X بستن تبلیغات
5. Fixed

اتمام حجت همتی با بیمه‌گذاران متخلف

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، عبدالناصر همتی در نخستین جلسه مشورتی با مدیران عامل شرکت‌های بیمه تاکید کرد: در ارائه نرخ و شرایط دقت کنید؛ نرخ بیمه و تعهدات شخص ثالث دست ما نیست، اما در سایر رشته‌های بیمه می‌توانیم مدیریت ریسک داشته باشیم.

وی افزود: بیمه مرکزی باوجوداینکه طبق مصوبه شورای عالی بیمه می‌تواند کف نرخ‌ها را اعلام کند اما نمی‌خواهد ورود کند اما اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ‌های غیر فنی و رقابت‌های ناسالم ادامه یابد، ورود خواهد کرد.

همتی از شرکت‌های بیمه خواست تا امید را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و بااخلاق حرفه‌ای به اعتلای صنعت بیمه کمک کنند.

وی با تأکید بر نظارت و حمایت در کنار یکدیگر گفت: نظارت بیمه مرکزی باید با حمایت از شرکت‌های بیمه همراه باشد و ما اصرار داریم در کنار نظارت و انضباط مالی، از توسعه و بقاء شرکت‌های بیمه حمایت کنیم و هیچ‌کدام را بر دیگری مقدم نمی‌دانیم.

رئیس‌کل بیمه مرکزی تأکید کرد: درواقع نظارت بر صنعتی قابل‌اجراست که قدرتمند، استوار و قابل تکیه باشد.

همتی ادامه داد: در مدتی که در صنعت بیمه نبودم، همواره نسبت به تصمیم‌های این صنعت حساس بودم و هر جا احساس کردم تصمیم‌ها به ضرر صنعت بیمه بوده است، به رئیسان کل وقت اعلام کردم.

رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: حذف عجولانه تعرفه‌ها یکی از تصمیم‌هایی بود که می‌توانست در چند مرحله عملیاتی شود اما یک‌باره صورت گرفت و شوک بزرگی به بازار بیمه وارد شد.

وی افزود: تصمیم دیگر افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه جنرال به 2 هزار و 500 میلیارد ریال و شرکت‌های اتکایی به 4 هزار میلیارد ریال بود که باز هم مخالفت کردم زیرا با این روش ضمن اینکه با همه کشورهای منطقه فاصله چند برابری دارد در عمل اداره صنعت بیمه از سوی متخصص‌ها به‌دست صاحبان ثروت سپرده می‌شود؛ اکنون‌که این افزایش برای عمده شرکت‌های بیمه باوجود گذشت چهار سال فراهم نشده است، باید برای تمدید مهلت تأمین آن ساعت‌ها دلیل بیاوریم و برای اجرای آن زمان بخریم.

وی درباره بیمه اتکایی اجباری نیز گفت: بیمه اتکایی اجباری در ماهیت خود ربطی به تصدی‌گری ندارد که اکنون این دو را باهم قیاس کنیم؛ درست است که بیمه اتکایی اجباری در بسیاری از کشورها جمع شده یا کاهش زیادی پیداکرده اما آیا ساختار کشور ما پاسخگوی این کاهش سریع است.

رئیس‌کل بیمه مرکز خاطرنشان کرد: شرایط اجتماعی، اداری و اقتصادی کشور ما به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم برخی از کارها را به‌درستی و قطعیت انجام دهیم. نظارت بدون داشتن ابزارهای لازم، معلوم نیست عاقبت خوبی برای صنعت داشته باشد.

رئیس شورای عالی بیمه، با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه گفت: باید به سمتی برویم که با کمک ابزارهای موجود، فشار سهامداران بر مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های بیمه را کم کنیم.

همتی ادامه داد: باید شرایطی فراهم کنیم تا مدیران عامل بتوانند با استقلال، تصمیم‌های درست برای اداره شرکت اتخاذ کنند که حضور اعضای مستقل غیر اجرایی در هیئت مدیره شرکت‌های بیمه می‌تواند به این مهم کمک کند.

وی وضعیت صنعت بیمه در شرایط فعلی را مهجور دانست و گفت: نقش روابط عمومی شرکت‌های بیمه در حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات باید تقویت شود تا نقش واقعی صنعت بیمه که همان ایجاد اطمینان و آرامش در میان جامعه است، برای مردم ملموس و عینی شود.

همتی خاطرنشان ساخت: بیمه مرکزی نیز برای تحقق این مهم همگام با شرکت‌های بیمه اقدام خواهد کرد و مسیر را برای آنها هموارتر می‌کند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی دفاع از صنعت بیمه در دولت را از مهم‌ترین برنامه‌های خود اعلام کرد و گفت: دفاع از صنعت بیمه و توسعه خدمات آن در بین آحاد مردم را در اولویت کاری خود قرار داده‌ام.

وی مسائل مطرح‌شده در حوزه کسری ذخایر فنی را یک مشکل قدیمی دانست و گفت: مطمئنم این موضوع نیز با تدبیر بیمه مرکزی و همراهی و مشارکت شرکت‌های بیمه حل می‌شود.

همتی درباره درخواست مدیران عامل شرکت‌های بیمه برای بازنگری آیین‌نامه‌های موجود در صنعت بیمه گفت: چون طعم آیین‌نامه‌های غیرعملیاتی در بانک را چشیدم، این بار با نگرش جدید و باهدف حمایت از شرکت‌های بیمه، آیین‌نامه‌ها را بازنگری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: از شرکت‌های بیمه انتظار می‌رود به آیین‌نامه‌های ابلاغی احترام بگذارند و مسئولیت بیمه مرکزی در قبال بیمه‌گذاران را درک کنند.

رئیس‌کل بیمه مرکزی ضمن گلایه از تحمیل عوارض بر صنعت بیمه گفت: با وضع عوارض برای صنعت بیمه مخالفم؛ صنعت بیمه برای اینکه نفوذش در جامعه بیشتر شود، باید حمایت شود نه اینکه هر عوارضی می‌خواهیم بگیریم آن را بر حق بیمه‌ها اضافه کنیم.

همتی با تاکید بر گسترش بیمه‌های عمر در کشور گفت: نرخ سود بیمه‌های عمر باید متناسب با روند سود سپرده‌های بانکی باشد تا در تعهدات آینده خود دچار مشکل نشود.

همتی از تلاش‌های چهار رئیس‌کل قبلی بیمه مرکزی در 10 سال گذشته قدردانی و ابراز امیدواری کرد که با برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل شرکت‌های بیمه و با همراهی و همسویی بتوان مشکلات صنعت بیمه را رفع کرد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار