کاهش ۱۰ درصد کشت سیب‌زمینی اردبیل/دست‌یابی به خودکفایی تولید گندم

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی بعدازظهر یکشنبه در ستاد فرماندهی و راهبردی اقتصاد مقاومتی اردبیل اجرای این مهم را به دلیل تولید مازاد سیب‌زمینی دانست و تصریح کرد: از زارعان درخواست شده ۱۰ درصد سطح کشت خود را کاهش دهند.

وی با اشاره به تولید ۷۵۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان اضافه کرد: کل مصرف داخل استان ۱۸۰ هزار تن است و اردبیل رتبه دوم تولید سیب‌زمینی کشور را دارا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تأکید به اینکه مازاد سیب‌زمینی لازم است به استان‌ها و کشورهای دیگر صادر شود، اضافه کرد: با وجود تمامی مشکلات سال گذشته ۱۰۵ هزار تن صادرات به چند کشور از جمله آذربایجان، عراق و ترکمنستان داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه امسال دومین سال کشت پاییزه سیب‌زمینی در استان است، اضافه کرد: این طرح در ۱۱ قطعه زمین اجرا می‌شود و توانسته با مصرف آبی کمتر فرصت برداشت را افزایش دهد.

سروی به ضرورت راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی برای این محصول تأکید کرد و افزود: کارخانه ۱۰۰ هزار تنی سیب‌زمینی نیمه سرخ‌شده منجمد در حال نصب تجهیزات است و به زودی راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این واحد تولیدی پوره با ظرفیت ۶۰ هزار تن نیز در دست برنامه‌ریزی است و مجموع این دو کارخانه موجب افزایش تولیدات فرآوری شده سیب‌زمینی شده و مسیر صادرات را هموار خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان توسعه کشت هدفمند و با ارزش افزوده را از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و تأکید کرد: به عنوان مثال در تولید محصولات مختلف از جمله گندم برای استان‌ها سهمی تعریف شده است.

به گفته سروی سهم استان تولید ۶۹۵ هزار تن و سهم شهرستان اردبیل تولید ۱۱۲ هزار تن است و برای خرید تضمینی به مانند سال‌های گذشته نیز برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در سطح ملی برای دومین بار بعد از انقلاب امسال به خودکفایی گندم دست خواهیم یافت و این خودکفایی به دلیل اینکه تولید گندم از زیرشاخه‌های متعدد برخوردار است قابل‌توجه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مبارزه با آفات و بیماری‌ها و افزایش ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی را دیگر برنامه‌ها در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: توسعه روش‌های آبیاری و تکمیل شبکه‌های فرعی و همچنین تشکیل تعاونی بهره‌برداران آب و خاک در دست پیگیری است.

سروی توسعه کشت گلخانه‌ای در ۱۰۰ هکتار، اجرای روش‌های نوین آبیاری در شش هزار هکتار، تأمین داخلی نهاده‌ها از جمله نهال با ۲۶۰ هزار مورد و اصلاح الگوی کشت را از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی نام برد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار