خاطرنشان کرد: شخصیتهای نخبه و بزرگی در میان شهدا وجود داشتند و به معنای واقعی کلمه این فاجعه نوعی جنایت بسیار سنگین بود و ابعاد آن را نمی‌توان احصا کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در پی این جنایت، مسئولان سیاست خارجی وظیفه سنگین و خطیری در این پرونده دارند و باید در راه حمایت از مظلومان احقاق حق کرده و کوتاهی و بی‌تفاوتی نداشته باشند.

عالمی عملکرد عربستان در فاجعه منا را تعمدی خواند و خاطرنشان کرد: جنایت در این سطح نمی‌تواند اتفاقی باشد و مسئولان سعودی مقصر اصلی این فاجعه تلخ هستند.

وی از دستگاه دیپلماسی کشورمان خواست تا پیگیریهای لازم را به طور جدی‌تر دنبال کند و حق شهدای منا را از رژیم آل سعود بازستاند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مسئولان کشورهای اسلامی باید تمهیدات جدی بیندیشند تا بتوانیم در سطح بین‌المللی تحرک جدی انجام دهیم و مدیریت حج را از این خاندان بی‌لیاقت سلب کرده و به دست مسلمانان و علمای بلاد اسلامی بسپاریم؛ اگر حج با این نوع مدیریت برگزار شود همه مردم مسلمان به آرمان خود می‌رسند و همه مذاهب اسلامی می‌توانند تمام احکام، سنتها و مستحبات خود را آزادانه انجام دهند و کسی هم مزاحم‌شان نخواهد بود.

عالمی با ابراز تاسف از مدیریت رژیم سعودی بر حج کشورهای اسلامی متذکر شد: در شرایط فعلی وهابیها کج فهمی‌هایی را از جریانات خود دارند و با این وضعیت، این فریضه دینی نامطلوب اجرا می‌شود و در سالهای قبل هم تنها در حد رفع واجب انجام شده و مسلمانان از مستحبات دینی خویش محروم بوده‌اند که همه کشورهای اسلامی باید در این زمینه دست به دست هم دهند.

وی اضافه کرد: باید مسئولان ذیربط در کشورمان اقدام جدی و همه‌جانبه با همه کشورهای اسلامی انجام دهند و از تریبونهای جهانی و سازمانهای بین‌المللی یا مجموعه سازمان کنفرانس اسلامی و جمع فقهی آن استفاده کنند و توجیه لازم صورت گیرد تا جریان حج در مجرای واقعی خودش قرار بگیرد.

به گزارش تسنیم، مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا در تاریخ هفتم مهر سال گذشته در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری حج، فاجعه بسیار تلخ و حیرت‌انگیز منا را از جمله امتحانات الهی خواندند و با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: «این حادثه به‌هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به‌صورت قاطع دنبال کنند؛ این مسئله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال‌ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باشند».

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار