«گاردین» پته دولت آمریکا را ریخت روی آب/ «عمر متین» ۲ بار بازجویی شده بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «عمر متین» یک جوان آمریکایی است که اوایل بامداد یکشنبه (دیروز) به وقت محلی با سلاح گرم به یک باشگاه شبانه در «اورلاندو» ایالت «فلوریدا» آمریکا حمله کرد و 50 نفر را کشت و 53 نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» در اینباره گزارش کرد، متین دستکم دو مرتبه توسط «اف بی آی» به دلیل همدردی با یک مظنون تروریستی تحت بازجویی قرار گرفته بود که البته شواهدی در خصوص هرگونه اقدام اشتباه وی مشاهده نشد.

این گزارش سپس نوشت که بعد از این حادثه مرگبار تیراندازی اورلاندو این سؤال مطرح است که به چه دلیل متین با چنین شرایطی به طور قانونی مجوز خرید سلاح شکاری و اسلحه کمری را داشته است.

حمله روز یکشنبه با استفاده از یک سلاح شکاری 223 کالیبری و یک تپانچه نیمه خودکار 99 میلی‌متری صورت گرفت و مهمات و گلوله نیز به صورت قانونی در هفته‌ قبل از این حمله از طریق مجوز سلاح گرم متین خریداری شده بود.

طبق این گزارش، این عامل مسلح همچنین مجوز فعالیت بعنوان یک نگهبان امنیتی را داشته است و همچنین در دادگاهی در بندر «سنت لوسی» فلوریدا نیز بعنوان نگهبان امنیتی فعالیت می‌کرده است و تمامی اینها در حالی است که سه بار در سال 2013 و 2014 بعد از گزارشات جداگانه از رفتارهای افراطی و ارتباطات وی با تروریسم تحت بازجویی اف بی آی قرار گرفت.

گاردین تصریح کرد، افشای این قضیه که یک حمله خونین در تاریخ آمریکا توسط یک تبعه آمریکایی صورت گرفته که تحت نظر اف بی آی بوده است، احتمالاً بحث‌هایی را در خصوص قوانین سست آمریکا در زمینه سلاح به وجود می‌آورد.

«بیل براتون» کمیسیونر پلیس نیویورک‌ به شدت از انجمن ملی سلاح آمریکا که بزرگترین و قدرتمندترین لابی سلاح در آمریکا است، انتقاد کرد زیرا کمپینی را به راه انداخته‌اند تا افرادی که در لیست پرواز ممنوع دولت آمریکا قرار دارند، بتوانند سلاح خریداری کنند و دولت آمریکا نتواند مانع از فروش سلاح به این افراد شود.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، ضمن محکوم کردن حادثه مرگبار تیراندازی اورلاندو، آن را یک اقدام تروریستی و یک اقدام نفرت‌انگیز خواند.

دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) نیز اعلام کرده که تحقیقات نشان می‌دهد که متین ارتباطات بسیار حداقلی با «منیر ابو صالحه» داشت که به خاطر گروه تروریستی «جبهه‌النصره» خود را در سوریه منفجر کرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار