۲۶ درصد جمعیت اصفهان اجاره نشین هستند

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز ملکی ظهر یکشنبه، با تحلیل بازار مسکن در اصفهان در جمع اعضای اتاق بازرگانی و اقتصادانان استان اصفهان اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ایرانی‌ها هرسال بیش از پیش به خانه‌های اجاره‌ای رو می‌آورند.

وی بیشترین میزان اجاره نشینی را متعلق به استان های البرز و تهران با حدود بیش از ۴۰ درصد عنوان کرد و گفت: این سهم در استان اصفهان حدود 26 درصد است.

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی به «شاخص دسترسی خانوار به مسکن» اشاره کرد و افزود: با فرض این که هر دهک یک سوم درآمدش را پس انداز می‌کند و به شرطی که طی۹۰ سال رشد قیمت مسکن و رشد درآمد خانوار به یک میزان باشد، با اغماض، دهک یک که ۱۰ درصد اقشار فقیر جامعه را به خود اختصاص می دهد، ۹۰ سال برای خرید یک خانه ۲۴۰ میلیونی باید انتظار بکشد و برای دهک دهم که شامل ۱۰ درصد متمول جامعه است، این زمان شش سال است.

وی افزود: این در حالیست که میزان درآمد سالیانه دهک اول هشت میلیون تومان و دهک دهم سالانه ۱۲۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

ملکی تاکید کرد: هرچه به سمت سال های ۹۶و ۹۷ حرکت کنیم ثبات قیمت مسکن از توجیه اقتصادی کمتری برخوردار خواهد شد و اکنون زمان مناسبی برای شروع ساخت و ساز و همچنین خرید مسکن خواهد بود و محتمل ترین گزینه برای بازار، رشد بسیار ملایم قیمت مسکن است.

وی افزود: از این پس شاهد رشد قیمت مسکن با شیب بسیار ملایم خواهیم بود؛ هرچند بعید است که این رشد دورقمی شود.

ملکی گفت: به نظر می رسد دولت پروژه جدیدی در بخش مسکن و در مقیاس بالا را به دو دلیل عملیاتی نخواهد کرد، اول این که دولت یازدهم اعتقادی به دخالت در بازار مسکن ندارد؛ دوم این که وضعیت بودجه ای دولت به صورتی نیست که بتواند دست به تولید بزند. نقش دولت به صورت سیاستگذاری و نهاد سازی خواهد بود و پیش بینی می شود تقاضای سرمایه ای مسکن در سال های ۹۵ و ۹۶، کم و تقاضای مصرفی مسکن متوسط باشد.

استاد دانشگاه بیان کرد: دلیل اهمیت بخش مسکن صرف ۳۳ درصد از هزینه خانوار و تخصیص ۴۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در این حوزه  است که ایران جزو کشورهایی است که در آن، مسکن سهم بالایی از درآمد خانوار را به خود اختصاص داده است.

وی با تأکید بر این که این سهم در استان های مختلف متفاوت است، افزود: بیشترین سهم متعلق به استان تهران با ۵۰ درصد و کمترین سهم متعلق به استان ایلام با حدود ۱۶ درصد از هزینه خانوار است.

ملکی با تأکید بر این که قیمت مسکن تابع عوامل زیادی است، اضافه کرد: افزایش درآمد نفتی، افزایش سطح درآمد و پس انداز خانوارها، افزایش وام خرید مسکن و غیره بر قیمت مسکن تأثیر افزایشی خواهند گذاشت.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار