هیأت رئیسه نسبت به اعمال نظر رؤسای شعب در عضویت نمایندگان در کمیسیون‌ها نگاه ویژه داشته باشد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، زهرا سعیدی در تذکری در جلسه علنی امروز مجلس (24 خرداد 95) گفت: چند روز پیش روسای شعب 15‌گانه به قرآن سوگند خوردند تا طبق آیین‌نامه عمل کنند، می‌خواهم بدانم پس از اینکه تخصص، تجربه و سابقه افراد در کمیسیون‌ها که بررسی شده، حضور افراد طبق چه شاخص‌هایی با این اینها رأی‌ریزی شده است.

وی افزود: مگر می‌شود ملاک افراد را برای رأی، نظر رئیس یک شعبه در نظر بگیریم، رئیس شعبه‌ای که سوگند خورده تا سه شاخصه تخصص، تجربه و سابقه را در نظر نگیرد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چه اتفاقی افتاد که دکترای نفت مجلس دهم، از عضویت در کمیسیون انرژی جا مانده و چه شده که بنده با دو فوق‌لیسانس صنایع و با تخصص و تجربه‌ام با مقالات و اختراعم، از کمیسیون صنایع جا مانده‌ام. من باید با تخصصم کار کنم.

سعیدی خاطرنشان کرد: طبق تبصره یک ماده 41 نمایندگان مذکور حق شرکت در جلسه فوق جهت دفاع از پیشنهاد خود را دارند، اما رأی‌گیری بدون حضور آنان صورت می‌گیرد. مفاد این تبصره شامل رؤسای شعب نیز می‌شود، اما در جلسه دیروز رؤسای شعب به هنگام رأی‌ریزی حضور داشتند.

وی افزود: افرادی که روز گذشته از پیشنهاد کمیسیونی خود دفاع می‌کردند و ازجمله من، به ما گفتند دفاع نکنید، شما که رأی نمی‌آورید.

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از ریاست مجلس و هیأت رئیسه می‌خواهم تا نسبت به این موضوع که در بحث عضویت افراد در کمیسیون‌ها، در رأی افرادی که سوگندشان را شکسته‌اند، اعمال نظر شخصی صورت گرفته، نگاه ویژه داشته باشند.

سعیدی خاطرنشان کرد: صنعت ما امروز از اینکه علم و تکنولوژی‌مان به‌روز نیست، می‌سوزد.

این اظهارات نماینده مردم تبریز با تشویق و تحسین سایر نمایندگان همراه بود.

علی مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر نماینده مبارکه گفت: آیین‌نامه طبق روال خود اجرا شده، اما ممکن است که شما از رأی رؤسای شعب و نایب‌رئیس که در جلسه حضور داشته‌اند، رضایت نداشته باشید، البته اینکه در مورد برخی افراد با حضور رئیس شعبه در مورد آنها رأی‌گیری شده، خلاف آیین‌نامه است، حرف شما صحیح است و این باید اصلاح شود و نظر هیأت رئیسه هم همین است.

وی افزود: اینکه در جلسه دیروز به این شکل رأی داده شده و احیاناً حقی هم ضایع شده، نمی‌توان گفت خلاف آیین‌نامه است. ممکن است دوستان کم‌لطفی کرده باشند و یا ملاک‌ها را به‌طور صحیح در نظر نگرفته باشند، ولی همیشه در همه مجالس به این مقطع که می‌رسیم، با این مشکل مواجه هستیم و آیین‌نامه نیز نیاز به اصلاح دارد.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: هنوز یک مرحله دیگر باقی مانده و آن جلسه رؤسای شعب و کل هیأت رئیسه مجلس است و ما در آن جلسه صحبت خواهیم کرد که اگر راهی وجود داشته باشد، برای نمایندگانی که ناراضی هستند، اقدام خواهد شد، اما آیین‌نامه در این خصوص اجرا شده و این‌گونه نیست که بدون ملاک و معیار کاری انجام شده باشد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/2C1L1R

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار