X بستن تبلیغات
5. Fixed

رسیدن به مقام تعالی روح در گرو مبارزه با نفس است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام کریم کشکولی شامگاه شنبه در مراسم گشایش سیزدهمین نمایشگاه قرآن اصفهان با شعار اقدام و عمل در پناه قرآن و عترت اظهار داشت: کتاب خدا ۴ صورت دارد که شامل عبارت قرآن، اشارت، لطافت و حقیقت قرآن است.

وی با بیان اینکه دست بشر معمولی به حقیقت قرآن نمی‌رسد و این صورت قرآن مختص انبیای الهی است، افزود: البته انسان معمولی نیز می‌تواند از عبارات عبور و به اشارت و لطافت قرآنی دست پیدا کند.

مدیر حوزه علمیه اباصالح المهدی (عج) با تاکید بر این نکته که هر کس بر سر سفره قرآن به اندازه ظرافت خود بهره خواهد برد، به بیانات آموزنده قرآنی علامه طباطبایی خطاب به شاگردشان علامه حسن زاده آملی اشاره و بیان داشت: مطابق  قران کریم تا زمانی که حضرت موسی از عرض نیل عبور و فرعون غرق نشد به مقام ملاقات حق تعالی نرسید.

وی با بیان اینکه عمر انسان به مثابه رودخانه نیل و شیطان نیز فرعون وجود هر فرد است، ادامه داد: مطابق فرمایش علامه طباطبایی هر فرد زمانی که  از عرض رودخانه عبور و فرعون وجودش غرق شود آنگاه به مقام ملاقات حق تعالی دست پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام کشکولی با اشاره به نکته آموزنده دیگری از علامه طباطبایی تصریح کرد: در داستان سر بریدن پرندگان توسط حضرت ابراهیم برای درک ملکوت آسمان‌ها و زمین نیز این اشاره نهفته است که باید چهار پرنده شهوت، حرص و طمع، زیبایی‌های ظاهری و شکم پروری را سر ببرد تا به عرش اعلی دست یافت.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگر اینکه خداوند اولی الالباب را دارای مقامی بس بلند بر می شمرد و راز این رفعت مقام این است که آنها در گردش کار خود دو رکن مهم ذکر و فکر را مدنظر قرار داده‌اند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار