آموزش و طرز تهیه شیرینی خانگی برای عید نوروز با فر و بدون فر -آکا

آکاایران: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

به گزارش آکاایران: طرز تهیه شیرینی ساده خانگی بدون فر شیرینی خانگی ساده مخصوص عید اموزش و دستور پخت طرز تهیه انواع شیرینی خانگی بدون فر تزیین شیرینی عید نوروز شیرینی نارگیلی

,[categoriy]

آموزش و طرز تهیه شیرینی خانگی برای عید نوروز با فر و بدون فر -آکاآموزش و طرز تهیه شیرینی خانگی برای عید نوروز با فر و بدون فر -آکا

آکاایران: آموزش و طرز تهیه شیرینی خانگی برای عید نوروز با فر و بدون فر

مواد لازم :

پودر قند 250 گرم کره آب شده 250 گرم زرده تخم مرغ 2 عدد هل ساییده شده یک قاشق مرباخوری وانیل 1/8 قاشق چایخوری زعفران آب کرده به میزان لازم سیاه دانه و پودرپسته به میزان لازم آرد گندم، برنج و نخودچی به میزان لازم

طرز تهیه:

کره را در یک ظرف روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا دوغ کره از بین برود این کار باعث لطیف تر شدن شیرینی می گردد. بعد از خنک شدن کره پودرقند را به آن اضافه کرده و با همزن آن قدر می زنیم تا رنگ آن شکری شود و به طوری که پره های همزن روی مواد جا بیندازد. زرده تخم مرغ، وانیل و هل ساییده شده را اضافه کرده و باز با همزن آن قدر هم می زنیم که زرده محو گردد. سپس مواد به دست آمده را به سه قسمت تقسیم کرده و به هر کدام جداگانه از آردهای ذکر شده می افزاییم.

ابتدا با نوک انگشتان دست آرد و مواد را مخلوط می کنیم تا جذب یکدیگر شود و خمیر به دست نچسبد. 15 دقیقه به خمیر استراحت می دهیم و بعد آن را روی سطحی صاف با وردنه باز کرده و با قالب های ریز، قالب می زنیم و در سینی گالوانیزه مخصوص فر چیده و در طبقه وسط فر به مدت 10 الی 15 دقیقه با حرارت 350 درجه سانتیگراد حرارت می دهیم.

به خمیر گندم می توان زعفران آب کرده اضافه کرد تا شیرینی زعفرانی هم داشته باشیم.

با زعفران آب کرده، سیاه دانه و پودرپسته روی شیرینی ها را تزئین می کنیم.

نکته :

با توجه به ظریف بودن این نوع شیرینی باید حتما آرد را از پارچه حریر رد کنیم تا سبوس و هرگونه زبری آرد گرفته شود و آرد بسیار نرمی به دست آید.

شیرینی ریز را بعد از سردشدن از سینی جدا می کنیم تا له و خرد نشود.

.

.

.

,[categoriy]

 شیرینی نارگیلی ( هر 2 مدل )

شیرینی نارگیلی پفکی (خشک و ترد میشه )

مواد لازم:
3عدد سفیده تخم مرغ
پودر قند 250 گرم
پودر نارگیل 150 گرم

طرز تهیه:
مقدار کمی پودر پسته برای تزئین
سفیده تخم مرغ را با همزن برقی می زنیم تا سفید و سفت شود و سپس ظرفی پر آب روی حرارت قرار داده تا بجوشد و ظرف سفیده ها را روی بخار آب قرار داده و پودر قند اضافه کرده و هم میزنیم روی بخار اب و حرات 3تا 4 دقیقه به هم زدن ادامه می دهیم تا مخلوط غلیظ و براق شود.
سپس از روی بخار اب برداشته و پودر نارگیل را افزوده و خوب مخلوط می کنیم تا مایه نسبتاً سفتی به دست آید. توی قیف یا کیسه نایلونی ریخته و گوشه کیسه سوراخ کرده و گلوله ها را بر روی یک سینی فر که از قبل چرب کرده ایم قرار می دهیم و با پودر پسته تزئین می کنیم.
سینی فر را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که شیرینی ها طلایی شوند در فر می گذاریم سپس شیرینی ها را از فر خارج کرده و پس از سرد شدن از سینی جدا می کنیم .

شیرینی نارگیلی به سبک قنادی و ملایم

مواد لازم:

پودر قند ۲۵۰ گرم
پودر نارگیل پُرچرب ۱۲۵ گرم
روغن مایع ۷۵ گرم
سفیده تخم مرغ ۳ عدد بزرگ
وانیل یک هشتم قاشق چایخوری

طرز تهیه:
همه مواد را باهم داخل قابلمه نچسب ریخته روی حرارت بسیار کم قرار داده ومرتب هم میزنیم با قاشق چوبی تا زمانی که فقط گرم شود ( اصلا داغ نشود)
سپس از روی حرارت برداشته و میگزاریم سرد شود
داخل یخچال میگذاریم به مدت 1 روز
سپس مقداری از مواد را برمیداریم ( کم کم مواد را از یخچال در می اوریم که مواد در محیط شل نشود)
با دست گلوله های کوچک درست کرده ( یا با خامه پاش ) و با خلال پسته تزیین میکنیم
در فر قرار ( 170 درجه ) داده تا زمانی که روی شیرینی طلایی رنگ شود ( سریع پخته میشود )

.

.

.

,[categoriy]

مواد تهیه شیرینی کرکی وِِیژه نوروز 

آرد نخودچی خیلی نرم: ۱۰۰ گرم
آرد برنج: ۱۰۰ گرم
آرد کرکی(آرد گندم سبوس دار یا آرد سن(گندم جوانه زده)) ۳۰۰ گرم
پودر قند سائیده : ۲۵۰ گرم
روغن جامد: ۲۰۰ گرم
پودر هل به میزان دلخواه
پسته کوبیده : ۱۰۰ گرم
(زعفران و کاکائو به میزان دلخواه در صورتی که می خواهید شیرینی را در سه رنگ تهیه کنید)

روش تهیه شیرینی کرکی
آردها را به خوبی با هم مخلوط و الک می کنیم. روغن و پودر قند و هل را خوب با همزن می زنیم تا کاملا مخلوط و سفید رنگ شود. حالا آردها را کم کم در آن ریخته و با دست ورز می دهیم. روغن را به آن افزوده خوب مالش می دهیم. اگر خمیر به دست می چسبد کمی آرد کرکی اضافه می کنیم.
در صورت تمایل خمیر را سه قسمت کرده یک قسمت با زعفرانی که با یک قاشق آب جوشیده دم کشیده مخلوط می کنیم و یک قسمت با یک قاشق کاکائو مخلوط می کنیم. خمیر را میگذاریم حدود ۲۴ ساعت بماند. سپس به صورتگلوله در سینی می چینیم و یا با انگشتانه شکل گل به آن می دهیم یا قالب می زنیم.
سینی را در فر با حرارت ملایم(خیلی داغ نباشد) می گذاریم. تا شیرینی سرد نشده آن را لق می کنیم یعنی از سینی جدا می کنیم. بعد که خوب سرد شد در ظرف مناسب می چینیم.

نکات مهم در تهیه شیرینی مرغوب:

برای آرد برنج و گندم حتماً از الک خیلی ریز تخت استفاده شود.

اگر آرد کرکی ندارید از آرد  گندم معمولی استفاده کنید.

روغن جامد و ریزدانه باشد. در صورتی که روغن نیمه جامد است یک سوم وزن آن را روغن جامد قنادی و دو سوم مابقی از روغن نیمه جامد باشد که البته سعی کنید از قسمتهای جامد استفاده شود.

خمیر شیرینی را نباید مثل خمیر نان مشت و مال داد بلکه باید مالش داد تا روغن از آن جدا نشده و شیرینی سفت نشود.

در اندازه گیری ها نهایت دقت انجام گیرد تا کیفیت شیرینی ها خوب شود.

مواد باید همگی تازه باشند.

آرد برنج را طبق دستور زیر خودتان از برنج شمال خوب تهیه کنید.

تهیه آرد برنج:

برنج را ۲ روز خیس کرده و هر روز آبش را عوض می کنیم. روز سوم از آب کشیده و کوبیده و الک می کنیم. سپس آن را در محل دور از رفت و آمد و آفتاب خوب پهن می کنیم تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن بار دیگر از الک ریز رد می کنیم.

,[categoriy]

شیرینی زنجبیلی بدون فر

مواد لازم :

آرد سه پیمانه روغن جامد 1/4 پیمانه کره 1/4 پیمانه زنجبیل سه قاشق سوپخوری پودر قند 2/3 پیمانه

طرز تهیه :

روغن، پودر قند و زنجبیل را کاملا با هم مخلوط می کنیم. آرد الک شده را داخل تابه ریخته و با حرارت ملایم تفت می دهیم تا خامی آن گرفته شود، اما رنگ آن عوض نشود. بعد از روی حرارت برداشته و پس از سرد شدن به مواد بالا اضافه کرده کاملا مخلوط می کنیم.

کره را هم به تدریج می افزاییم. در صورتی که بخواهیم شیرینی دو رنگ داشته باشیم مقداری از ماده آماده را با پودر کاکائو مخلوط کرده، سپس مواد را با وردنه باز کرده و به شکل های دلخواه قالب می زنیم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار