تنها راه اصلاح فرهنگی و اخلاقی جامعه توسل عملی به قرآن است

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی : تنها راه اصلاح فرهنگی و اخلاقی جامعه توسل عملی به قرآن است تنها راه اصلاح فرهنگی و اخلاقی ‌جامعه توسل عملی به دستورات قرآن کریم است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دغدغه رهبرمعظم انقلاب ومراجع دینی ازنابسامانی های فرهنگی جامعه است، گفت: تنها راه اصلاح فرهنگی و اخلاقی ‌جامعه توسل عملی به دستورات قرآن کریم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، علی جنتی شامگاه امروز درمراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه هدف قرآن سعادت بشر است اظهارکرد: رفع مشکلات فرهنگ جامعه تنها با احیای قرآن توسط همه دستگاه ها و افراد جامعه میسر است.
وی افزود: بی هویتی و پوچی نتیجه دوری از انبیای الهی است و رهایی از این گرداب تنها با فهم درست قرآن امکانپذیر است.
جنتی با اشاره به مشکلات فرهنگی جامعه اظهارکرد: اگربرنامه ریزی های نظام براساس تعالیم قرآن انجام و مردم با قرآن بیش از گذشته انس و آشنا شده و در جامعه صلح و عدالت حاکم می شود.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به داستان حضرت یوسف درقرآن بیان داشت: مطالب قرآن دارای دستورات عملی برای زندگی است با مطالعه داستان حضرت یوسف می فهمیم که برای اداره جامعه باید تعهد و تخصص را به هم پیوند زد و کارها را به افرادی که دارای آگاهی و امانتدارهستند سپرد. مدیریت صحیح اقتصادی با قناعت و صرفه و جویی و آینده نگری و امید و توکل امکانپذیر است زیرا قرآن تنها افراد ناامیدی را کافران دانسته است.
جنتی افزود: تنها در یک سوره چندین پند و راهنمایی برای تربیت انسان و ساخت جامعه مطرح شده است زیرا قرآن کتاب جامع سعادت بشر است و راه اصلاح امور فرهنگی جامعه رفع مهجوریت قرآن در محیط های خانواده و دیگر نهادهای جامعه است.

** بزرگترین خلا امروز جامعه مهجوریت تعالیم قرآن است
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگترین خلاء امروز جامعه را مهجوریت تعالیم قرآنی دانست و افزود: آموزه های عملی قرآن درجامعه مشاهده نمی شود و آسیب های اجتماعی امروزما نیز به دلیل فاصله گرفتن از تعالیم قرآنی است.
جنتی گفت: همه دستگاه ها و نهادهای نظام به خصوص حوزه های علمیه، رسانه ها و صدا و سیما همه باید کوشش کنیم تا قرآن را در جامعه احیا کرده و تعالیم آن را برای سعادت جامعه و رفع مشکلات فرهنگی به کار بندیم.
وی با اظهار خوشبختی از برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن گفت: قرآن معجزه ابدی اسلام و تنها کتاب معتبر آسمانی است و نزول آن در این ماه مبارک سبب شرافت این ایام شده است.
جنتی افزود: تحفه آسمانی درماه رمضان به دست بشریت رسیده تا فرصت مغتنمی برای شیفتگان آن باشد تا از لطایف و معارف آن سرمست شوند.
وی قرآن را بحر مواج و اقیانوس بیکرانی دانست که فهم بشر از درک آن ناتوان است با این همه خداوند آن را آنقدر تنزل داده است تا دست بشر به طوبای آن برسد و وصول الهی برایش میسر شود.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هدف آیات الهی چیزی جز تربیت خویشتن انسان ها نیست تهذیب و تربیت و آموزش راه سعادت نیز از جمله اهداف نزول قرآن است.
جنتی با بیان اینکه انسان موجودی پیچیده و شگفت انگیزاست، اظهارکرد: تبعا کتابی که برای هدایت انسان نیز نازل شده است باید شگفتی ساز و قادر به رشد ابعاد وجودی انسان باشد. قرآن از ابتدای نزول تا به امروز توانسته است درهر دوره و متناسب با شرایط زمان تاثیر خود را ایفا کرده است.

** رمزماندگاری قرآن آمیختگی آیات با عنصر دانش و هنر است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ماندگاری قرآن را آمیختگی آیات آن با عنصر دانش و هنردانست و گفت: خلق آثار هنری با مضامین قرآنی شاهد این ادعاست ایرانیان چندین قرن با تفکر در علوم قرآنی مشعل دار علوم روز بودند.
جنتی افزود: مطالب تربیتی قرآن لطیف و جذاب و در قالب های مختلف بیان شده است و داستان های آن نیز سرشار از اصول تربیتی برای افراد و کل جامعه است.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز دغدغه متدینین مشکلات فرهنگی و اخلاقی جامعه است راه رهایی از این مشکلات منحصر در خودسازی و مهار نسل سرکش است که با صبر و بردباری و تحمل ناملایمات می توان بر آنها غلبه کرد.
جنتی گفت: تنها راه مبارزه با بی بند و باری تقویت بنیان های عقیدتی جامعه است که با احیای قرآن و تعلیم دستورات آن می توان این موضوع را محقق ساخت.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار