چهره ماندگار ادبیات عرب دارفانی را وداع گفت

به گزارش خبرنگار فرهگنی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، دکتر فیروز حریرچی که چندی پیش به سبب عارضه مغزی در بیمارستان بهمن تهران بستری شده بود، شامگاه شنبه 22 خردادماه در بیمارستان سینای تهران درگذشت.

پیکر فیروز حریرچی صبح دوشنبه، 24 خردادماه، تشییع و به خاک سپرده می‌شود.مراسم تشییع از مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز می‌شود. پیکر حریرچی بعد از تشییع در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد. 

مراسم ترحیم این چهره فقید نیز روز چهارشنبه 26 خرداد از ساعت 14 تا 15:30 در مسجدجامع شهرک غرب به نشانی شهرک غرب، روبه‌روی مجتمع تجاری میلاد نور، بیتدای خیابان شهید حسن سیف برگزار می‌شود.

وی در اردیبهشت ماه، در یکی از کلاس‌های دانشگاه آزاد، دچار سرگیجه و عدم تعادل شد و پس از انتقال به بیمارستان بهمن تهران، در بخش مراقبت‌های ویژه با تشخیص سکته مغزی بستری می‌شود. دکتر فیروز حریرچی در تاریخ ببستم اردیبهشت گذشته تحت عمل جراحی مغز قرار گرفت که از آن تاریخ در حالت کما به سر می‌برد.

دکتر فیروز حریرچی در سال 1320 در تبریز متولد شد و در سال 1354 دکترای زبان و ادبیات عرب خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

وی در دوران تحصیل، از دانش اساتیدی چون بدیع الزمان فروزانفر، استاد محمدتقی مدرس رضوی، دکتر محمد معین، دکترصفا، دکتر خانلری و استاد سید جعفرشهیدی بهره‌مند شد. در سال 1341 دکتر محمد معین، او را برای همکاری علمی دعوت کرد و از آن سال تا زمانی که آن مرحوم در بستر بیماری بود، از محضر استاد معین روش تحقیق و تتبع و نیز سجایای اخلاقی را فراگرفت. حاصل این همکاری چند ساله، مشارکت دکتر حریرچی در تدوین فرهنگ معین بود و به همین سبب نام وی در جلد ششم فرهنگ مذکور ذکر شده است.

در سال 1356 به عنوان استادیار، سال 1363 به عنوان دانشیار و از سال 1369 با پایه استاد تمام در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شاگردان فراوانی را تربیت کرده است. دکتر حریرچی از سال 1367 تاکنون عضو فرهنگستان بین‌المللی زبان و ادبیات عربی سوریه بود.

دکتر فیرز حریرچی صاحب ده‌ها تألیف، ترجمه و مقالات متعدد در حوزه ادبیات و تاریخ است. وی به عنوان چهره ماندگار رشته زبان و ادبیات عرب در چهارمین دوره این همایش برگزیده شد.

برخی از آثار تألیف و ترجمه ایشان عبارت اند از:

موشح در ادبیات عرب  دراسه وجیزه حول اشعار هاتف العربیه  پارسیان عربی نویس  اساس العربیهٔ (الهادی للشادی) تألیف: ابوالفضل میدانی نیشابوری  امثال سائره از شعر متنبی تألیف: صاحب بن عباد  دفاع از اسلام تألیف ، دکتر واگلری  جوهره نوشته: محمد بن ابوبکر انصاری تلمسانی بری  قانون ، تألیف: قاضی قضاعی  امثال و حکم ، تألیف: محمد بن ابی بکر عبدالقادر رازی  ام سلمه ، تألیف: علی محمد علی دخیل  کتاب البلغه (فرهنگ عربی و فارسی) تألیف: ابویوسف یعقوب کردی نیشابوری  فرهنگ اصطلاحات سیاسی (انگلیسی، عربی، فارسی) تألیف: جمال برکات

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار