X بستن تبلیغات
5. Fixed

کودکان مهمترین‌جامعه هدف سوادرسانه‌ای

کودکان مهمترین‌جامعه هدف سوادرسانه‌ای

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲

یک استاد علوم ارتباطات، آموزش سواد رسانه‌ای به جامعه خصوصاً کودکان را با نهضت سوادآموزی مقایسه کرد و گفت: کودکان از سواد بسیار اندکی برخوردار هستند و آموزش سواد رسانه‌ای به آنها پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

به گزارش جهان به نقل از فارس، حسینعلی افخمی، مدیر سابق گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و عضو هیأت علمی همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در نشست تخصصی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی با اشاره به اهمیت نقش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی برای ارتقاء سطح آگاهی جامعه به خصوص کودکان گفت: با توجه به اینکه کودکان از سواد بسیار اندکی برخوردار هستند آموزش سواد رسانه‌ای به کودکان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و باید از مهارت‌های ویژه‌ای برای آموزش سواد رسانه‌ای به کودکان استفاده کرد.

افخمی، بالا بردن سواد رسانه‌ای کودکان را مستلزم یک اقدام جهادی شبیه به آموزش سواد به قشر بی سواد جامعه خواند و تاکید کرد: ما باید این طور تصور کنیم که قرار است سواد رسانه‌ای را به بی سوادها آموزش دهیم و این نیازمند استفاده از مهارتهای خاص آموزشی است.

وی افزود: اگر مخاطب برنامه‌های جشنواره و همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی مشخص نباشد در پایان همایش با این موضوع روبرو خواهیم شد که اقدامات زیادی انجام شده است اما خروجی مشخصی نداشته است بنابراین لازم است کودکان به عنوان مهمترین گروه هدف جشنواره و همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی تعیین شوند.

مدیر گروه سابق ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه با انتقاد از رویکرد برخی رسانه‌ها گفت: تبلیغات فلان شرکت هواپیمایی که فقط برای درصدی از جامعه کاربردی است، ساعت‌ها در برخی رسانه‌ها پخش می‌شود ولی درباره سواد رسانه‌ای که اهمیت بسیار زیادی دارد و با تمام گروه‌های جامعه به خصوص کودکان در ارتباط است هیچ حرفی زده نمی‌شود که این کار توجیه پذیر نبوده و نیازمند یک بازنگری در شیوه مدیریت برخی رسانه‌ها هستیم.

وی نگاه صرفا درآمدزا به رسانه را از آسیب‌های جدی سواد رسانه‌ای خواند و خاطر نشان کرد: تا زمانی که رسانه‌های جمعی برای آموزش سواد رسانه‌ای بسیج نشوند و آموزش سواد رسانه‌ای را مسئولیت اجتماعی خود قلمداد نکنند و یا صرفا به دنبال کسب درآمد از عرصه تبلیغات باشند ما برای آموزش سواد رسانه‌ای به جامعه با مشکل مواجه هستیم.

افخمی در این نشست از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد که ساختاری را برای توسعه سواد رسانه‌ای ایجاد کند و گفت: اهمیت گسترش سواد رسانه‌ای از اهمیت توسعه مطبوعات و رسانه‌های جمعی کمتر نیست و اگر همزمان با توسعه رسانه‌های نوین در جامعه، موضوع سواد رسانه‌ای را جدی نگیریم در آینده نه چندان دور دچار مشکلات جدی خواهیم شد و اتفاقا همین امروز هم با مشکلات زیادی درگیریم.

لازم به ذکر است همزمان با برگزاری همایش سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در تهران، علاقمندان جهت ارسال آثار و شرکت در همایش می‌توانند به نشانی اینترنتی saramad.ir مراجعه نمایند.

کد مطلب: 497242

Share/Save/Bookmark

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار