آغاز بدرقه مرحوم سبزواری به سوی خانه ابدی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم تشییع زنده یاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب در حوزه هنری در حال برگزاری است.

در این مراسم جمعی از کاروان شاعران انقلاب مانند حسین اسرافیلی، علیرضا قزوه، شمسایی، عباسعلی براتی‌پور و جمعی از اهالی فرهنگ و مسئولان فرهنگی کشور مانند محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، حجت‌الاسلام حشمتی معاون قرآنی کشور، محمدرضا سرشار ، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی ارشاد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه ها و... حضور دارند.

علی جنتی وزیر ارشاد و حجت‌الاسلام گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز در این مراسم حضور دارند.

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره شعر و شخصیت سبزواری، گفت: حماسه سرایی در شعر فارسی سابقه طولانی داشته و بزرگانی مانند فردوسی در این زمینه شعر گفته‌اند اما سبزواری تفاوتش در این است که فضای انقلاب را درک کرد.

وی افزود: بسیاری از شعرا چه پیش و چه بعد از انقلاب با او هم‌نوایی کردند. سبزواری از کسانی بود که بین شعر و مردم پل ارتباطی برقرار کرد. او بسیاری از مفاهیم را از مردم گرفت و با شعر بارورتر کرد.

مراسم رسمی تشییع پدر شعر انقلاب با ذکر مناجاتی از او با صدای شمسایی آغاز شد:

دردمندم آه درمانی فرست
مرهمی بر زخم پنهانم فرست

دیده دارم باز از بینش به دور
دیده جان دیده جانم فرست

ای خوشا انسان شدن انسان شدن
عهد بستن بر سر پیمان شدن

وی ادامه داد: در مقابل ما پیکر مردی است که بیش از 70 سال شاعر مردم بود و برای اعتقاداتش و اصلاح جامعه تلاش وافر داشت. حالا امروز در مقابل مردم فرهنگ دوست و در حوار شهدای گمنام تشییع می‌شود.

پس از سخنان شمسایی، پیام مقام معظم رهبری از زبان حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی قرائت شد.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌شرح زیر است:

با دریغ و تأسف خبر درگذشت شاعر نامدار معاصر جناب آقای حسین آقاممتحنی معروف به حمید سبزواری را دریافت کردم. این نام ماندگار و پرافتخار، یادآور تلاش ارزنده هنرمندی سختکوش و شجاع  در پشتیبانی از انقلاب در عرصه شعر و ادب است. حمید سبزواری، صریح و ثابت‌قدم و موقع‌شناس، هنر والا و فاخر خود را به خدمت گرفت تا انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن را از جنبه اثرگذار شعر روان و جذّّاب، تغذیه و تأمین کند. سرودها و منظومه‌های بلند و غزلها و قصیده‌های خوش‌ساخت و پرمضمون او، ثروت ادبیِ درخوری را تقدیم انقلاب کرد. با انقلاب زیست و برای اسلام و انقلاب سرود و وفادارانه در کنار انقلاب ماند. رحمت و رضوان خدا نصیب او باد. مصیبت درگذشت او را به خاندان گرامی و همه دوستداران به‌ویژه همشهریان قدردان سبزواری‌اش تسلیت عرض می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای

23 خرداد 1395

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار