کاشیکاری یک مسجد ایرانی همانند سیستم عصبی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در حالیکه این روزها بحث جاذبه‌های گردشگری ایران بیش از گذشته در رسانه‌های بین المللی مطرح می‌شود اینبار نوبت کاشیکاری‌های مسجد شیخ لطف الله است که در بررسی محققان اعصاب به سیستم عصبی در بدن انسان تشبیه شود. پدیده ای که به عنوان کاشیکاری «دندریتی» شهرت دارد.

در این رابطه مجله سل ریپورت که یکی از مجلات تخصصی در حوزه اعصاب است، سبک کاشیکاری‌های مسجد شیخ لطف الله اصفهان را به سیستم عصبی بدن انسان تشبیه کرده و تصویری از نمای سقف مسجد را بر جلد خود به چاپ رسانده است.

به گزارش chn - در این مجله آمده است: سبک کاشیکاری مسجد شیخ لطف الله در اصفهان بسیار پیچیده است و چنانچه در عکس نشان داده م‌ شود نوعی سییستم شاخه شاخه شبیه به سیستم عصبی در بدن انسان است که می‌توان آن را به شاخه‌های کاملاً جدا در دندریتاها یا سلول‌های عصبی انسان تشبیه کرد. پدیده ای که به عنوان کاشیکاری دندریتی شهرت دارد.

«یپ و هیمن » دو متخصص معماری اسلامی - نشان دادند که این سبک کاشیکاری یعنی کاشیکاری دندریتی می‌توانسته محصول ثانوی اما مبارکی از نوعی همزیستی مکانیسم‌ها برای الگوهای دندریتی در کاشی کاری باشد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار