پیکر حمیدسبزواری تشییع شد/روایت‌ها از شعری که شناسنامه انقلاب است

فرهنگ > ادبیات - همشهری آنلاین:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تشییع پیکر حمید سبزواری شعر او را شناسنامه زمان انقلاب اسلامی نامید.

به گزارش مهر، مراسم تشییع پیکر حمید سبزواری شاعر انقلاب اسلامی با حضور چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین فرهنگی و قرآنی وزارت ارشاد، عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صدا و سیما، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و... در حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم، رئیس دفتر رهبر انقلاب پس از قرائت پیام ایشان به مناسبت درگذشت حمید سبزواری، در سخنانی عنوان داشت: این پیام حاوی نکات صریحی در وصف شاعری است که عمر خود را در طول ۷۵ سال گذشته صرف سرودن شعر کرده است و آنگاه که ندای امام امت را شنید، شعرش را در جهت خیزش او و انقلاب اسلامی قرار داد و بهترین سروده هایش را تقدیم نظام کرد تا با تاریخ انقلاب همراه و هنگام شود.

وی ادامه داد: سروده های مرحوم سبزواری از کودکی و نوجوانی بسیاری از ما در ذهن‌هایمان نشسته است. سروده هایی چون «خمینی ای امام» یا «ای مجاهد ای شهید مطهر».

رئیس دفتر رهبر انقلاب همچنین گفت: شعر اثری ماندگار دارد تا جایی که گاه یک بیت از آن کار ۱۰۰ سخنرانی را می کند. بزرگان دین ما هم همواره قدردان چنین اشعاری بوده اند. بدون شک امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، قدر ایشان را می دانند و آقای سبزواری نیز به پاس تلاش هایشان در ماه رمضان به دیدار خداوند رفتند.

در ادامه این مراسم، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی ضمن تسلیت درگذشت سبزواری عنوان کرد: در روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی این افتخار را داشتم که در سازمان صدا و سیما در خدمت ایشان باشم و در شورای شعر سازمان بود که ایشان را برای اولین بار دیدم. امروز هم با شناختی که در ۳۷ سال گذشته از ایشان پیدا کرده ایم، او را چهره ای مخلص و فداکار و با انقلاب و نیز آگاهی بخش و بابصیرت می دانیم. کسی که قلب او برای انقلاب می تپید و در طول بیش از ۷۰ سال گذشته، در راه آرمان های اسلام شعر سرود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: شعرهای سبزواری حماسه ماندگاری بود که برای تحلیل احساسات ملت علیه استکبار و نیز در دوران دفاع مقدس نقش موثری را ایفا کرد و بر عمق جان مردم نشست. شعر او را باید شناسنامه زمان انقلاب بدانیم؛ شعری که تمام حوادث انقلاب در آن دیده می شود.

وی همچنین گفت: مرحوم سبزواری در رژیم گذشته هم با شهامت شعر سرود و اشعارش در حافظه تاریخی ملت ما ماندگار شد.

در ادامه این مراسم فرزند مرحوم سبزواری نیز در جملاتی از حضور قابل توجه جامعه فرهنگی کشور در این مراسم تشکر کرد.

اجرای سرود «الله اکبر، خمینی رهبر» از سروده‌های زنده‌یاد حمید سبزواری توسط محمد گلریز و مدیحه سرایی سعید حدادیان از دیگر برنامه های این مراسم بود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار