X بستن تبلیغات
5. Fixed

قدیمی‌ترین پرستشگاه جهان بسته شد

فرهنگ > هنر - همشهری آنلاین:
وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد، بازدید از «گوبکلی تپه» که عنوان قدیمی‌ترین پرستشگاه زمین را یدک می‌کشد، تا پایان ماه دسامبر میسر نیست.

به گزارش ايسنا، عملیات نوسازی و تعمیر در «گوبکلی تپه» که از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی ترکیه و قدیمی‌ترین معبد جهان محسوب می‌شود، بازدید از این مکان را از امروز تا ۳۱ دسامبر متوقف کرد.

وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور با انتشار بیانیه‌ای در این‌باره اعلام کرد، قصد دارد دو سقف محافظ برای این مجموعه تاریخی بنا کند و برنامه‌هایی هم برای بازسازی این سازه دارد. در این بیانیه علت تعطیلی موقتی این مرکز را اتمام پروژه‌های عمرانی تا زمان تعیین شده و حفظ امنیت بازدیدکنندگان عنوان کرده است.

به گزارش حریت دیلی نیوز، «گوبکلی تپه» در جنوب شرقی آناتولی ترکیه و شمال شهر «شانلی‌اورفا» است و به عنوان قدیمی‌ترین معبد بر روی زمین شناخته می‌شود. باستان‌شناسان احتمال می‌دهند این‌جا مکانی برای پرستش‌ ستاره شعرای یمانی بوده باشد. به گفته دانشمندان، ستاره شعرای یمانی تا سال ۹۳۰۰ قبل از میلاد در پایین‌ترین حد افق بوده و تاثیر به‌سزایی بر مردم باستان داشته است.

این معبد اولین‌بار در سال ۱۹۹۵ توسط تیم پژوهشی متشکل از دانشمندان اهل استانبول و شیکاگو کشف شد. در منطقه «تپه گوبکلی» ۲۰ تپه باستانی کشف شده که قدمت کهن‌ترین آن‌ها به ۱۱ هزار و ۶۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار